Być może nie ominęła Was wiadomość o tym, że nabyłam ostatnio nową książkę z piosenkami dla dzieci? A jeżeli ominęła, to cieszę się, że właśnie nadrabiacie zaległości :). O „I can sing in English” dowiedziałam się podczas szkolenia Active English Acedemy, na którym byłam na początku lutego. Przyszło mi jednak trochę poczekać ponieważ książka ukazała się dopiero 6 marca. Było warto :).

„I can sing in English” to przede wszystkim zbiór 20 fajnie skomponowanych i przemyślanych piosenek do nauki angielskiego, przeznaczonych dla rodziców i/lub nauczycieli dzieci w wieku 2-5 lat. W książce znajdziecie nie tylko teksty, ale także wskazówki dotyczące wprowadzenia każdego z utworów, przećwiczenia pojawiającego się w nim słownictwa oraz dodatkowych aktywności z nim związanych. Jest to propozycja idealna także dla nauczycieli zaczynających swoją przygodę z nauczaniem najmłodszych.
Teksty piosenek powstały w oparciu o listę tzw. key words – 25 słów-kluczy, które, jak wynika z badań amerykańskich znawców tematu, są bazą, którą powinno posiadać każde 2-letnie dziecko. Tydzień temu mogliście przeczytać u mnie wpis poświęcony 100 słowom, które większość dzieci opanowuje w pierwszej kolejności. Te 25 to tzw. absolutne minimum. Więcej możecie przeczytać tu. Całą listę w postaci słownika obrazkowego znajdziecie także na samym początku książki.
Utwory są podzielone na 3 części, od najłatwiejszych do coraz trudniejszych, gdzie zwiększa się liczba słów, a co za tym idzie – poziom trudności tekstu. Na początku każdej z części zostały zaprezentowane  słowa-klucze, które usłyszymy w piosenkach – większość pojawia się na wszystkich trzech poziomach, dzięki czemu możemy utrwalić je z dziećmi w nowym lub bardziej rozbudowanym kontekście. W tekstach słowa-klucze napisane są grubym drukiem – wraz ze wzrostem poziomu trudności, ich nagromadzenie w jednym utworze staje się coraz większe.
W pierwszej części znajduje się 6 bardzo prostych piosenek, w których nie pojawia się więcej niż 7-10 słów. Będą idealne dla najmłodszych, 2-3-letnich uczniów. Piosenki z tego poziomu można wykorzystać przy okazji nauki o pogodzie, jedzeniu i piciu, podstawowych przeciwieństwach (m.in. open-closed, yes-no), kolorach, członkach rodziny i zwierzętach. 
Druga część to kolejne 8 utworów, złożonych z 10-15 słów. W pierwszej piosence np. ponownie pojawiają się przeciwieństwa open-close, jednak w kontekście konkretnych czynności, jak otwieranie i zamykanie książki/drzwi. Ponownie pojawiają się członkowie rodziny, jednak poza mummy i daddy, także sister, brother i baby oraz zwierzęta, którym przypisujemy już konkretne odgłosy, a dodatkowo – liczebniki 1-5, części ciała, ubrania.
Ostatnia część to 6 najbardziej rozbudowanych tekstowo piosenek – moim zdaniem dobrych nie tylko dla uczniów do lat 5, ale także starszych :). Znajdziecie w nich większość słów pojawiających się na poziomie 1 i 2. Idealnie wpasują się w tematy: zabawki, jedzenie i napoje, czynności. Ostatnia piosenka z płyty powinna przypaść do gusty szczególnie fanom Cheeky Monkey – została zainspirowana Cheeky’s jungle gym i będzie idealna na rozruszanie się podczas zajęć.
Wśród tych 20 utworów znajdziecie zarówno spokojniejsze, jak i żywsze, ruchowe piosenki. Nie byłabym szczera mówiąc, że wszystkie są równie dobre. Jak to zwykle bywa, jedne przypadną Wam zapewne bardziej do gustu, inne mniej. Na pewno jednak mogę powiedzieć, że językowo i muzycznie są bardzo dopracowane – mają fajne teksty, melodię, wpadają w ucho. Zdecydowaną większość sama przesłuchałam już po kila razy i jestem w stanie doskonale wyobrazić sobie ich wykorzystanie na zajęciach! A piosenka z pierwszego poziomu o kolorach już nawet zaliczyła swoją „premierę” :).
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na stronę wydawnictwa, gdzie znajdziecie przykładowe strony i będziecie mogli posłuchać pierwszej piosenki. Ja swój egzemplarz mam właśnie stamtąd (na przesyłkę czekałam 1 dzień). Cena nie jest wygórowana i naprawdę warto zainwestować niecałe 30 zł w książkę z płytą.
0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
9 lat temu

Dzięki za tak obszerną recenzję. Książka wydaje się być bardzo fajna. Ja swoją zamówię jeszcze dziś. Polecam na przyszłość tę stronę, gdzie ceny są rewelacyjne: https://aros.pl/ksiazka/i-can-sing-in-english Pozdrawiam, Dorota

M. z Head Full of Ideas
Reply to  Dorota
9 lat temu

Dzięki. zapamiętam na przyszłość 🙂

książka super, piosenki jeszcze fajniejsze i fajnie bo w odróżnieniu do SSS (które uwielbiam niezmiennie) są w BrE, także będą fajnym uzupełnieniem dostępnych na naszym rynku kursów, np. wspomnianego Cheeky Monkey

English for Lunch
9 lat temu

Sama się uczyłam angielskiego na takich książeczkach 🙂 (oczywiście jak byłam mała :P).

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

a ma Pani może flashcards do tej płyty?
świetny blog 🙂

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
4
0
Zostaw komentarzx