Christmas za pasem, dlatego dziś chciałabym podzielić się z Wami kolejnym pomysłem na zajęcia! Sprawdźcie razem ze swoimi uczniami, jak Święty Mikołaj szykuje się do Świąt, a przy okazji utrwalcie słownictwo związane z zabawkami!

W tym wpisie znajdziecie nie tylko zebrane pomysły na całą lekcję, ale także link do zestawu przygotowanych przeze mnie materiałów, dzięki któremu (prawie) wszystko będziecie mieć już gotowe ;). Zapraszam!

Założenia: Wprowadzenie/utrwalenie słownictwa związanego z zabawkami w kontekście zbliżających się Mikołajek/Świąt, wprowadzenie piosenki „What Do You Want for Christmas?” (Super Simple Songs)

Grupa wiekowa: przedszkolaki

Czas trwania zajęć: ok. 30 minut+ (pozostawiam Wam do oceny, czy z moimi propozycjami wyrobicie się podczas jednych zajęć, czy może tak jak, jak postanowicie rozbić je na dwa razy, by każdej aktywności móc poświęcić odpowiednią ilość czasu)

Potrzebne materiały*:

  • karty obrazkowe przedstawiające zabawki*, najlepiej w formacie A5 lub A4
  • koperty na tyle duże, by zmieścić do nich flashcards
  • prezenty ponumerowane od 1 do 10*
  • (opcjonalnie) woreczki strunowe i drugi zestaw kart obrazkowych
  • obrazki pustych prezentów oraz małe obrazki przedstawiające wprowadzane słownictwo*
  • rzepy samoprzylepne (polecam szukać na Allegro, wpisując „rzepy poligraficzne”)
  • sznurek/włóczka/wstążka

Piosenki/video do przygotowania:

  • Piosenki na przywitanie i pożegnanie, np. Hello, reindeer, Goodbye, snowman
  • What Do You Want for Christmas (Super Simple Songs)

*Zestaw materiałów pt. Christmas Gifts, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do przygotowania tej lekcji, czeka w moim sklepie – jego cena to 25 PLN:

Proponowane aktywności to zbiór moich pomysłów, które razem stworzą fajną całość, jednak mogą także posłużyć jako pojedyncze inspiracje. Jeżeli zechcecie je wykorzystać i gdzieś się tym podzielić, pamiętajcie o podaniu źródła! 🙂

Jeżeli zdarza Wam się używać na zajęciach języka polskiego, możecie zrobić krótkie wprowadzenie w postaci pogadanki o tym, jak Mikołaj przygotowuje się do Świąt – odbieranie listów od dzieci, przygotowywanie prezentów, te sprawy ;).

Lekcję przygotowałam z myślą o grupie, w której obecnie prowadzę zajęcia, nie jest ona bardzo liczna (12 dzieci); jeżeli pracujecie z liczniejszymi grupami, niektóre aktywności będzie trzeba zapewne nieco zmodyfikować – jeżeli wpadniecie na jakieś fajne pomysły, dajcie znać! 🙂

Hello, Santa!

Zacznij oczywiście od przywitania, możesz wykorzystać np. piosenkę Hello, reindeer! Dodatkowo, przygotuj sobie pudełko /torbę z wizerunkiem świętego Mikołaja. Podczas zajęć pokaż ją uczniom, przywitajcie się z Mikołajem! Na razie jednak nie pokazuj dzieciom zawartości pudła/torby.

Do środka schowaj specjalnie przygotowane dwustronne karty (przydadzą się tutaj obrazki prezentów, które widzisz powyżej. Do ich przygotowania możesz wykorzystać rzepy samoprzylepne – zdjęcia moich znajdziesz w dalszej części postu. Po jednej stronie umieść ponumerowane prezenty, po drugiej zabawki – to samo słownictwo, które wybrałaś/-eś na swoje zajęcia (mogą się powtarzać).

Letters to Santa

Przygotuj koperty, do których schowasz karty obrazkowe, mogą być zaadresowane lub posiadać jakiś charakterystyczny element (zobacz, jak wyglądały moje), tak by kojarzyły się z listami do Świętego Mikołaja. Pokaż je dzieciom i powiedz, że pomożecie Mikołajowi je odczytać.

Wyjmuj kolejne karty obrazkowe z kopert i w zależności od tego, czy słownictwo jest nowe, czy do niego wracacie, prezentuj je dzieciom lub proś, by nazywały to, co widzą. Jest to też dobry czas na to, by każde ze słów powtórzyć i dopasować do nich jakieś charakterystyczne gesty, które ułatwią zapamiętywanie i odgadywanie słów w przyszłości.

To nie koniec! Koperty przydadzą się także na koniec zajęć, ale do czego i jak je przygotować, zdradzę za chwilę :). Karty obrazkowe możecie wykorzystać dalej do zabaw typu What’s missing? itp. Po wszystkich zabawach z wykorzystaniem tych kart, schowajcie je ponownie do kopert, ale tak, by obrazki stykały się z przednią stroną kopert? Dlaczego? Sprawdźcie na końcu wpisu!

What Do You Want for Christmas?

To idealny moment na wprowadzenie piosenki, do której możecie się trochę poruszać. Wykorzystując karty obrazkowe, przypomnij dzieciom gesty, jakie dobraliście do słów pojawiających się w piosence train, rocket, robot, teddy bear. Zachęć dzieci, by wstały i włącz piosenkę – wspólnie potańczcie, prezentując odpowiednie gesty :).

Santa’s getting ready…

Przygotuj puste prezenty dla każdego z dzieci, obrazki przedstawiające zabawki (tyle, ilu uczniów w grupie, mogą się powtarzać), karty wyrazowe (mogą być w najprostszej postaci, muszą odpowiadać temu, co znajduje się na obrazkach i odpowiadać liczbie uczniów). Małe obrazki wyłóż na środku dywanu/stołu tak, by było wszystkie dobrze widać, a puste prezenty rozdaj dzieciom. Następnie pozwól każdemu losować po jednej spośród przygotowanych wordcards. W zależności od tego, na co padnie (dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj jeszcze nie czytają w j. ang. więc po prostu odczytuj im to, co widzisz), uczeń wybiera odpowiedni obrazek i przymocowuje do swojego prezentu (tutaj znowu polecam rzepy).

Tak przygotowane prezenty zamieńcie (sami, lub podczas zajęć z uczniami, jeżeli dysponujecie wystarczającą ilością czasu) w medaliony, by posłużyły do dalszej części zabawy. Po przymocowaniu obrazków, dzieci zakładają medaliony na szyję.

Znacie piosenkę „The Farmer In The Dell”? Mam nadzieję, że tak, bo jej klasyczna melodia przyda się właśnie w tym momencie! Jeżeli nie, po prostu posłuchajcie dowolnej wersji na YT :).

Na potrzeby zabawy zmieniamy słowa, np:

Santa’s in the workshop, 

Santa’s in the workshop,

Hi-ho, the derry-o,

Santa’s in the workshop!

Santa takes… 

Piosenkę śpiewa (przynajmniej na początku) nauczyciel, który wchodzi do środka koła.  Po słowach „Santa takes…” wymienia kolejne zabawki, np. Santa takes a doll/two dolls (jeżeli jest ich więcej) lub Santa takes the doll (jeżeli jest w grupie tylko jedna). A następnie The doll takes… – kontynuujemy z pozostałymi zabawkami. Dzieci, które mają na swoich medalionach odpowiednie obrazki, wchodzą do koła, tworząc razem z Mikołajem „węża”.

Tę zabawę może uatrakcyjnić mikołajowa czapka, którą włoży nauczyciel :).

What’s in the bag/box?

Czas na wykorzystanie mikołajowej torby/pudełka! By sprawdzić, jak uczniowie radzą sobie z wprowadzanym słownictwem, wyjmijcie wszystkie dwustronne karty z torby (oczywiście możecie poprzedzić to jakimiś efektami dźwiękowymi, rymowanką itp. – czymś, co zazwyczaj wykorzystujecie na zajęciach).

Rozłóżcie przygotowane wcześniej karty tak, by nie było widać zabawek, a jedynie ponumerowane prezenty. Następnie namawiajcie dzieci, by zgadywały co znajduje się w którym prezencie. Jeżeli sami, bez pomocy, jeszcze sobie z tym nie będą radzić, możecie na podłodze rozłożyć zestaw małych kart-kółeczek i poprosić, by wskazywali swoje typy, a to Wy będziecie wymawiać na głos nazwy zabawek.

Następnie sprawdzajcie wspólnie, czy przewidywania się sprawdziły.

Jeżeli uznacie, że to już dla Waszych uczniów za dużo, możecie równie dobrze policzyć ile prezentów przygotował Mikołaj i ułożyć je w odpowiedniej kolejności.

1, 2, 3, what can it be?

Na koniec czas na sprawdzenie Waszych uczniów! Mieli już tyle okazji, by dokładnie przyjrzeć się obrazkom, ich kolorom i kształtom, że z tym zadaniem nie powinni mieć żadnego problemu!

Wspomniane przeze mnie wyżej koperty przygotowałam tak, by po schowaniu obrazków w odpowiedni sposób (obrazek w kierunku przedniej strony kopert) i odwróceniu ich na drugą stronę było widać jedynie małe fragmenty zabawek. Wykorzystałam do tego super dziurkacz w kształcie śnieżynki (DPCraft), którym kształt można wycinać w dowolnym miejscu na kartce! Jeżeli nie macie niczego takiego, równie dobrze możecie wyciąć oczywiście kółeczka czy inne proste kształty nożyczkami, czy nożykiem do papieru.

* * *

Bardzo jestem ciekawa jak podobają Wam się moje pomysły 🙂
Dajcie znać! 🙂

4.8 5 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
4 lat temu

Czytam i się zachwycam 🙂

Joanna
Joanna
Reply to  Marysia
4 lat temu

Marysiu czy reszte obrazków do tych zabaw można znaleźć w sklepie?

Paulina
Paulina
4 lat temu

Mnie zachwyciły te koperty ze śnieżynkami, wspaniałe!

Magda
Magda
2 lat temu

dzisiaj zrobiłam lekcję z prezencikami – dzieci były zachwycone..ja też:) super

Kasia
Kasia
1 rok temu

Wszystkie pomysły super😍 dla początkującego nauczyciela bardzo duża pomoc🥰 Fajnie,że są osoby które chętnie się dzieła fajnymi pomysłami. Dziękuje

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
7
0
Zostaw komentarzx