Uwielbiam książeczki obrazkowe! Ale to już chyba wiecie. Jeżeli chodzi o te, które wykorzystuję na zajęciach, zazwyczaj staram się wybierać takie, które nie tylko nawiązują treścią do danego tematu, ale także takie dzięki którym możemy poutrwalać przerabiane słownictwo. Także, pomimo tego, że istnieje wiele uroczych książek o świątecznej tematyce, przyznam, że w mojej biblioteczce brakowało takich tytułów „idealnych”. W tym roku trafiły jednak na moje półki dwie nowości, które zainspirowały mnie do stworzenia dzisiejszego wpisu. Zajrzyjcie ze mną do ich środka i zobaczcie, czemu postanowiłam je Wam polecić! Opowiem Wam też o trzecim wartym uwagi tytule. Zapraszam do lektury :).

1. Jingle! Jingle! (Nosy Crow)

O serii książeczek wydawnictwa Nosy Crow – „Can you say it too?” opowiadałam już co nieco podczas moich szkoleń, więc część z Was może je kojarzyć. To bardzo porządnie wydane książeczki idealne dla najmłodszych uczniów – 2-3-latków. Ich największym atutem są duże, „mocne” klapki, które skrywają po kolei odkrywanych przez dzieci bohaterów, których można zobaczyć i… naśladować, wykonując podobne do nich odgłosy! Zazwyczaj są to zwierzęta (a cała seria to kilka tytułów, które fajnie zbierają słownictwo w pewne określone kategorie, np. „zwierzęta domowe”, „zwierzęta z farmy”, „afrykańskie…” itp.) Dodatkowo, każda z książek oparta jest na podobnie zbudowanym tekście – na poszczególnych stronach pojawia się tylko jedna prosta fraza: „Who’s that behind/by/in/near… (smth)?”, która z pewnością szybko zapadnie dzieciom w pamięć.

W tej serii znalazła się też świąteczna propozycja pt. „Jingle! Jingle!”.

Słownictwo, które w niej znajdziemy to: Santa, sleigh, reindeer, cave, polar bear, snowman, bird, dog, (Christmas) tree, children

P.S. Więcej na temat serii „Can you say it too?” mówię podczas mojej części (STORIES) szkolenia „4Pack Pomyłów”. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak fajnie można wykorzystać takie książki z klapkami, zapraszam serdecznie! DO 16.11.2020 możecie wziąć udział w tym szkoleniu w cenie 79 zł >> KLIK.

2. Who said „Merry Christmas”? (Little Tiger Press)

To pierwsza z nowości, o której wspominałam wyżej – urocza książeczka, która łączy w sobie elementy uwielbiane przez najmłodszych uczniów (choć z powodzeniem można wykorzystać ją także np. z 4-latkami), czyli klapki i różne faktury, które zapewnią Twoim uczniom doznania sensoryczne :).

Treść jest bardzo prosta, ale podobnie, jak w przypadku pozycji numer 1, jej zalety to powtarzająca się struktura (tym razem w formie pytania „Who said…?”, co w sumie od razu przywodzi na myśl prostą zabawę w odgadywanie bohaterów opowiadania na podstawie  ich, cytowanych przez nauczyciela, „wypowiedzi”) i duże, porządne klapki. Plus także za dobór świątecznego słownictwa 🙂

Słowa które tu znajdziemy to: Santa (Claus), Mrs Claus, Penguin, Robin, Snowman, Polar Bear, Reindeer, Elf

Zainspirowana tym konkretnie tytułem przygotowałam zestaw świątecznych kart, które mogą posłużyć do prezentacji i utrwalania słownictwa. Możecie pobrać je za darmo, klikając w poniższy link. A to jeszcze nie koniec niespodzianek…

3. We’re Going on an Elf Chase (BLOOMSBURY CHILDREN’S BOOKS)

I druga nowość. Cudowna świąteczna książka, będąca wariacją na temat jakże popularnej i lubianej przez nauczycieli (w tym przeze mnie) i uczniów „We’re Going on a Bear Hunt” :).

Ta pozycja ma wszystko, czego dobrej do wykorzystania na zajęciach książce potrzeba! Powtarzający się, dobry do rytmicznego czytania tekst, cudne ilustracje, format odpowiedni do czytania nawet w większych grupach, a do tego… ponownie klapki!

To, co najbardziej mi się podoba to to, że mamy tu nie tylko motyw poszukiwania uroczych elfów (których nota bene jest 10 do odnalezienia, więc aż prosi się o połączenie tej książki z jedną z Super Simple Songs – „10 Little Elves”), ale dzięki książce możemy także utrwalić/wprowadzić dodatkowe słownictwo (nazwy zwierząt kojarzących się z zimowym/okołoświątecznym okresem). Poza tym to utwór idealny do odgrywania! 

Słownictwo, które przećwiczymy dzięki książce: elf/elves, numbers 1-10, penguins, robins, polar bears, reindeer, Santa’s sleigh, (presents) oraz inne świąteczne słowa pojawiające się na ilustracjach (Chrismas tree, present/presents, candy cane etc.)

Gdy zapoznacie już uczniów z tym utworem, koniecznie zaproście ich do wspólnej zabawy (ruchowej) w poszukiwanie elfów – ta historia aż prosi się o to, żeby ją podczas zajęć odegrać!

Teraz pora na kolejne świetne wiadomości! Jeżeli podobają Ci się materiały udostępnione w tym wpisie, serdecznie zapraszam do sklepu, gdzie znajdziesz cały świąteczny zestaw z wykorzystaniem tych cudnych grafik wraz z dołączonym do niego e-bookiem z pomysłami na Twoje zajęcia!

5 1 vote
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Księgarnia Kangurek
3 lat temu

Serdecznie dziękujemy za polecenie!
„Elf Chase” i „Who said Merry Christmas?” pojawią się w księgarni jutro ( 13.11 ) po południu, a „Jingle jingle” za około tydzień.
Zapraszamy do https://ksiegarniakangurek.pl/ !

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
1
0
Zostaw komentarzx