Kolory to taki przyjemny, prosty temat… Tak czy nie? Oceńcie sami! A jeżeli wciąż szukacie na niego pomysłów, zapraszam. Tych chyba nigdy za wiele! 🙂

 

Piosenki
 

Tak, jak ostatnio pisałam, we wpisie dla początkujących nauczycieli, warto przygotować sobie piosenki na każdy temat. Na zajęciach dla przedszkolaków prym wiodą superpopularne Super Simple Songs, których, jak chyba wiecie, sama jestem wielką fanką. Ale mam kilka innych ulubionych i sprawdzonych dotyczących kolorów właśnie:

1. Sing a Rainbow

Tej piosenki wiele wersji znajdziecie na YT, ale ta jest zdecydowanie moją ulubioną

 
 
2. Rainbow Colors Song (KidsTv123)

Wolna, spokojna piosenka (jak wszystkie z tego kanału), która jednak wyjątkowo trafia w gusta dzieci, które chętnie ja podśpiewują, nie tylko podczas zajęć ;).

 
 
 

A może jednak chcecie coś żywszego?

3. Sprawdźcie piosenkę o tym samym tytule, ale z kanału Singing Walrus. Też wpada w ucho, to pewne!

 
 

A skoro już przy „Tell me, tell me” jesteśmy… Może coś z jednego z moich ulubionych kanałów – Maple Leaf Learning? Dzieci bardzo lubią samego Marty’ego, ale najbardziej podobają im się zabawne zakończenia piosenek, tej również:

 
 
 
Sortowanie
 

Sortowanie = jedna z prostszych aktywności, które wykonywać możemy w dowolnym języku, o dowolnym stopniu trudności w zależności od wieku, a także powiązać z dowolnym tematem :). Dziś jednak pozostajemy przy kolorach. Check THIS out ;). Możecie też skorzystać z moich blogowych materiałów, które znajdziecie TU (na końcu, zaraz po przykładowych kolorowych scenariuszach zajęć!)

Obrazki do sortowania możecie pobrać także z www.homeschoolcreations.com.

 
Balony
 

Jak dla mnie, gadżety absolutnie niezbędne przy okazji poznawania kolorów. Tak już jakoś się u mnie utarło…

Zaczynamy już w 2-latkach przy dźwiękach jednej z ulubionych i absolutnie niezastąpionych piosenek w tej grupie wiekowej – Children’s song: The Balloon Song, a więcej na ten temat przeczytacie TU.

Balony wykorzystuję zarówno do prezentowania, jak i ćwiczenia kolorów. Dlatego właśnie balony pojawiły się na moich kartach obrazkowych, które do pobrania poniżej.

Super pomysłem do wykorzystania w starszych grupach są balonowe kalambury, które połączyć możecie z powtórką kolorów właśnie. Przygotujcie balony w różnych kolorach, ukryjcie w środku nich karteczki przedstawiające jakieś inne, ćwiczone słownictwo, które łatwo da się zaprezentować. Podczas zajęć umieśćcie nadmuchane balony w widocznym miejscu w sali. Zaprezentujcie dzieciom tak przygotowane balony, wspólnie powtórzcie kolory. Następnie poproście, by zamknęły oczy. Nauczyciel lub np. wybrana osoba będzie przebijała balony po kolei, po każdym przebiciu uczniowie otwierają oczy i zgadują jakiego koloru brakuje, a dodatkowym zadaniem jest odnalezienie karteczki która z niego wypadła i zaprezentowanie przy użyciu jedynie gestów tego, co się na niej znajduje.

 
 
Gry
1. Kręgle

Potrzebna będzie jedynie piłka i… różnokolorowe kręgle ;). Łatwo zrobicie je, napełniając plastikowe butelki zabarwioną wodą. Użyjcie do tego raczej małych butelek i nie napełniajcie całych, żeby nie było dzieciom zbyt ciężko je przewracać. Cała zabawa polega na tym, żeby nazywać kolory tych, które uda się zbić.

Jeżeli nie macie nic przeciwko zainwestowaniu w zabawkę wielokrotnego użytku, w Tigerze znajdziecie fajne drewniane kręgle. W kręgle graliśmy nie raz i wcale się dzieciom nie nudziły ;). Kręgle są małe i dzieci zbijają je po kolei, siedząc w kole, także wcale wiele miejsca do tej gry nie potrzeba.

 

2. Gra „Poznajemy Kolory”
 

Czyli jedna z gier firmy Alexander, które cechują niewygórowane ceny :). Gra zawiera dwie kostki z kolorowymi bokami oraz 21 kartonowych figurek kogutów, które wszystkie różnią się od siebie kolorami. W wersji „grupowej” dzieci rzucają kostkami i mają za zadanie, jak najszybciej odnaleźć koguta, którego „wylosowały”. Kolory podajemy oczywiście tylko i wyłącznie w języku francuskim (angielskim). Na lekcjach indywidualnych, można pozwolić sobie na grę zgodnie z zasadami. Jedna osoba rzuca kostkami, a kto pierwszy odnajdzie prawidłowego koguta, kładzie na nim swój żeton, oczywiście wygrywa ten, kto ma żetonową przewagę.

 
 
 
3. Gra „Balance Game”
 

Kolejna gra z wykorzystaniem kostek. Tym razem nie mam wersji grupowej (chyba, że grupa jest naprawdę nieduża :)), za to bardzo polecam ją na zajęcia indywidualne. Na niebieskim księżycu trzeba układać kolejno klocki w kolorach, które wypadną na kostce. Zadanie wcale nie jest takie łatwe ;). Grę znajdziecie w Tigerze.

 
 

O tak popularnych grach, jak memory czy domino nawet już nie wspominam, ale możecie wykorzystać z powodzeniem nawet takie polskojęzyczne, dostępne na każdej przedszkolnej półce :).

 
 
Flashcards & word cards

No nie byłabym sobą, jakbym nie zaproponowała Wam w tym temacie jakichś ciekawych materiałów! Nie, żeby kolorów brakowało w otoczeniu przedszkolaków, zazwyczaj jest nawet wręcz przeciwnie, ale jak wiecie mam bzika na punkcie tworzenia kart obrazkowych itp. Więc skoro już są, to może skorzystacie. Jest też wersja dla tuszooszczędnych! 🙂

By pobrać materiały, kliknijcie w logo HFoI:

 
 
 
Dodatkowe pomysły na kolorowe zajęcia

  • Shape Monsters (KLIK w nazwę, by przenieść się do odpowiedniego postu) – jeden z pomysłów i materiałów, z których jestem bardzo zadowolona. Chyba dlatego, że są całkowicie, do A do Z, moje! 😉 Przećwiczycie dzięki nim kolory, także w połączeniu z kształtami (choć niekoniecznie – tę opcję możecie równie dobrze pominąć).
  • Popcorn Game – jeden z pomysłów cieszących się duża popularnością. Trochę przy tym wycinania, ale kto z nas tego nie lubi ;).
  • SALE, czyli wyprzedaż na zajęciach i pomysł idealny na jesienne zajęcia! Angażujący uczniów i pomagający utrwalić nie tylko kolory. Do wykorzystania obowiązkowo!
  • Sing a rainbow! Czyli propozycja na kolorowe zajęcia, niby o tematyce wiosennej, ale nie czepiajmy się szczegółów…
  • Kolorowe worhskeets do druku – karty pracy, które przygotowałam także z myślą o wiosennych lekcjach, ale na pewno sprawdzą się także i teraz, do utrwalania kolorów – po prostu ;).

To jak, gotowi na kolorowy zawrót głowy? 🙂

 
 
5 2 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia z made by kate
6 lat temu

Kolory zawsze na czasie �� Pomysły przydadzą się na piątkowe zajęcia z pierwszą klasą. Dzięki ��

Unknown
6 lat temu

Jesteś niesamowita!!!! W tym roku rozpoczęłam przygodę z przedszkolakami i codziennie szukam inspiracji na Twoim blogu. Zapraszam do zorganizowania szkolenia na Śląsku chętnie przyjadę 🙂

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

dzięki za wpis i również za tuszooszczędne flashe (budżet się zmniejszył :)… mnie zainspirował Twój filmik do piosenki "Do you like broccolli?" ten z rzepami i obrazkami, by stworzyć coś na kształt mixing colors…wspaniała powtórka dla starszaków (równania kolorów). Twoje inspiracje są zawsze strzałem w 10! Pozdrawiam Ela

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Dziękuję za inspirujący wpis! Właśnie odbywam praktyki na zajęciach z języka angielskiego w przedszkolu i wczoraj przeprowadzałam tam lekcję o kolorach! Następnym razem wykorzystam coś z tych pomysłów 🙂 Pozdrawiam, Marysia

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Świetna inspiracja 😉 Dziękuje 🙂

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
8
0
Zostaw komentarzx