angielski, przedszkole, warm up, activities, rozgrzewka, przedszkolaki
Witajcie w ten halloweenowy wieczór! Nie mam dziś dla Was nic strasznego. Wręcz przeciwnie ;). Kilka fajnych pomysłów na aktywności typu warm up, które najlepiej sprawdzają się na moich zajęciach. Enjoy!

1. Songs
Chyba nie muszę przekonywać Was, że tym, co najlepiej rozrusza przedszkolaki są piosenki! Często wykorzystuję poznane przez nas wcześniej utwory właśnie na początku zajęć, a dzieci na moją propozycję zaśpiewania w ramach rozgrzewki reagują bardzo entuzjastycznie. Polecam Wam szczególnie tzw. action czy movement songs, dzięki którym nie tylko wprowadzicie fajną atmosferę, ale także zapewnicie im trochę ruchu :). Kilka moich ulubionych tytułów znajdziecie we wpisie „Piosenki ruchowe, czyli warm up idealny„.
2. Small talk
Na początku zajęć często ucinamy sobie też krótkie pogawędki ;). Dzięki temu powtarzamy poznane już słownictwo oraz ćwiczymy konkretne struktury, takie jak How old are you? How are you (today)? itp. Najczęściej wykorzystuję do tego piłeczkę lub pacynkę (dzieci przekazują ją sobie bardzo ostrożnie), która podaję pierwszemu siedzącemu koło mnie dziecku, zadając mu wybrane pytanie. Następnie proszę by wybrało kolejnego uczestnika zabawy. W starszych grupach dzieci same zadają pytanie, powielając zaprezentowany przeze mnie wzór. 
3. Weather calendar
Po przerobieniu tematu pogody, który w tym roku mamy już za sobą, zaczynam zajęcia od uzupełnienia pogodowego kalendarza. Super propozycje znajdziecie np. na www.twinkl.co.uk lub w moim wpisie „Gry, zabawy i pomysły na zajęcia dotyczące POGODY” :). W zależności od umiejętności dzieci, przy okazji przećwiczycie dni tygodnia, pory roku czy miesiące.
4. Paper ball
Ten pomysł „sprzedała” nam kiedyś Daria w swoim wpisie dotyczącym warm up activities :). Był to jednej z pierwszych, które przeczytałam na blogu hummingbirdels.blogsot.com i pamiętam, że byłam nim zachwycona!

Przygotuj papiery – od najmniejszego do największego – tyle, ilu masz uczniów w grupie. Na najmniejszej kartce papieru narysuj/wydrukuj obrazek, który uczeń ma nazwać, powtórz czynność na każdej kartce upewniając się, że nie powtarzasz obrazków. Zwiń najmniejszy obrazek w kulkę, weź większy papier i owiń nim małą kulkę papieru, weź kolejny i owiń powstałą piłkę – powtarzaj czynność, aż utworzysz wielką papierową kulę. Rzucaj ją uczniom, każdy zdejmuje jedną warstwę i nazywa obrazek, zabawa trwa tak długo, jak wiele warstw ma papierowa kula. Wariacje: na kartkach papieru możesz napisać pytania do dzieci, zagadki, a nawet zdania, które np. mają być zamienione na reported speech.

Z pomysłu z papierową kulą korzystam bardzo często przy wprowadzaniu słownictwa, ale kiedy mamy je już nieźle opanowane, robimy szybką rundkę w ramach rozgrzewki. Nie zawsze mam tyle obrazków, ilu uczniów w grupie. Czasem wybieram po prostu kilku ochotników do „rozbrojenia” papierowej kuli :).

5. Eeeny Meeny Miney Moe
Wykorzystując popularną anglojęzyczną rymowankę, wybieram jedno dziecko z grupy, które dostaje ode mnie zadanie specjalne, np. clap your hands, jump, find something pink – wszystko zależy od tego, jakie tematy zdążyliśmy już omówić. Jak mu się uda (zawsze się udaje ;)), siada koło mnie i to ono wylicza (zazwyczaj z pomocą pozostałych). W dużych grupach dzieci można wybierać parami lub nawet w trójkach, tylko wcześniej trzeba je odpowiednio podzielić tak, by było jasne na kogo wypadło.
6. Hello nose!
Zabawę w witanie się odpowiednimi częściami ciała (np. nose to nose, ear to ear) na pewno kojarzy każdy z Was. Jednak można witać się też z z własnym nosem, uchem, podbródkiem. I to na różne sposoby! Po prostu je wskazując lub np. (jak podpowiedział kiedyś ktoś w Facebookowej grupie Nauczyciele Angielskiego, za co baaaardzo dziękuję – sprawdza się idealnie) kładąc na wybranej części ciała zakrętkę od butelki. Jeżeli jeszcze nie używacie ich na zajęciach, najwyższa pora zacząć!
7. Jump, clap, stomp…
Czyli jeden z najprostszych pomysłów, który sprawdzi się na każdym poziomie. Nauczyciel dyktuje jakąś sekwencję ruchów. Najpierw powoli, prezentując je wszystkie uczniom, następnie coraz szybciej i szybciej. Dążymy do tego by dzieci wykonywały je zupełnie same, śledząc rytmicznie powtarzane polecenia nauczyciela.
8. Pick a colour
Zabawa idealna na przećwiczenie przedmiotów znajdujących się w sali. Na początku zajęć nauczyciel prosi wszystkie dzieci by każde z nich wybrało dowolny kolor, który jest w stanie odnaleźć w sali. Następnie uczestnicy zabawy podbiegają do rzeczy w danym kolorze, np. drzwi, kredki, dywanu itp. Nauczyciel zadaje każdemu pytanie What is it?


9.  Weather dance
O tej zabawie także wspominałam przy okazji pomysłów na zabawy związane z pogodą. Od kilku lekcji wykorzystuję ją właśnie w charakterze warm up – sprawdza się idealnie! Każde dziecko losuje obrazek przedstawiający jakiś rodzaj pogody, po czym go nazywa. Następnie nauczyciel włącza muzykę, prosi dzieci by uważnie słuchały i wydaje komendy: It’s cloudy – tańczą dzieci trzymające chmurki, It’s sunny – tańczą dzieci trzymające słoneczka itd. Zabawę można wykorzystać właściwie do powtórzenia dowolnego słownictwa, jednak pogoda jest zdecydowanie najbardziej uniwersalna. Często łączę tę zabawę z uzupełnianiem pogodowego kalendarza.
10. Games (memory, BINGO, card games)
Ze starszymi dziećmi (głównie w wieku szkolnym) gramy w memory, BINGO, Animal action card game czy Classroom card game. W młodszych grupach trudno nazwać to rozgrzewką, bo gra w kilkunastoosobowej grupie przedszkolaków rozciąga się zazwyczaj na min. połowę lekcji ;). Niemniej jednak gry to jeden z moich (i zresztą dzieci też!) ulubionych rodzajów aktywności. Na zajęciach dodatkowych gramy ostatnio z H. w preposition BINGO. 

Przydałoby się jeszcze więcej pomysłów? Koniecznie zajrzyj do poniższych wpisów! 🙂
Fun and games PART 5

A po więcej pomysłów na gry i zabawy do wykorzystania przy omawianiu tamatu prepositions, zapraszam Was na bloga już w czwartek! 🙂
0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HummingbirdELS
6 lat temu

Cieszę się, że pomysł z papierową kulą się przyjął 🙂 Jak wrócę do nauczania maluchów, to muszę wypróbować Twój weather dance 🙂

Kasia B.
5 lat temu

Szykuję się właśnie do tematów pogodowych, inspiracje zanotowane! 😀

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

może mało oryginalnie ale dorzucę… u mnie podoba się zabawa "o kim mowa": wymieniam albo same kolory albo ubrania i kolory i dzieci zgadują o kim mówię a potem chętni sami kogoś opisują a inni zgadują.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
6
0
Zostaw komentarzx
()
x