Przedszkolne zasady są bardzo ważne. Dzieci uczą się dzięki nim funkcjonowania w odmiennym niż domowe środowisku, współpracy w grupie czy poznają ogólnie obowiązujące normy. Ich jasne określenie i konsekwentne przestrzeganie pozwalają zaprowadzić w grupie (nawet dużej) ład i porządek. Warto zaprezentować je dzieciom już na samym początku roku, a następnie umieścić w widocznym miejscu w sali, tak by w przyszłości można było się do nich odwołać. Dziś przedstawiam Wam kilka sposobów na zapoznanie dzieci z podstawowymi rules. We wpisie znajdziecie także zasady do pobrania, stworzone we współpracy z Kingą z Pracowni Bajkowo :).

1. Grupowy kodeks obrazkowy

Wytnijcie zielone i czerwone koła oraz obrazki przedstawiające różne zasady – zarówno te zachowania, które są pożądane i te, których na zajęciach nie akceptujecie. Wraz z dziećmi przyklejcie obrazki we właściwych kołach,  a następnie stwórzcie z tego kodeks w formie plakatu, przy okazji ucząc się słownictwa :). Wspólnie wybierzcie miejsce w sali, w którym zawiśnie.

2. STOP!

Przy wprowadzaniu zasad możecie wykorzystać jedną z najprostszych, a zarazem „najulubieńszych” zabaw moich uczniów – Go/Stop! Podobnie jak przy tworzeniu plakatu, przydadzą się czerwone i zielone koła, na które nakleicie obrazki. Celem wprowadzenia, możecie pobawić się w tradycyjną wersję, w której zielone uniesione do góry koło oznacza, że dzieci mogą swobodnie poruszać się po sali, a czerwone, że muszą się zatrzymać. Potem wystarczy już tylko zwykłe koła zastąpić obrazkami, a przy okazji na głos wypowiadać obowiązujące na zajęciach zasady :).

3. Tak czy Nie? 

Kolejna prosta zabawa, która sprawdzi się tu idealnie to tradycyjne Yes or No? Potrzebne Wam będą obrazki, napisy Yes i No lub kolorowe kartki papieru – czerwona i zielona. Po jednej stronie sali połóżcie Yes lub zieloną kartkę, po drugiej – No lub czerwoną kartkę. Następnie pokazujcie dzieciom obrazki. Ich zadaniem jest podbieganie do odpowiedniego napisu lub koloru.

By pobrać obrazki z zasadami, klikacie w poniższe logo HFoI:

***Edit 29.08***

Właśnie wpadłam na jeszcze jeden pomysł, idealny dla starszych dzieci, do którego przydadzą się nasze ulubione packi na muchy! Wystarczy zaopatrzyć się w takie w dwóch kolorach – zieloną i czerwoną :).

1. Ćwiczymy z dziećmi nasze zasady, w jeden z powyższych sposobów;

2. Kiedy dzieci już je opanują, kładziemy obrazki na dywanie, a obok kolorowe packi;

3. Wybieramy dziecko do udziału w zabawie – wymawiamy jakąś zasadę, a jego zadaniem jest wybranie packi w odpowiednim kolorze i „pacnięcie” danego obrazka.

Jak Wam się podoba?

 
 
0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HummingbirdELS
8 lat temu

Ładne i przejrzyste obrazki! Ja w zeszłym roku z pierwszymi klasami używałam tychcomment image

N. ze Szwecjobloga
8 lat temu

O rany, uwielbiam Twoje pomysły i porady! Wydaje mi się, że szkolne i przedszkolne zasady to bardzo ważna sprawa, a kwestia tego, jak fajnie je przedstawić na zajęciach często jest pomijana…

Ania Starzyńska
8 lat temu

świetne! Aż żałuję, że nie pracuję w przedszkolu 🙂 Ale może z moimi prywatnymi dziećmi też uda się to zastosować.

Let's read in English
8 lat temu

Świetne obrazki i fajny pomysł na zaangażowanie dzieci w pomoc w przyklejaniu tych obrazków i wdrażaniu tych zasad za pomocą koloru czerwonego i zielonego! Ja zwykle korzystałam z kart twinkl, ale te mi sie tez bardzo podobają! Dobra robota!

Anita B
8 lat temu

Można wiedzieć skąd/z jakiej stronki masz obrazki?
Bardzo ładnie wyglądają, wszystkie w jednym stylu. 🙂

Jagoda
Jagoda
8 lat temu

Extra! ;)))

Anna Szulej
7 lat temu

Dzięki Marysiu za inspiracje, zajęcia wyszły wspaniale a kodeks zawisł na tablicy 🙂

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

A ja znalazłam takie cudeńko https://pl.pinterest.com/pin/546483736021144947/
I teraz nie wiem co wybrać. Twój kodeks jest super, ale GIVE ME 5 również interesujące. A co lepsze dla klas 1-3 ???? Jeszcze chwilka została do początku roku, może coś wymyślę 😀

Ula
Ula
5 lat temu

Super! Idealny pomysł ? z packami! I love it ♥

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
17
0
Zostaw komentarzx