Kolejną rzeczą, którą uwiebiam zaraz po nauczaniu są oczywiście zakupy! Tak, jestem stereotypową kobietą, która często kupuje. Dlatego dziś, w ramach oszczędności, zapraszam Was na… wyprzedaż! 

Tak nazwałam zabawę, którą wymyśliłam dla moich uczniów na potrzeby powtórki ostatnio przerabianego słownictwa. Utrwalaliśmy dzięki niej nazwy ubrań, liczenie i kolory! Nie ma to jak przyjemne z pożytecznym ;).

Już Wam się podoba? Oto czego będziecie potrzebować:
1. przede wszystkim kolorowych ubrań – każda rzecz w innym, najlepiej jednolitym, kolorze; ja wybrałam te, których uczyliśmy się z 3- i 4-latkami z Cheeky Monkey, a gotowy zestaw znajdziecie TU (download HERE)
2. nakrętek od butelek albo czegokolwiek innego, co da się policzyć i zastąpi pieniądze
3. czarno-białych obrazków ubrań oraz kredek
4. samoprzylepnych karteczek i markera
5. (Opcjonalnie) sznurka
Do zabawy możecie użyć sznurka, co szczerze Wam polecam – efekt jest super, wszystko wygląda bardzo profesjonalnie ;). Możecie rozwiesić go gdzieś w sali lub przyczepić do tablicy, najlepiej korkowej. Wydrukowane (w formacie A4), wycięte i zalaminowane ubranka na wieszakach powieście na sznurku. Następnie naklejcie ceny (najlepiej od 1 do 5, max 6).
Przed zajęciami przygotujcie tyle kredek, ilu uczniów macie w grupie. Muszą być w takich samych kolorach, jak ubrania. Wrzućcie je do nieprzezroczystego worka. Czarno-białe obrazki posegregujcie i ułóżcie gdzieś w widocznym miejscu.

Podczas zajęć rozdajcie dzieciom nakrętki – każdemu po 5 (jeżeli ustaliliście ceny do 5). Następnie pozwólcie dzieciom wylosować po jednej kredce. Jeżeli grupa jest duża, najlepiej jak dzieci najpierw wylosują kredki (u mnie każdy losował i nazywał kolor), zobaczą jakim kolorom ubrań odpowiadają i odliczą daną „kwotę”. Ich zadaniem będzie podchodzenie do sprzedawcy (nauczyciela) i „kupowanie” wybranych ubrań. Poćwiczycie w ten sposób proste dialogi: 
A jumper / coat / scarf etc. please 
4 / 5 / 2 caps, please
Here you are 
Thank you


Każdą zakupioną w ten sposób rzecz dzieci dostają w formie obrazka do pokolorowania. Te dzieci, które już wzięły udział w zabawie mogą zająć się kolorowaniem, podczas gdy inne będą „kupować” :). Jeżeli zajęcia macie w niewielkich grupach, możecie rozbudować nieco cały koncept i pozwolić uczniom dokupować ubrania za pozostałe „pieniądze”. Jeżeli ktoś np. wylosował żółtą kredkę i w związku z tym wydał 3 zakrętki, może dokupić np. czapkę za kolejne dwie. W małych grupkach możecie nawet pakować zakupy, które dzieciaki potem zabiorą do domu.
Jeżeli z kolei grupy macie duże, darujcie sobie wydawanie zakrętek. Dzieci będą po prostu prosić nauczyciela o obrazek wylosowanej rzeczy (do zabawy możecie użyć kredek, kolorowych karteczek lub kostki z kolorowymi ściankami): 

– Can I have a jumper please? 
Here you are
Thank you
„Moje” dzieci były zachwycone odgrywaniem zakupowych scenek! Ja z kolei muszę przyznać, że, wbrew pozorom, zabawa była dużo prostsza do przeprowadzenia niż wcześniejsza „wyprawa” do spożywczaka ;).
0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

A te czarno-białe obrazki są gdzieś dostępne? super pomysł:)

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Witam,
od wczoraj spaceruję po włościach i jestem pod wrażeniem, pomysłowości i kreatywności 😉 Blog jest bardzo inspirujący i zdecydowanie będę tutaj częściej zaglądać. Bardzo dziękuję za udostępnianie świetnych materiałów;-) Pozdrawiam!

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Super pomysł 🙂

dariach
5 lat temu

Moje dzieciaczki kolejny raz skorzystają na Twoich pomysłach 🙂

Berta
Berta
3 lat temu

Jak zwykle świetne. Korzystam i będziemy się bawić. 🙂
Jesteś niesamowicie pomysłowa i inspirująca <3

Renia
Renia
1 rok temu

Marysiu, jesteś najlepsza ! Twoje pomysły ratują życie !:) <3

Izabela
Izabela
10 miesięcy temu

Bardzo fajne pomysły – wykorzystam w zerówce.
Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
13
0
Zostaw komentarzx
()
x