Na początku każdego nowego roku przez nauczycielskie grupy przewijają się te same pytania – dotyczące wyboru kursu dla dzieci w różnym wieku. Ci z Was, którzy są ze mną już od jakiegoś czasu, na pewno kojarzą, że  z moimi grupami przedszkolnymi przez długi czas pracowałam w oparciu o kursy “Cheeky Monkey” i “Captain Jack” wyd. Macmillan – jak to dokładnie wyglądało, opowiadałam wielokrotnie :). Jednak te kursy ustępują teraz miejsca unowocześnionym i zdecydowanie bardziej ambitnym pozycjom – “Discover with Dex” (pozostaję wierna Macmillanowi i w tym roku w mojej mieszanej grupie opieram program zajęć o 2. część tego kursu, czyli “Discover with Dex 1” – chętnie dam Wam w przyszłości znać, jak wyszło) oraz “Mimi’s Wheel”, o którym możecie poczytać w dziejszym wpisie. Zapraszam!

“Mimi’s Wheel” to kolejny 3-stopniowy kurs przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Część 1. “Mimi’s Wheel 1” (zielona) przeznaczona jest dla najmłodszych uczniów – 3-4-latków, “Mimi’s Wheel 2” to propozycja dla 4-5-latków, natomiast “Mimi’sWheel 3” jako najbardziej rozbudowana – dla 5-6-latków.

Mimo, że daleka jestem od wydawania konkretnych opinii na temat czegokolwiek, czego nie znam naprawdę dobrze (w przypadku wszelkiego rodzaju pomocy dla nauczycieli oznacza to, że z nimi nie pracowałam), nie mogę sobie darować, by nie napisać, ze “Mimi’s Wheel” jest kursem wyjątkowym! To dlatego, że autorka kursu – Carol Read postanowiła wpasować się w 100% w dzisiejsze trendy i tak oto główną bohaterką kursu jest ciekawa świata dziewczynka (!)*, mama i tata Mimi dzielą się po równo domowymi obowiązkami, uwielbiają zarówno sport, jak i taniec, a cały kurs (jak zresztą we wstępie podkreśla autorka) został skonstruowany w oparciu o innowacyjną dla kursów metodę Hop on and Hop off , czyli tak, by każdy nauczyciel mógł realizować tematy w nim zawarte dowolnie, w odpowiednim dla siebie i swoich uczniów momencie.

W praktyce oznacza to, że nie trzeba wprowadzać rozdziałów w sposób ciągły, a cały kurs ma być zbiorem pomysłów i konkretnych propozycji na lekcje o wybranej tematyce, z których możesz skorzystać w dowolnym momencie w trakcie roku, dopasowując je do swojego programu i zapotrzebowania uczniów.

*P.S. Wiecie, że poprzedni bohaterowie kursów, w tym Cheeky Monkey, byli chłopcami? 😉

Ponadto, jak podkreśla sama Carol Read, kurs został przez nią opracowany po konsultacjach z przedszkolnymi nauczycielami, od których autorka starała się uzyskać informacje na temat tego, czego oczekują oraz naprawdę potrzebują, biorąc na warsztat przedszkolne zajęcia z języka angielskiego.

Propozycje zawarte w “Mimi’s Wheel” mają być łatwe do wprowadzenia i przeprowadzenia, nawet na zajęciach z dużymi grupami, aktywności mają wspierać całościowy rozwój dziecka, a kurs jest połączeniem wprowadzania dziecka w świat angielskiego z pomocą wyimaginowanych, rysunkowych bohaterów i prawdziwych postaci (mamy w nim nie tylko tytułową bohaterkę – Mimi i jej rodzinę, ale także dwoje dzieci Lucy i Alexa, którzy pojawiają się na zdjęciach, w teledyskach i filmikach). Dodatkowo składa się na niego szeroka gama materiałów dla nauczyciela, które mają ułatwić pracę z kursem, bez konieczności długich przygotowań do zajęć.

Każdy rozdział zbudowany jest w ustrukturyzowany, konkretny sposób – niezależnie od części, przypada na niego 8 lekcji:

 • Lesson 1 Vocabulary

(wprowadzenie do tematu, wprowadzenie słownictwa z danego rozdziału)

 • Lesson 2 Language
 • Lesson 3 Story
 • Lesson 4 Story song
 • Lesson 5 VSpeaking
 • Lesson 6 Values
 • Lesson 7 Content
 • Lesson 8 Culture

(utrwalanie wprowadzonego materiału)

+

 • Review
 • Project

czyli dodatkowe pomysły na powtórzenie przerobionego materiału oraz projekty, które możecie wykorzystać, o ile czas Wam na to pozwoli.

Każda z książek ucznia do wszystkich części (1, 2, 3) dostępna jest w wersji podstawowej oraz rozszerzonej o 2 dodatkowe rozdziały, tzw. PLUS.

W wersji podstawowej na każdą z części przypada rozdział “Hello” + 6 rozdziałów tematycznych, w wersji rozszerzonej – 8.

Powyżej widzicie zdjęcia, prezentujące dobór tematów w każdej z rozszerzonych (PLUS) części kursu. Dodatkowo, przeliczyłam ich zawartość leksykalną, by móc powiedzieć Wam, że na każdy rozdział zielonej części (“Mimi’s Wheel 1”) przypada po 6 słówek, czerwonej (“Mimi’s Wheel 1”) – 8-9 oraz niebieskiej (“Mimi’s Wheel 3”) – 10.

To oczywiście nie wszystko! Każdy z rozdziałów wprowadza słownictwo i wyrażenia związane z nawiązującymi do niego tematami uzupełniającymi, a  w każdej z części wyodrębniono także dodatkowe rozdziały: “Endmatter” – rozdział na końcu książki, dzięki któremu wprowadzicie i utrwalicie to najczęściej pojawiające się na etapie edukacji przedszkolnej słownictwo – colours, numbers, shapes + tzw. key concepts (np. przeciwieństwa big- small, happy-sad, up-down – dla 1 części kursu), oraz “Festivals” wprowadzający materiał związany z podstawowymi omawianymi w przedszkolu świętami i okazjami.

Na końcu każdej z książek ucznia znajduje się także “Picture Dictionary”, w części 3 – z podpisami.

To, co może Was szczególnie zainteresować, to:

>> fakt, że na stronie wyd. Macmillan (na podstronie dedykowanej temu kursowi) znajdziecie darmowe rozkłady materiału, które możecie dopasować do swoich potrzeb, w zależności od tego, jak często prowadzicie zajęcia,

>> aplikacja Navio, do której dostęp otrzymuje zarówno nauczyciel (kod znajduje się w każdej książce nauczyciela), jak i uczniowie i rodzicie (kod znajduje się w każdej książce ucznia), która stanowi dodatkowe źródło zasobów, z których można korzystać w procesie utrwalania materiału, zarówno na lekcjach (interactive lessons, story cards, animated stories, posters, songs & animated videos, real word videos, photocopiables materials) jak i w domu,

>> dodatkowe komponenty kursu: mata (Big Wheel Mat), na wykorzystanie której znajdziecie propozycje w książce nauczyciela, klarowne flashcards formatu A5 stworzone z wykorzystaniem zdjęć (dla mnie bardzo na plus!) – w książce nauczyciela znajdziecie 20 propozycji na ich wykorzystanie, nieco większa niż jej poprzedniczki pacynka głównej bohaterki Mimi + pomysły na jej wykorzystanie,

>> dużo dodatkowych propozycji zabaw zawartych w książce nauczyciela, zorganizowanych według kategorii: Social and emotional learning (SEL), Life Sklills, Learning enrichment,

>> dodatkowe materiały do kopiowania, które znajdują się na jej końcu.

To, co szczególnie zwróciło moją uwagę to:

 • wykorzystanie zdjęć do prezentacji słownictwa – na flashcards, w książce ucznia,
 • umieszczenie naklejek do książki na jednej z jej stron, zamiast luzem – niby mały szczegół, ale po doświadczeniach z gubiącymi się ciągle naklejkami do książek “Cheeky Monkey”, dla mnie to duży plus,
 • fajne zadania w książce dla ucznia, połączone z wykorzystaniem tego, co dostępne w aplikacji Navio,
 • rozbudowana książka nauczyciela,
 • a właściwie to całe nauczycielskie zaplecze tego kursu ;).

Więcej możecie dowiedzieć się oczywiście ze strony wyd. Macmillan, a ja przy okazji zaproszę Was na darmowe szkolenie online prowadzone przez autorkę kursu – samą Carol Read, do którego link znajdziecie poniżej:
Obejrzyj darmowe szkolenie Carol Read
Co sądzicie o tym nowym kursie? Jak podoba Wam się na pierwszy rzut oka? A może od razu, z marszu odrzucacie opcję pracy z kursem? 😉

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa

3 odpowiedzi na “Mimi’s Wheel – nowy kurs dla przedszkolaków”

Dzisiaj dostałam te książki, więc bardzo ucieszył mnie Twój wpis ? Pierwszy raz będę pracować z kursem. Jestem podekscytowana, bo jednak liczę, że jednak pozwoli mi to zaoszczędzić trochę czasu ?

Właśnie muszę dokonać wyboru i nie mam pojęcia na co się zdecydować,bo nigdy nie pracowałam jeszcze z podręcznikiem u przedszkolaków. Może podpowiesz mi? Grupę będę uczyła już 3 rok,tym razem będą mieli zajęcia 2 razy w tygodniu po 45 minut. Dzieciaki tzw. kumate,chociaż 6 latki, niektóre już trochę czytają i piszą. Czy warto bawić się z nimi w podręcznik dla przedszkolaków czy może pójść w jakąś opcję dla 1 klasy? Nie mam pojęcia co wybrać,żeby nie wpakować siebie i dzieciaków na jakąś minę ???Heeelp!!!

Ja również w tym tygodniu dostałam książki, część 2 i 3, część pierwszą zamawiam wkrótce. Jestem po pierwszej lekcji i jestem bardzo mile zaskoczona! Aplikacja NAVIO jest, no, wow. Trzeba chwilę poświęcić, żeby nauczyć się co, gdzie i jak. Myślę, że będzie to pierwszy rok pracy z przedszkolakami, kiedy nie będę musiała zbyt dużo produkować sama materiałów i pomysłów aby rozszerzyć i urozmaicić – choć trochę mi w sumie smutno z tego powodu , bo uwielbiam wciskać im różne dodatkowe porcje wiedzy – ale czas jednak zaoszczędzę!
Niestety mata póki co niedostępna, koło już mam stworzone graficznie i będę miała wydrukowane i połączone dwie kartki A3, jednak kieszonki nie zmieszczą flashcards – czyli trzeba, póki co, drukować mini flashcards.
Ja polecam! Piękna, odświeżona, wzbogacona i nowocześniejsza wersja Cpt Jack i Cheeky Monkey (chociaż pracowałam na Cpt Jack tylko)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.