Można powiedzieć, że rzutem na taśmę (przed samymi – mam nadzieję, że nastąpi to właściwie „zaraz” – narodzinami mojego drugiego dziecka) udało mi się przygotować jeszcze jeden jesienny wpis pełen niespodzianek!

Wspominałam już, że okres ciąży był wyjątkowo płodny, jeżeli chodzi o powstawanie nowych pomysłów i materiałów ;). Ostatnio, widząc Wasze żywe reakcje na to, co publikowałam, szczególnie upodobałam sobie rymowanki. Dlatego dziś mam dla Was cały pack „Autumn rhyming riddles”, który zawiera:

  1.  rymowanki, które możecie wprowadzić na swoich jesiennych zajęciach – łącznie jest ich pięć i są związane z jesiennymi „symbolami” (słowa, których dotyczą to: leaf, acorn, pumpkin, apple, hedgehog),
  2. rymowane zagadki związane z tym samym słownictwem i zresztą treścię nawiązujące do wspomnianych wyżej rymowanek,
  3. przygotowane do nich karty obrazkowe

Jak można wykorzystać te materiały?

Z młodszymi uczniami możecie zacząć od wprowadzenie rymowanek – wszystkich, lub wybranych, nawiązujących do tego, o czym rozmawiacie na zajęciach. Dodajcie gesty, które ułatwią zapamiętywanie tekstu, a dzieci poproście o połączenie rymowanek z odpowiednimi kartami obrazkowymi.

W ramach podsumowania jesiennych lekcji możecie wykorzystać właśnie rymowane zagadki i pozwolić uczniom odgadywać, po ich wysłuchaniu, o które słowa chodzi. Teksty zagadek nie są trudne i starałam się przygotować je tak, by nawiązywały do rymowanek, więc jeżeli Wasi uczniowie poznają je wcześniej, nie będą mieć na pewno problemu z odnajdowaniem właściwych odpowiedzi!

Zachęcam Was do takiego nietypowego podsumowania/powtórzenia słownictwa, które zaangażuje dzieci w nieco bardziej „zaawansowany” sposób, niż zwykłe nazywanie kart (czy realiów, z którymi w większości też możecie połączyć zagadki).

Dodatkowo, tego typu powtórkę możecie zorganizować również w formie zabawy… ruchowej! 🙂

Ciekawa jestem, czy pamiętacie mój post „Pomysł na nietypową powtórkę materiału”, w którym pisałam o zabawie pt. „Pirate Matt”. Tutaj możemy zmienić pirata np. na wiewiórkę lub Panią Jesień, a ja mam dla Was zadanie: Czy macie pomysł na tekst, który dzieci mogłyby wypowiadać w ramach właśnie jesiennej odsłony tej zabawy? Przypomnę, że we wspomnianej wyżej wersji jest to: Pirate Matt, Pirat Matt, what’s inside your pirate hat?

* * *

Jak podoba Wam się pomysł na takie rymowanek zagadki? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! 🙂 Jeżeli chcecie poznać je wszystkie, klikajcie w link poniżej.

Koniecznie przejrzyjcie też inne jesienne wpisy z bloga:

5 1 vote
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
1 rok temu

Jejku! Dzięki Twoim materiałom mam zapas zabaw i inspiracji na całą jesień. Nie wiem tylko, czy moja drukarka i laminarka wytrzymają. Zainspirowana rymowanką o jeżu, ułożyłam swoją o wiewiórce i jestem bardzo z niej dumna: „I’m a little squirrel, look at me. These are my acorns: 1, 2, 3. These are my eyes and this is my nose. I have a fluffy tail, wow – it’s long!”

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
2
0
Zostaw komentarzx
()
x