Z okazji 1 kwietnia mam dla Was całkiem poważny post, który (być może) ułatwi życie niejednemu nauczycielowi ;). Zaraz dowiecie się jak przygotować flashcards w programie PicMonkey, dostępnym online. Pomysł ze stworzeniem tutorialu podsunęła mi Ania z english-nook (swoją drogą jeżeli macie ochotę się pośmiać, koniecznie odwiedźcie dziś jej blog!) Długo się do tego zbierałam, ale w końcu się udało. Enjoy!

Pierwszym zdecydowanie niezbędnym krokiem jest wejście na stronę naszego cudownego PicMonkey: www.picmonkey.com 🙂
Teraz macie dwie możliwości. Możecie wszystko stworzyć od początku sami lub edytować szablony, które przygotowałam. Dziś zajmiemy się wariantem nr. 1 🙂
Po wejściu na stronę PicMonkey wybieracie opcję Design i format, który Was interesuje, np. 5 x 7. Możecie stworzyć też swój własny, wybierając opcję Custom.
Jeżeli chcecie by Wasze karty były pionowe, nic nie zmieniajcie. Jeżeli bardziej odpowiada Wam format poziomy, wybierzcie opcje Rotate, a po obróceniu Apply.


I teraz najprzyjemniejsza część, czyli tworzenie! 🙂 Możecie skorzystać z zasobów PicMonkey (w darmowej wersji niestety nie wszystko jest dostępne) lub dodać własny obraz, który będziecie edytować. W każdej z dwóch opcji, wybieracie najpierw z menu po lewej stronie obrazek motylka. Następnie jedną z dostępnych opcji (kształty, linie, obrazki itp.) lub Your Own:
Po dodaniu obrazu, zacznijcie od dopasowania wielkości jaka Wam odpowiada, następnie możecie dodać dowolny tekst, wybierając Tt z paska po lewej stronie. 
Oczywiście czcionkę, rozmiar, kolor – to wszystko możecie dostosować do swoich potrzeb. Podobnie jak położenie, zarówno tekstu jak i obrazu. Przy każdym dodanym elemencie wyskakuje dodatkowe okienko edycji zatytułowane Overlay (edycja obrazu) lub Text (edycja tekstu), które ułatwi Wam sprawę :).
Kiedy karta wygląda już tak, jakbyście sobie tego życzyli, możecie zapisać ją na komputerze lub co nieco podrasować tak, by było łatwiej wyciąć równy obrazek. Może zauważyliście, że moje flashcards mają zazwyczaj zaokrąglone rogi? Jeżeli laminujemy je i potem wycinamy, dzięki zaokrąglonym rogom nie kują i wolniej się niszczą. Także i Wam polecam tę opcję!
Co zrobić by je dodać? W menu po lewej stronie najedźcie na ramkę, a następnie wybierzcie z listy Rounded Corners:

Ustawcie odpowiadający Wam Corner radius, czyli wielkość zaokrąglenia i najlepiej zaznaczcie opcję Transparent corners, ponieważ zaraz będziemy dodawać cień – ramkę, która ułatwi wycinanie :).
Z tej samej listy, co Rounded Corners wybierzcie Drop Shadow, dzięki czemu powstanie dookoła karty ramka. Możecie także edytować ją za pomocą dostępnych opcji 🙂
Potem zostaje już tylko zapisanie gotowej karty na dysku! By stworzyć kolejne nie zamykajcie programu, tylko „podmieniajcie” obrazki i podpisy, zapisując je pod innymi nazwami :). Wydaje się skomplikowane? Cały proces na pewno ułatwi wcześniejsze przygotowanie szablonów, a o tym w następnym poście:

Make your own flashcards PART II

0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rubella
9 lat temu

Dziękuję Marysiu! A może by się jeszcze tak dało tutorial na kartę pracy… Bo męczę się z jedną już parę tygodni. Ale może w końcu sama ogarnę 😉

M. z Head Full of Ideas
Reply to  Rubella
9 lat temu

chętnie pomogę, ale powiedz co to za karta pracy tak Cię męczy? 🙂

Rubella
Reply to  Rubella
9 lat temu

robię do Old MacDonalda z SSS… zrobiłam w Wordzie, ale nie jestem zadowolona 🙁

Dorota
9 lat temu

Ale super!!! No to zaczynam zabawę! Dzięki wielkie za taki super tutorial!!! D.

M. z Head Full of Ideas
Reply to  Dorota
9 lat temu

Cała przyjemność po mojej stronie! 🙂

N. ze Szwecjobloga
9 lat temu

Uwielbiam PicMonkey! 🙂

M. z Head Full of Ideas
Reply to  N. ze Szwecjobloga
9 lat temu

Ja też i jakoś do Canvy np. się tak nie przekonałam, choć zrobiłam tam kilka rzeczy

English for Lunch
9 lat temu

Pierwsze moje flashcards zrobiłam sama. Narysowałam na kartkach zwierzęta. Dzieci się śmiały, ale było fajnie :-).

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Program bardzo fajny, na pewno będę często korzystać:). Nie mogę jednak umieścić tekstu pod obrazkami..może w darmowej wersji nie ma tej opcji?:(

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
9
0
Zostaw komentarzx