Zapoznałeś/-aś się już z krokiem nr 1? Świetnie! Zanim zaczniesz tworzyć swoje materiały, dobrze, żebyś miał/-a na nie pomysł i przygotował/-a to, czego Ci będzie potrzeba. Jeżeli chcesz tworzyć je na własny użytek, sprawa będzie łatwiejsza, jeżeli jednak chcesz się nimi podzielić (np. za pośrednictwem Twojego bloga czy fanpage) z innymi, musisz być nieco bardziej uważny/-a w dobieraniu grafik czy zdjęć. Czytaj dalej i zrób kolejny krok w kierunku tworzenia swoich własnych materiałów dydaktycznych!

Wyszukaj darmowe grafiki i zdjęcia

Zanim powiem Ci dokładnie gdzie i jak to zrobić, zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami:

DOZWOLONY UŻYTEK EDUKACYJNY
Tak, jak pisałam na samym początku – jeżeli chcesz stworzyć coś (nieważne czy będą to materiały dydaktyczne w postaci kart obrazkowych, kart pracy, gry czy prezentacji) jedynie na potrzeby własnych zajęć, masz prawo do legalnego korzystania z każdego zasobu w ramach tzw. dozwolonego użytku edukacyjnego. Warunek? Dany utwór musi być już rozpowszechniony, a korzystanie z niego nie może wiązać się z korzyściami finansowymi. Nie będę się na ten temat rozpisywać, ponieważ podobne artykuły już powstały i najlepiej do nich zajrzeć: TU i TU.
LICENCJE
Sprawa przedstawia się inaczej, jeżeli chcesz stworzyć materiały, którymi planujesz podzielić się z innymi (nieważne czy bezpośrednio, za pośrednictwem bloga czy np. w grupie na Facebooku) ponieważ niestety nie z każdym zdjęciem czy grafiką, które zostały udostępnione w Internecie można robić, co się chce. Każdy utwór ma bowiem gdzieś na świecie swojego autora, któremu przysługują prawa autorskie. To on decyduje w jakim celu udostępnia coś, co stworzył.
Wiele utworów udostępnianych jest na zasadzie „wszelkie prawa zastrzeżone”, co de facto blokuje nam możliwość ich wykorzystywania w innym celu, niż wyżej wspomniany dozwolony użytek edukacyjny. Dlatego nie wystarczy wyszukiwanie zdjęć czy grafik za pośrednictwem Google. Nawet te wyglądające pięknie, na których nie znajdziecie żadnych znaków wodnych itp. niekoniecznie przeznaczone są do dowolnego wykorzystywania , chyba że autor zaznaczył inaczej. A skąd wiemy czy tak się stało? Tutaj słowem kluczem będzie „LICENCJA”.
To coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę ZANIM do przygotowania własnych materiałów użyjemy zdjęć czy grafik znalezionych gdzieś w sieci. Większość stron, skupiających tego typu utwory, które można legalnie wykorzystywać (konkrety za chwilę), opiera się na tzw. CC – Creative Commons, czyli zestawie licencji, które określają, na jakich zasadach można zrobić użytek z utworów objętych prawami autorskimi. Rodzajów tych licencji jest kilka i więcej na ich temat przeczytacie TU.W wypadku tworzenia własnych materiałów, którymi planujemy podzielić się ze światem, najwygodniejsze jest wykorzystywanie utworów dostępnych na licencji CC0, która oznacza, że autor dobrowolnie zrzekł się wszystkich praw (których zrzec się mógł, niektóre z nich są niezbywalne) i zgadza się tym samym na kopiowanie, rozpowszechnianie czy modyfikowanie jego utworu bez konieczności uznania jego autorstwa. Warto jednak rozważyć także użycie utworów udostępnianych na innych licencjach, jeżeli wyjątkowo nam się podobają :).

No dobrze! Skoro już to wszystko wiesz, przejdźmy do rzeczy – gdzie szukać tego rodzaju utworów?

Google grafika

Myślę, że ten sposób jest zdecydowanie najprostszy i najszybszy. Tylko jak korzystać z wyszukiwarki Google, by mieć pewność, że wśród wyników wyszukiwania nie wyskoczą obrazy, których nie możemy wykorzystać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, czyli (w miarę) dowolnie?

Nic prostszego! Skorzystaj z filtra, który posiada wyszukiwarka. Wystarczy, że pod okienkiem wyszukiwania klikniesz „Narzędzia”, a następnie „Prawa do użytkowania” i wybierzesz opcję, która Cię interesuje. Przed wykorzystaniem zdjęcia czy grafiki, dowiedz się, na jakiej dokładnie licencji plik został udostępniony (taka informacja powinna znajdować się na stronie, do której przekierowuje dane zdjęcie czy grafika).

★ Freepik (freepik.com)

To serwis umożliwiający wyszukiwanie (również, ale nie tylko) darmowych zdjęć i grafik. Dostępne pliki są w różnych formatach (do otwierania grafik o rozszerzeniu SVG lub EPS potrzebny jest specjalny program) oraz pochodzą z różnych źródeł i mają różne licencje (większość pobieranych za darmo wymaga uznania autorstwa). Dzięki zebraniu w jednym miejscu plików z wielu innych źródeł, Freepik stanowi ogromną bazę utworów, której przeszukanie w celu odnalezienia konkretów stanowi niekiedy (czasochłonne) wyzwanie :).

★ Pixabay (pixabay.com)

Wyszukiwarka, w której w łatwy sposób odszukasz zdjęcia lub grafiki wektorowe związane z konkretnym tematem, wpisując jako hasło zaledwie jedno słowo (przy wpisaniu większej liczby słów, wyszukiwarka po prostu nie zadziała). Znajdziesz tam wiele zdjęć bardzo dobrej jakości oraz grafik udostępnianych na różnych licencjach, na temat których informacje znajdziesz przy konkretnych utworach (wiele udostępnianych na licencji CC0).

UWAGA! Na samej górze strony wyświetlają się propozycje z płatnego stocka (to te ze znakiem wodnym „shutterstock”).

★ Flaticon (flaticon.com)

Świetne źródło darmowych grafik w postaci ikon dostępnych w różnych formatach i rozmiarach. Po kliknięciu na daną ikonę, wyskoczy nowe okno – tam (na dole) znajdziecie informację na temat licencji, na jakiej została udostępniona.

★ Sweetclipart (sweetclipart.com)
Ograniczone, ale mimo wszystko całkiem obszerne źródło uporządkowanych tematyczne clipartów w formacie PNG – idealnych do wykorzystania przy tworzeniu materiałów dydaktycznych. Pliki udostępniane na różnych zasadach (po kliknięciu na daną grafikę, pojawią się informacje na temat licencji). Na początek warto zapoznać się z Terms of use dostępnymi u góry strony.
★ MyCuteGraphics (mycutegraphics.com)
Grafiki z tej strony na pewno kojarzycie także z moich materiałów (głównie zimowych, dostępnych TU i TU). Jak można przeczytać w zakładce Term of use, grafiki udostępniane są specjalnie z myślą o nauczycielach, którzy tworzą materiały edukacyjne lub innych osobach, które potrzebują podobnych grafik na użytek własny. Materiały stworzone z wykorzystaniem clipartów mogą być udostępniane (np. na Teachers Pay Teachers), ale tylko pod warunkiem podania źródła grafik w formie linku do strony.

Zajrzyj też na:

Całkiem pokaźna baza obrazków darmowych do wykorzystania w celach edukacyjnych. Każda pobrana za darmo grafika ma dołączony znak wodny z adresem strony, ale być może Ci to nie przeszkadza :).

Jeżeli jeszcze nie znasz tej strony, koniecznie ją poznaj! Jest to bowiem źródło nie tylko darmowych grafik (te nawet tu nie przeważają), ale także wielu innych materiałów edukacyjnych, zdjęćczy utworów muzycznych, z których możesz korzystać za darmo i bez ograniczeń. Jak widzisz, w odróżnieniu do pozostałych, jest to strona polska.
Mam nadzieję, że ten wpis przybliży Cię o kolejny krok do tworzenia własnych materiałów dydaktycznych (także takich, którymi będziesz mógł/mogła oficjalnie podzielić się ze światem). Jeżeli uważasz go za pomocny, koniecznie daj znać. Przed nami kolejne kroki. Stay tuned! 🙂
0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
4 lat temu

Super cykl!!!

zabawki odpustowe
4 lat temu

Spora dawka wiedzy zawarta w jednym wpisie! Wielkie dzięki, bo właśnie pracuję nad swoim blogiem i szczerze przyznam że jeszcze nie do końca wszystko kumam, bo to nie sztuka założyć bloga, sztuką żeby to wszystko miało ręce i nogi przysłowiowo.

Agnieszka
4 lat temu

Witam, piszę tu pierwszy raz, jestem pod ogromnym wrażeniem Pani bloga jest pełen inspiracji i pomysłów 🙂 Od tygodnia mam zastępstwo w przedszkolu i chciałam dzieciakom zrobić flashcards sama korzystając z Pani instrukcji, wszystko mi wychodzi oprócz pozbycia się czarnego tła ze ściąganego clipartu, czy wie Pani może jak się go pozbyć? Byłabym wdzięczna za wskazówkę 🙂

Paula
Paula
3 lat temu

hej, czy obrazki/grafiki itd. w canvie są objęte CCO? Chciałabym tworzyć własne materiały dydaktyczne na bloga, takie jak memory, flashcardy itd.. Najfajniejsze znalazłam własnie w canvie, jest to też najwygodniejsze, bo mogę tam od razu wykonać całą pomoc dydaktyczną. Czy po stworzeniu, mogę je np. zapisać na dysku googl’a i udostępnić link na blogu? Jestem chyba zielona w tym temacie :/

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
8
0
Zostaw komentarzx
()
x