Przedwczoraj opisałam Wam jak mniej więcej (może nawet więcej) wygląda i co składa sie na kurs Cheeky Monkey wydawnictwa Macmillan. Dziś zapraszam Was na bliższe spotkanie z Captainem Jackiem! Zobaczcie czym różni się od Cheeky Monkey i dla kogo, moim zdaniem, będzie najlepszy :).


Captain Jack 

Podobnie jak Cheeky Monkey, Captain Jack to trzystopniowy kurs, w skład którego wchodzą:

1. Starter – Hello Jack (Plus)

2. Captain Jack 1 (Plus)

3. Captain Jack 2 (Plus)

Ta seria dostępna jest w dwóch wersjach – w zwykłej i Plus, która rozszerzona jest o dodatkowe rozdziały.

Każda z części kursu Captain Jack Plus zawiera 8 rozdziałów oraz 3 rozdziały okolicznościowe o tematyce Halloween, Christmas i Easter. Wszystkie zawierają także tzw. Introductory Units, dzięki którym dzieci poznają bohaterów książki – tytułowego Captaina Jacka, Danny’ego, Katie i kota Fluffy’ego. W starterze jest temu poświęcona 1 lekcja, w kolejnych dwóch częsciach – 2.

Podstawowa wersja kursu Captain Jack to 6 rozdziałów + rozdziały okolicznościowe.

Hello Jack Plus

W starterze na każdy rodział przypada 6 lekcji, w trakcie którzych dzieci poznają 4 nowe słówka nawiązujące do tematu, dwa przeciwieństwa jakoś z nimi związane (np. tidy-untidy w przypadku nauki o zabawkach), 2 piosenki oraz prostą historyjkę.

Tytuły poszczególnych rozdziałów to:

 1. Jack’s classroom (temat przewodni – classroom)
 2. The face puzzle (temat przewodni – face parts)
 3. Where’s teddy? (temat przewodni – toys)
 4. Let’s dress up (temat przewodni – clothes)
 5. Where’s baby? (temat przewodni – family)
 6. Jack’s picnic (temat przewodni – food)
 7. Look after your pet! (temat przewodni – pets)
 8. Let’s go on a bike! (temat przewodni – transport)

Captain Jack 1 Plus

W tej części każdy z rodziałów to 8 lekcji, wprowadzających i utrwalających 6 nowych słów, dwa przeciwieństwa i 3 dodatkowe słowa czy struktury w ramach lekcji z cyklu My World (o którym więcej za chwilę), piosenka i rymowanka wprowadzające wybrane phonics, 2 piosenki tematyczne, historyjka oraz story song.

Tytuły poszczególnych rozdziałów w tej części to:

 1. Captain Jack’s game (temat przewodni – my body)
 2. The pirate ship (temat przewodni – clothes)
 3. Save water (temat przewodni – family)
 4. Let’s play (temat przewodni – toys)
 5. The melon seed (temat przewodni – fruits)
 6. Fun on the farm (temat przewodni – farm animals)
 7. Fly butterfly (temat przewodni – animals)
 8. The sea! Yippee! (temat przewodni – holidays)

Captain Jack 2 Plus

Podobnie jak w Captain Jack 1, w tej części każdy z rodziałów to 8 lekcji, wprowadzających i utrwalających 6 nowych słów, dwa przeciwieństwa i 3 dodatkowe słowa czy struktury w ramach lekcji z cyklu My World , piosenka i rymowanka wprowadzające wybrane phonics, 2 piosenki tematyczne, historyjka wprowadzana za pomocą flip over book oraz story song.

Tytuły poszczególnych rozdziałów w tej części to:

 1. The dragon (temat przewodni – face parts)
 2. The classroom (temat przewodni – classroom)
 3. Let’s clean up (temat przewodni – polar animals)
 4. Peter’s birthday (temat przewodni – my house)
 5. London weather (temat przewodni – weather)
 6. The house of sweets (temat przewodni – food)
 7. The pram (temat przewodni – professions)
 8. Fluffy is fast (temat przewodni – transport)

Poza książką ucznia z załączoną płytą, do każdej z części dostępne są: CD dla nauczyciela, flashcards oraz tzw. flip over book zamiast tradycyjnych storycards. Jest on ciekawym, ale niestety nieco droższym rozwiązaniem (obecnie flip over book do każdej z części kosztuje 120 zł). Nie mamy play mat, tak jak w Cheeky Monkey, ale piracką skrzynię Captaina Jacka, przeznaczoną do chowania rozmaitych skarbów. Gadżet fajny, ale na pewno nie niezbędny.

Dostępne są również płyty DVD, jednak w odróżnieniu do tych z kursu Cheeky Monkey nie zawierają filmików nawiązujących do każdego z rozdziałów. Na płytach znajdziemy nagrane po dwa filmiki – jeden przedstawiający wybraną historyjkę z książki i jedną animowaną wersję klasycznej bajki, jak np. Goldilocks and the three bears, nagrania klasycznych piosenek (np. Teddy Bear, Teddy Bear Turn Around czy The Wheels On The Bus) i interaktywne ćwiczenia do każdego z rozdziałów. Świetne do wykorzystania w domu lub na tablicy interaktywnej, której raczej nikt w przedszkolu nie posiada. Także, jeżeli nie planujemy indywidualnych zajęć z komputerem, na DVD, a raczej jego braku możemy spokojnie zaoszczędzić ;).

Do mnie przemawiają żywiołowe piosenki (choć nie wszystkie) i dobór słownictwa w poszczególnych rozdziałach, ale to, co najbardziej podoba mi się w całej serii to lekcje CLIL-owe, znajdujące się w dwóch ostatnich częściach kursu. Na każdy rozdział w Captain Jack 1 i Captain Jack 2 przypada po jednej lekcji z cyklu zatytułowanego My World. Scenariusze do tych zajęć osadzone są w tematyce danego rozdziału, ale odbiegają od typowego dla przedszkolnych kursów wprowadzania treści – nie towarzyszą nam dikcyjni bohaterowie, ani Captain Jack ani jego przyjaciele, a zamiast rysunkowych flashcards mamy specjalnie przygotowane karty obrazkowe ze zdjęciami.

Oto tematy, które dzięki nim dodatkowo omówimy z uczniami:

Captain Jack 1:

 1. personal hygiene (jak myjemy ręce i czego do tego potrzebujemy)
 2. personal autonomy (samodzielne ubieranie się: co już potrafię?)
 3. helping at home (domowe obowiązki)
 4. emotional intelligence (jak bawimy się z innymi dziećmi)
 5. natural environment (jak rosną rośliny: cykl życia rośliny)
 6. food: where does it come from? (skąd bierzemy mleko, jaja, szynkę)
 7. natural environment (cykl rozwojowy motyla)
 8. recycling (jak powinniśmy segregujemy papier, szkło i plastik)

Captain Jack 2:

 1. personal hygiene: daily morning routines (mycie twarzy, zębów, rąk, czesanie)
 2. good behaviour at school (wprowadzenie poleceń, typu line up, sit up)
 3. good behaviour (utrzymywanie porządku)
 4. daily routines around home (jak wygląda mój dzień)
 5. natural environment (pory roku)
 6. food: healthy/unhealthy (zdrowe odżywianie)
 7. road safety (jak zachowujemy się na przejściu dla pieszych)
 8. how we travel (klasyfikacja środków lokomocji względem tego gdzie się nimi poruszamy)

Odpowiednikiem cyklu Cheeky’s jungle gym, o którym pisałam poprzednio, są piosenki ruchowe zatytułowane Jack’s playtime. Zasada jest podobna – dzieci ruszają się w rytm muzyki, śledząc instrukcje wydawane przez tytułowego Captaina Jacka. jednak cały schemat zabawy z piosenką podoba mi się nieco mniej niż ten z Cheeky Monkey. Za to każda z pierwszych lekcji w rozdziałach Captain Jack 1 i Captain Jack 2 wprowadza element ruchowy, utrwalający słownictwo, tzw. The Pirate Dance. Dzieci tańczą do piosenki, w której co jakiś czas słychać wprowadzane podczas zajęć słowa, wcześniej nauczyciel rozkłada po całej sali karty obrazkowe, które je ilustrują. Zadaniem dzieci jest dobieganie do odpowiednich kart zgodnie z tym, co usłyszą. Ten element bardzo przypadł moim uczniom i zresztą mnie samej do gustu.

Dwie ostatnie części kursu wprowadzają także naukę wybranych phonics (np. przy okazji nauki części ciała jest to  /t/ jak w touch, tummy czy toes), co jako sama koncepcja bardzo mi się podoba, jednak sposób ich wprowadzania nie do końca mnie przekonuje. I tu zostały stworzone piosenki, które pojawiają się w każdej trzeciej lekcji z wszystkich 8 rozdziałów i dodatkowe tongue twisters. Nagrania są króciutkie i dość monotonne. Mam wrażenie, że nie do końca spełniają swoje zadanie i po prostu nie interesują dzieci aż tak bardzo, jak inne elementy.

***

Jak widzicie dzięki serii Captain Jack, zwłaszcza w wersji Plus wprowadzić można większy zakres słownictwa niż przy wykorzytaniu Cheeky Monkey, zawarty w większej liczbie lekcji, a co za tym idzie wystarczający na dłużej. Scenariusze zajęć w teachersie są też bardziej rozbudowane. Dlatego, moim zdaniem, jest to propozycja idealna dla osób prowadzących zajęcia 4 lub 5 razy w tygodniu, choć przy tak intensywnym trybie i tak nie obejdzie się bez nadbudowywania tych treści.

Warto zwrócić uwagę na to jak szybko dzieci opanowują materiał, ucząc się angielskiego codziennie. W przypadku moich grup, seria Cheeky Monkey nie do końca zdawała egzamin. Część Hello Cheeky na przykład, która przewidziana jest dla 3-latków, okazała się za prosta dla dzieci, które naukę w naszym przedszkolu zaczęły w wieku lat 2 i przez cały wcześniejszy rok miały styczność z angielskim dzień w dzień. Podobnie zresztą ze starszymi grupami, choć Cheeky Monkey 1 i 2 są już zdecydowanie bardziej rozbudowane.

Podsumowując, obydwie serie wydawnictwa Macmillan mają swoje plusy. Odpowiedni dobór podręcznika zależy w dużym stopniu od intensywności zajęć i tego, czego od książki oczekujemy. W moim odczuciu Captain Jack jest ambitniejszy – wprowadzimy dzięki niemu większy zakres treści, co sprawdzi się przy intensywnym trybie zajęć, ale może okazać się trudne do realizacji przy zajęciach jedynie dwa razy w tygodniu.

0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
8 lat temu

Bardzo szczegółowy opis 🙂 po roku pracy z CJ2 mam podobne odczucia odnośnie phonics i tongue twisters. Ze względu na brak jakiegokolwiek zainteresowania ze strony dzieci, po prostu nie korzystałam z tego. Z kolei flip over book zawsze wywoływał entuzjazm, a poza tym rzadziej słyszałam "Proszę pani, ja nic nie widzę" 🙂
W tym roku skuszę się jednak na Cheeky Monkey. W związku z tym mam pytanie odnośnie play mat, czy proponowane aktywności są na tyle ciekawe, że jest ona warta zakupu. Zastanawiam się również czy na końcu książki nauczyciela znajdują się jakieś karty pracy do kopiowania, tak jak to jest w CJ. Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

HummingbirdELS
8 lat temu

Pracowałam w przedszkolu 3 lata temu – wtedy jeszcze na Cookie and Friends, teraz pewnie zdecydowałabym się na któryś z tych 2 podręczników, bo słyszałam już wcześniej pozytywne opinie, które mi właśnie potwierdziłaś 🙂 Największą trudnością z Cookie było dla mnie to, że lekcje miałam 4/tydz, co wiązało się z duuużym wkładem własnym nauczyciela w przygotowanie materiałów na lekcję (chociaż photocopiable book jest tam fajna i na jej podstawie zrobiłam wiele zabaw).

Marta Terska
8 lat temu

A captain Jack ma tylko podręcznik nie ma ćwiczeń?
Bo widzę że cheeky ma i podr i ćw.

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Miałam dylemat ale teraz chyba już mam odpowiedz po przeczytaniu opisu, mam angielski dwa razy w tygodniu po minut z grupą 3,4,5,6 latków więc….. chyba Cheeky Monkey

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Ja pracuję na cheeky monkey w grupie 3,4,5 latków. Dla zerówki wybrałam w tym roku Happy Campers też wydawnictwa macmillan, ale nie jestem z niego zadowolona. Zastanawiam się, czy w przyszłym roku nie wybrać dla 6-latków Captain Jack 2. Tylko czy nie będzie zbyt łatwy dla 6 latków?

Anonimowy
Anonimowy
Reply to  Anonimowy
7 lat temu

Masz jakiś sprawdzony kurs dla 6-latków?

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
9
0
Zostaw komentarzx