Początek września — czujesz stres związany z nowym rokiem szkolnym?

 Zastanawiasz się, jak to będzie? Czy dam sobie radę? Czy uda mi się opanować grupę i zaangażować dzieci? 

Od lat obserwuję, że ostatnie dni wakacji i początek września obfitują u nauczycieli w rosnący poziom stresu spowodowany rokiem szkolnym.

Wiadomo, że nie na wszystko mamy wpływ. Jednak dobrze wiem, że są pewne kwestie, o które możesz zadbać, by odjąć sobie nerwów.

 

Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć stres związany z początkiem roku szkolnego?

 
Stres przed nowym — to normalne!

Różnokolorowe emocje, w tym zdenerwowanie związane z nowym rokiem szkolnym to całkowicie normalny i naturalny stan. Nie należy go wypierać, ponieważ ludzki mózg właśnie w taki sposób reaguje na nieznane sytuacje. Wszystko, co nowe — nie tylko w pracy, ale i w życiu — podnosi nasz poziom stresu i niepokoju. Tak już mamy jako ludzie, i trzeba nauczyć się sobie z tym radzić :).

Jak? Krok po kroku!

Krok 1. Dowiedz się, czego od Ciebie oczekują i pytaj

Jeśli masz wątpliwości co do tego, co należy przygotować np. pod kątem dokumentacji, lub dyrekcja rzuciła jakieś hasło, którego nie rozumiesz,, nie bój się dopytać!

Kadrę zarządzającą powinno raczej ucieszyć, niż zdenerwować, że chcesz wykonać swoją pracę, jak najlepiej! I tej myśli się trzymaj :).

Możesz zwrócić się po pomoc do innych nauczycieli, np. w nauczycielskich grupach, ale nikt z nich nie będzie dokładnie znał akurat Twojej sytuacji. Sięgnij po tego typu wsparcie, dopiero kiedy nie uzyskasz go od ludzi, którzy zdecydowanie lepiej się w niej orientują.

Krok 2. Zadbaj o wsparcie kogoś, kto realnie jest w stanie Ci pomóc

Jeżeli Twoim największym stresem jest to, jak poradzisz sobie z grupą (lub po czasie zobaczysz, że to jest Twoim faktycznym problemem) porozmawiaj z osobą, którą ją prowadzi. 

Dowiedz się:

 •  jakie panują w tej grupie zasady (warto to wiedzieć, nawet jeśli nie masz z grupą żadnych problemów), 
 • na co zwrócić szczególną uwagę,
 • czy jest szansa na to, że taka osoba udzieli Ci wsparcia swoją obecnością podczas pierwszych lekcji, 
 • lub czy Ty możesz poobserwować ją w trakcie pracy.

Już sama świadomość tego, że ma się wsparcie osoby, która orientuje się lepiej w danej sytuacji, potrafi znacząco zmniejszyć stres.

Krok 2. Zadbaj o wsparcie kogoś, kto realnie jest w stanie Ci pomóc

Jeżeli Twoim największym stresem jest to, jak poradzisz sobie z grupą (lub po czasie zobaczysz, że to jest Twoim faktycznym problemem) porozmawiaj z osobą, którą ją prowadzi. 

Dowiedz się:

 •  jakie panują w tej grupie zasady (warto to wiedzieć, nawet jeśli nie masz z grupą żadnych problemów), 
 • na co zwrócić szczególną uwagę,
 • czy jest szansa na to, że taka osoba udzieli Ci wsparcia swoją obecnością podczas pierwszych lekcji, 
 • lub czy Ty możesz poobserwować ją w trakcie pracy.

Już sama świadomość tego, że ma się wsparcie osoby, która orientuje się lepiej w danej sytuacji, potrafi znacząco zmniejszyć stres.

Krok 3. Zaplanuj co i jak

 

Najlepiej, gdy dokładnie rozpiszesz w punktach swoje zajęcia (nie tylko pierwszą lekcję).

Zaplanuj i zapisz, co konkretnie chcesz robić, stwórz konspekty lub scenariusze (jeśli korzystasz z gotowych, przejrzyj je dokładnie). Przygotuj z wyprzedzeniem wszystkie niezbędne pomoce, piosenki itp. 

Jeśli nie wiesz jak zabrać się za planowanie swoich lekcji, nie tylko tych pojedynczych, ale także w perspektywie miesiąca, a nawet całego roku, zapraszam Cię na moją Planetę Inspiracji!

To właśnie tam:
 • udostępniam proponowane: rozkład materiału, plany miesięczne, gotowe scenariusze zajęć
 • podpowiadam, jak mądrze organizować edukację językową przedszkolaków,
 • dzielę się sprawdzonymi pomysłami, bezcennymi wskazówkami i gotowymi materiałami na Twoje lekcje!

Na bieżący rok szkolny (2023/2024) możesz dołączyć jedynie do 11.09.2023!

Krok 4. Zdobądź jak najwięcej przydatnych informacji

 

W czasach Internetu — nie jest to trudne. Korzystaj z blogów, stron, profili na Instagramie, grup na Facebooku itp. Pamiętaj: Kto pyta, nie błądzi, ale wiele informacji możesz zdobyć samodzielnie, wyszukując je w sieci. Zresztą musisz już to wiedzieć, skoro dorałaś_eś tutaj! 🙂 

Dzielę się tutaj tylko wartościowymi treściami. Przydadzą Ci się? Zostaw po sobie ślad w komentarzu!

 

Krok 5. Miej świadomość, że nie wszystko może pójść po Twojej myśli… i to jest OK

 

Mało kiedy zdarza się, by wszystko w 100% szło dokładnie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy. Taki jest urok pracy z dziećmi.

Pamiętaj: planowanie — tak, trzymanie się planu za wszelką cenę — nie!

Kiedy coś nie wychodzi, po prostu idź dalej. Zawsze będzie można wrócić do tematu w innym czasie. 

 

Krok 6.  Najważniejszy: daj sobie czas!

 

Ustalenie jak będziecie funkcjonować (Ty + grupa) to proces. Pamiętaj, że wpływają na to po części czynniki, na które nie do końca masz wpływ, zaakceptuj to. Na pozostałe — spróbuj się przygotować. Pierwsze wrażenie i zdobycie zaufania dzieci to priorytet. Zadbaj o to szczególnie, jeśli się nie znacie. Przygotuj zawczasu sposoby na „przełamanie lodów” i trudniejsze momenty współpracy. Następnie stopniowo wprowadzaj zasady, według których będziecie razem działać.

 

Wiedz, że początku będziesz potrzebować zdecydowanie więcej cierpliwości, ale to normalne. Zaakceptuj fakt, że np. tłumaczenie zasad zabawy, może trwać dłużej, niż sama zabawa. Ale nie poddawaj się, jak załapią, pójdzie już z górki. 

 

Daj sobie czas na zaplanowanie wszystkiego. Tak, wiem, że w tym pędzącym jak szalony świecie czasu mamy jak na lekarstwo, ale Ty musisz wiedzieć, że zaplanowanie wszystkiego wcześniej, pomoże Ci zaoszczędzić go (i to całą masę!) w przyszłości.

Zaufaj mi, przechodziłam to już wiele, wiele razy.

Ja układam sobie nie tylko w głowie, ale przede wszystkim w e-dokumencie taki szczegółowy rozkład materiału na najbliższe kilka miesięcy. To naprawdę ułatwia pracę, uwalnia  czas (szczególnie w weekendy), a także zmniejsza stres i niepokój. 

 

Nie da się dobrze zaplanować procesu nauczania, jeśli robisz to “na bieżąco”. 

By Twoja praca miała sens, warto wszystko dobrze przeanalizować i ułożyć według odpowiedniego klucza. Jeśli jeszcze nie potrafisz tego ogarnąć, lub nie masz na to teraz akurat przestrzeni, możesz skorzystać z mojej pomocy!

 

Zobacz, co czeka na Ciebie na stworzonej przeze mnie Planecie Inspiracji:

DOŁĄCZ DO NIEJ DO 11.09, by korzystać ze wsparcia przez cały rok szkolny w najlepszej cenie!

Na koniec taka dodatkowa wskazówka: Każdemu, nawet doświadczonemu nauczycielowi, czasem coś nie wychodzi. Każdemu! Bardzo Cię proszę, miej to z tyłu głowy szczególnie w trudnych chwilach. Bo trzeba sobie to powiedzieć wprost, praca z dziećmi jest mocno wymagająca. Jednak głęboko wierzę, że lubisz dzieci i masz zapał do działania, będziesz w tym świetna_y!


Daj znać w komentarzu, jakie masz sposoby na ładowanie baterii poza pracą i czy są jeszcze jakieś tematy, o których chętnie przeczytasz w 2023/2024 roku. 

5 1 vote
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
9 miesięcy temu

Uwielbiam Twoje materiały, pomysły i wskazówki. Dzięki Tobie zaczynam 6 rok pracy jako lektorka przedszkolna i czuję się naprawdę dobrze przygotowana do tego roku szkolnego. Dziękuję!

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
1
0
Zostaw komentarzx