Zastanawialiście się kiedyś nad tym, które słowa najlepiej wprowadzać na zajęciach z najmłodszymi? Jak się okazuje istnieje ok. 100 podstawowych słów, które większość dzieci opanowuje jako pierwsze. Wiedza na ten temat może okazać się bardzo przydatna podczas planowania naszych zajęć dla 2-latków. Skoro dzięki takiemu, a nie innemu zasobowi słów dzieci są w stanie komunikować się w swoim języku ojczystym, dostarczenie im podobnej bazy w języku obcym może przyczynić się do szybszego podejmowania prób mówienia. Oczywiście na tym etapie nauki nie oczekujemy tego od dzieci, ale nic, tylko się cieszyć, jeżeli będą to robiły same z siebie. A 2-latki mają potencjał!

 

Muszę przyznać, że na tle wszystkich grup, to właśnie w najmłodszej obserwuję najbardziej spektakularne efekty. Mnie niestety często to omija, ale dostaję sporo sygnałów od koleżanek prowadzących młodsze grupy, że dzieci nie tylko podśpiewują, ale także często mówią coś pod nosem. Są to oczywiście bardzo proste słowa czy konstrukcje, ale wcale nie wyrwane z kontekstu :). Dzieci używają ich być może nieświadomie, ale za to z pełną świadomością ich znaczenia. Mówią o tym także rodzice, co, jak możecie się domyślić, wywołuje u mnie ogromną radość.

 
 
No ale do rzeczy. Zacznijmy od (wcale nie najważniejszych) rzeczowników. Oczywiście jest ich cała masa, ale oto te najbardziej popularne.
 
1. nazwy ludzi z najbliższego otoczenia: mummy, daddy, baby, granny + imiona rodzeństwa i znanych postaci z popularnych bajek
 
2. zabawki i środki transportu: ball, balloonbook, (choo-choo) train, bike, bus, plane, car, truck, boat, plane
 
3. napoje i jedzenie: cookie, cracker, cheese, apple, banana, ice cream, candy, milk, water, juice
 
4. zwierzęta: cat, dog, fish, bird, duck, horse, cow, bunny, bear, pig, lion, elephant, giraffe, zebra, monkey, butterfly, bee, frog, alligator, snake
 
5. ubrania: hat, sock, shirt, shoe
 
6. rzeczy z najbliższego otoczenia: tree, flower, house, bowl, spoon, brush, bath, chair, table, bed, blanket
 
 
Może nie wszyscy, ale jak sądzę większość z nas sięga po te właśnie słowa na zajęciach z maluchami. Poza nimi istnieje jednak jeszcze dłuższa lista wyrazów pełniących ważną rolę w komunikacji :). Warto to tym pamiętać!
 
1. słowa takie, jak more, please, thank you, hello, bye-bye, again, sorry, yes/uh-huh, no/uh-uh
 
2. czasowniki czynnościowe: eat, drink, go, stop, run, jump, sleep, wash, hug, kiss, love, open, close, push, pull, broke, fix, play, want, give, hurt, fall, cry, help, dance, shakeclap, see, watch, look, sit, stand up, throw, catch, blow, swing, climb, ride, rock, come, color/draw
 
3. przyimki: up, down, on, in, out, off, here, there
 
4. przymiotniki i przysłówki (słowa służące opisowi): yummy, yucky, big, little, small, hot, cold, fast, slow, loud, quiet,  colors, numbers (1, 2, 3)
 

5. zaimki: me, mine, my, I, you (oraz na późniejszym etapie: he, she, him, her)

 
 
W związku z powyższym mam tu kilka propozycji piosenek, których w programie dla 2-latków (jeżeli uczycie trochę starsze dzieci, ale z mniejszą częstotliwością, np. 2 razy w tygodniu, też nadadzą się idealnie) zabraknąć po prostu nie może! 🙂 Sama wprowadzam je na zajęciach, a moi uczniowie je wprost uwielbiają!
 

Warm-up songs od Matta z dreamenglish.com – będą idealne na początek roku lub jako „rozgrzewka” na lekcji. Do pobrania jako darmowe mp3 (TU i TU):

 
 
 
 

Uh-huh! z Super Simple Songs 


Open Shut Them! z Super Simple Songs 3:

 

Roll Your Hands od Debbie Doo – totalny hit tego roku w moich najmłodszych grupach 😉

The Balloon Song – zupełnie, jak Roll Your Hands robi furorę w grupach 2- i 3-latków. Jednak pamiętajcie, że musi być podparta odpowiednimi gestami :).

 

 

 

 

Toddler Color Song by ELF Learning

Polecam Wam także piosenki o zwierzętach z farmy (pisałam o nich TU), What Do You Hear oraz I Have A Pet z Super Simple Songs Animals, Hello, hello! oraz Bye-bye Goodbye z Super Simple Songs 3. U mnie najmłodsze dzieci bardzo chętnie śpiewają też Do You Like Broccoli Ice Cream?, mimo że pozornie wydaje się trudna ;).

 
See you!
M.
0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HummingbirdELS
7 lat temu

Bardzo przydatny wpis! <3

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
1
0
Zostaw komentarzx