Za mną już ostatnie tegoroczne zajęcia! Przede mną co najmniej miesiąc porządnych wakacji*, hura! 🙂 Zanim jednak udam się na mój wyczekiwany odpoczynek, mam dla Was pomysł na powtórkę materiału dla najmłodszych. Oczywiście wszystko w formie zabawy, zainspirowanej moim własnym pomysłem z ostatniego numeru czasopisma „Get Creative!” ;). Może przydać Wam się podczas wakacyjnych zajęć lub na początku roku, jeżeli dalej pracować będziecie z tymi samymi uczniami. Żeby ułatwić Wam przygotowanie takiej aktywności dla Waszych uczniów, przygotowałam też porcję darmowych materiałów. Zapraszam do lektury!

Tytułem wstępu:

W bieżącym – majowo-czerwcowym wydaniu magazynu „Get Creative!” opisałam dwie pirackie zabawy ruchowe: 10 Little Pirates oraz Pirate Matt. Obydwie bardzo uniwersalne, takie które z powodzeniem wykorzystać można do każdego tematu, idealnie nadadzą się, gdy chcemy z uczniami utrwalić słownictwo dodając do tego nieco ruchu :). To własnie ta druga zabawa stała się moją inspiracją do stworzenia dzisiejszego wpisu.

Pirate Matt w podstawowej wersji (opisywanej w magazynie) to bardzo prosta zabawa, do której przeprowadzenia potrzebujesz jedynie:

  • dowolnych flashcards w ilości odpowiadającej liczbie uczniów w grupie
  • pudełka z naklejonym na nie pirackim kapeluszem / lub prawdziwego kapelusza z pirackim motywem 🙂

Cel:  utrwalanie wybranego słownictwa, zachęcanie uczniów do mówienia, drylowanie struktur „There is…” oraz „There are…”.

Przebieg zabawy:

Nauczyciel wybiera jednego ucznia, który zostaje piratem (ten może włożyć na głowę piracki kapelusz lub opaskę), którego prosi o ustawienie się po jednej stronie sali, wręcza mu wcześniej przygotwane pudełko-kalepusz. Po drugiej stronie sali ustawia się reszta dzieci, którym nauczyciel wręcza wybrane karty obrazkowe (mogą się powtarzać). Dzieci trzymające flashcards wspólnie zadają piratowi pytanie, wykorzystując poniższą rymowankę:

Pirate Matt, Pirate Matt,

What’s inside your pirate hat?

Dziecko będące piratem odpowiada, wymieniając wybrane słowa z kart (w zależności od poziomu grupy, może udzielać odpowiedzi, wymawiając pojedyncze słowa lub formułując całe zdania, np. There is a pencil, There are crayons itp.). Uczniowie trzymający w rękach odpowiednie flashcards przechodzą/przebiegają na drugą stronę sali i wrzucają karty do „kapelusza”. Wówczas wszyscy wspólnie drylują całe struktury: „There is a pencil”, „There are two crayons” etc. Po kilku turach, nauczyciel może zarządzić zmianę osoby pełniącej rolę pirata. Zabawę kontynuujemy do momentu przećwiczenia wszystkich słów widniejących na kartach obrazkowych.

* * *

To zabawa idealna także do powtórzenia szerszego zakresu słownictwa, np. na koniec roku, dotyczącego kilku tematów. Ale co powiecie na to, by nazywanie flashcards zamienić na… rozwiązywanie zagadek?

W tej wersji zabawy w pirata Matta wcielić się może nauczyciel, który do swojego pudełka-kapalusza chowa przygotowane wcześniej zagadki. Poniżej możecie zobaczyć moją propozycję – zagadki w formie plansz, na których umieściłam po 3 krótkie, jednozdaniowe opisy, zaczynając od zdradzającego najmniej szczegółów (np. It is small – dzieci nie znają kategorii, z jakiej pochodzi słowo, chyba że ustalicie inaczej, a zatem odgadnięcie słowa po takim jednym zdaniu będzie nie lada wyczynem!), a kończąc na takim, po odczytaniu/odsłonięciu którego powinno się już stać oczywistym, o jakie słowo chodzi.

Do tych plansz przygotowałam odpowiedzi w formie małych wordcards, które mogą zostać przyczepione do plansz za pomocą moich ukochanych rzepów samoprzylepnych :).

Taka zabawa na pewno będzie fajną alternatywą dla typowego utrwalania czy powtarzania słownictwa i zaangażuje uczniów nie tylko w najprostsze nazywanie pokazywanych przez nauczyciela kart obrazkowych, ale też skupianie się na jego wypowiedziach i ich analizowanie.

* * *

Dziś możesz pobrać zestaw przygotowanych przeze mnie 24 zagadek i kart z wyrazami. By to zrobić kliknij w link poniżej:

POBIERZ MOJE ZAGADKI

W prostszej wersji zabawy można umieścić w pudełku już rozwiązane zagadki, również w formie obrazkowej.

Jeżeli mielibyście ochotę wykorzystać wersję obrazkową i jesteście zapisani na mój Pomysłowy Newsletter, dobra wiadomość! Już na początku lipca powędrują do Was materiały, których zajawkę widzicie poniżej. Wraz z nimi dostaniecie dostęp także do pustego szablonu, na którym przygotować będzie można swoje własne zagadki oraz tła do druku na rewersach kart. Jeżeli macie chęć otrzymać te materiały, ale jeszcze nie dołączyliście do grona subskrybentów, zawsze możecie nadrobić – KLIK! 🙂

Jak podoba Wam się mój pomysł?
Wykorzystacie go teraz lub w przyszłości?
Dajcie znać! 🙂

5 3 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
5 lat temu

Super pomysł!!!! Serdeczne dzięki za materiały- wykorzystam je na animacjach wakacyjnych w ośrodku wypoczynkowym. To będzie hit???

n
n
5 lat temu

wow, świetne, jak wszystkie Twoje materiały! chętnie wykorzystam na najbliższych półkoloniach:) nie mogę się doczekać wersji obrazkowej!

Joanna
Joanna
4 lat temu

Cuuuuudowny pomysł 🙂

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
6
0
Zostaw komentarzx