Dziś zabieram Was na krótką wycieczkę do Kenii, zainspirowaną moją niedawną wyprawą na afrykański ląd. We wpisie znajdziecie link do darmowych materiałów, przedstawiających zwierzęta zamieszkujące sawannę, ale też kilka zdjęć i informacji, którymi być może będziecie chcieli podzielić się ze swoimi uczniami przy okazji wprowadzania tematu Wild Animals :). Nie przegapcie też kilku newsów związanych ze zbliżającymi się urodzinami Head Full of Ideas. Zapraszam do lektury!

Sama planuję wprowadzić ten temat swoim uczniom, dlatego jeszcze przed wyjazdem do Kenii postawiłam sobie za cel udokumentowanie całej wyprawy. Niestety, jeżeli chodzi o sfotografowanie samych zwierzęta, zadanie okazało się nie być zbyt łatwe. Owszem mam wiele zdjęć słoni, żyraf, czy zebr, czym jednak byłby ten temat bez wprowadzenia osławionego „króla zwierząt”? A temu cyknąć fotkę z bliskiej odległości jest już zdecydowanie trudniej, ale więcej o tym za chwilę.

Na moich kartach obrazkowych znajdziecie zwierzęta, które od teraz najbardziej kojarzą mi się z Afryką i które faktycznie udało mi się zobaczyć w całej ich okazałości (choć niekoniecznie sfotografować) :).

A jak to z tymi dzikimi zwierzętami jest?

w Kenii żyje ich bardzo dużo, ale z moich obserwacji wynika, że zdecydowanie najłatwiej i najczęściej spotyka się słonie, bawoły, zebry, żyrafy, i to nie tylko na safari!

Nie wiem, jak sobie to wyobrażacie, czy w ogóle kiedykolwiek się nad tym zastanawialiście, ale parki narodowe, do których jeździ się, by obejrzeć właśnie dzikie zwierzęta na wolności, nie są w żaden sposób ogrodzone, w związku z czym wszystkie zwierzęta mogą z nich swobodnie wychodzić, o ile tylko chcą. Wszystko zależy od warunków, jakie panują poza parkiem – czy jest zielono i dużo wody, czy całkiem sucho i nie ma tam czego szukać :). Wiele z nich porusza się zatem przy drogach, podchodzi do miejsc, w których mieszkają ludzie. Dlatego, zatrzymując się na terenie obozowiska w pobliżu parku narodowego lub przemieszczając po kenijskich drogach, możesz mieć 100 % pewności, że spotkasz lub zobaczysz zebry lub żyrafy, a nawet słonie. Te ostatnie najlepiej jednak podziwiać na terenie parków, gdzie poruszają się niekiedy w bardzo bliskiej odległości od samochodów :).

Powiem Wam więcej: w pierwszym parku narodowym, w którym byliśmy (Amboseli Nationat Park) w ogóle nie spotkaliśmy żyraf, za to przy naszym obozowisku było ich pełno! W drugim z parków, który odwiedziłam (Masai Mara) z kolei trawa była za wysoka dla zebr. Te też łatwiej było spotkać w pobliżu namiotu. Oczywiście na widok ludzi, którzy podchodzą, zwierzęta się płoszą…

Podczas pobytu w cudownym miejscu, jakim jest Amboseli Bush Camp, w którym się zatrzymaliśmy w trakcie pierwszej wycieczki, miałam też okazję zaliczyć piesze safari, z masajskim przewodnikiem, po roztaczającym się dookoła obozowiska buszu i było to najbardziej niesamowite doświadczenie z całego wyjazdu!

Z jednej strony oglądanie dzikiej natury z tak bliska było naprawdę fascynujące, z drugiej wciąż towarzyszył mi lekki dreszczyk grozy… „A co jak spotkamy lwa?!” Okazało się, że lwa niespecjalnie łatwo spotkać… 😉

No właśnie! Nawet na safari spotkanie lwa wcale nie jest takie oczywiste – nam udało się dopiero w tym drugim parku narodowym. Jednego dnia widzieliśmy ich chyba aż 11, ale większość ze znacznej odległości lub skryte w krzakach. W ciągu dnia jest bowiem za gorąco dla dzikich kotów, które wówczas głównie odpoczywają…

Poza lwami, udało nam się trafić na lamparta, którego jednak można było obserwować tylko przez lornetkę, drzemiącego na drzewie i gepardy, które akurat widzieliśmy z dość bliska!

 

Spotkanie ich wszystkich wymagało jednak niezłych poszukiwań i na pewno nie udałoby się, gdybyśmy nie mieli na pokładzie doświadczonego przewodnika.

W pobliżu akwenów wodnych można  jeszcze spotkać  różne ptaki, w tym flamingi, hipopotamy i krokodyle, a tam gdzie dużo drzew – małpy. Zdecydowanie najtrudniej o spotkanie z nosorożcem. Poruszają się one dość daleko od drogi i nie jest ich dużo… Dlatego nie znajdziecie ich ani na moich zdjęciach, ani na flashcards (no dobrze, to dlatego, że nie mam grafiki nosorożca ;)).

Dziękuję za uwagę ;). Klikając TU, pobierzesz zestaw 8 kart obrazkowych ze zwierzętami z afrykańskiej sawanny. Koniecznie daj znać, jeżeli je wykorzystasz! Napisz, jak podobały się Twoim uczniom.

 

0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
theMonique
theMonique
5 lat temu

dziś wprowadziłam Twoje karty z jungle animals a te dodatkowe będą wspaniałym rozwinięciem tematu dzikich zwierząt!
gratuluję super wyprawy 🙂

Kasia z made by kate
5 lat temu

Piękne zdjęcia! ? I materiały jak zawsze extra! ? (Mrugam lewym okiem 😛 )

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
4
0
Zostaw komentarzx