Kolejną rzeczą, którą uwielbiam zaraz po nauczaniu są oczywiście zakupy! Tak, jestem stereotypową kobietą, która często kupuje (EDIT 2020: już nieaktualne, ale zostawiam, bo tak faktycznie było). Dlatego dziś, w ramach oszczędności, zapraszam Was na… wyprzedaż!

Tak nazwałam zabawę, którą wymyśliłam dla moich uczniów na potrzeby powtórki ostatnio przerabianego słownictwa. Utrwalaliśmy dzięki niej nazwy ubrań, liczenie i kolory! Nie ma to jak przyjemne z pożytecznym ;).

Już Wam się podoba? Oto czego będziecie potrzebować:

1. przede wszystkim kolorowych ubrań – każda rzecz w innym, najlepiej jednolitym, kolorze; ja wybrałam te, których uczyliśmy się z 3- i 4-latkami z Cheeky Monkey, a gotowy zestaw znajdziecie TU (download HERE)

2. nakrętek od butelek albo czegokolwiek innego, co da się policzyć i zastąpi pieniądze

3. czarno-białych obrazków ubrań oraz kredek

4. samoprzylepnych karteczek i markera

5. (Opcjonalnie) sznurka

Do zabawy możecie użyć sznurka, co szczerze Wam polecam – efekt jest super, wszystko wygląda bardzo profesjonalnie ;). Możecie rozwiesić go gdzieś w sali lub przyczepić do tablicy, najlepiej korkowej. Wydrukowane (w formacie A4), wycięte i zalaminowane ubranka na wieszakach powieście na sznurku. Następnie naklejcie ceny (najlepiej od 1 do 5, max 6).

Przed zajęciami przygotujcie tyle kredek, ilu uczniów macie w grupie. Muszą być w takich samych kolorach, jak ubrania. Wrzućcie je do nieprzezroczystego worka. Czarno-białe obrazki posegregujcie i ułóżcie gdzieś w widocznym miejscu.

Podczas zajęć rozdajcie dzieciom nakrętki – każdemu po 5 (jeżeli ustaliliście ceny do 5). Następnie pozwólcie dzieciom wylosować po jednej kredce. Jeżeli grupa jest duża, najlepiej jak dzieci najpierw wylosują kredki (u mnie każdy losował i nazywał kolor), zobaczą jakim kolorom ubrań odpowiadają i odliczą daną „kwotę”. Ich zadaniem będzie podchodzenie do sprzedawcy (nauczyciela) i „kupowanie” wybranych ubrań. Poćwiczycie w ten sposób proste dialogi:

A jumper / coat / scarf etc. please 

4 / 5 / 2 caps, please

Here you are 

Thank you

Każdą zakupioną w ten sposób rzecz dzieci dostają w formie obrazka do pokolorowania. Te dzieci, które już wzięły udział w zabawie mogą zająć się kolorowaniem, podczas gdy inne będą „kupować” :). Jeżeli zajęcia macie w niewielkich grupach, możecie rozbudować nieco cały koncept i pozwolić uczniom dokupować ubrania za pozostałe „pieniądze”. Jeżeli ktoś np. wylosował żółtą kredkę i w związku z tym wydał 3 zakrętki, może dokupić np. czapkę za kolejne dwie. W małych grupkach możecie nawet pakować zakupy, które dzieciaki potem zabiorą do domu.

Jeżeli z kolei grupy macie duże, darujcie sobie wydawanie zakrętek. Dzieci będą po prostu prosić nauczyciela o obrazek wylosowanej rzeczy (do zabawy możecie użyć kredek, kolorowych karteczek lub kostki z kolorowymi ściankami):

 

– Can I have a jumper please?

Here you are

Thank you

„Moje” dzieci były zachwycone odgrywaniem zakupowych scenek! Ja z kolei muszę przyznać, że, wbrew pozorom, zabawa była dużo prostsza do przeprowadzenia niż wcześniejsza „wyprawa” do spożywczaka ;).

4 1 vote
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

A te czarno-białe obrazki są gdzieś dostępne? super pomysł:)

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Witam,
od wczoraj spaceruję po włościach i jestem pod wrażeniem, pomysłowości i kreatywności 😉 Blog jest bardzo inspirujący i zdecydowanie będę tutaj częściej zaglądać. Bardzo dziękuję za udostępnianie świetnych materiałów;-) Pozdrawiam!

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Super pomysł 🙂

dariach
7 lat temu

Moje dzieciaczki kolejny raz skorzystają na Twoich pomysłach 🙂

Berta
Berta
5 lat temu

Jak zwykle świetne. Korzystam i będziemy się bawić. 🙂
Jesteś niesamowicie pomysłowa i inspirująca <3

Renia
Renia
3 lat temu

Marysiu, jesteś najlepsza ! Twoje pomysły ratują życie !:) <3

Izabela
Izabela
3 lat temu

Bardzo fajne pomysły – wykorzystam w zerówce.
Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
13
0
Zostaw komentarzx