Hello! Wiem, że niektórzy z Was już zaczęli ferie i mają teraz chwilę wolnego (od zajęć, niekoniecznie od pracy). Ja jednak poza zajęciami w przedszkolu, gdzie wszystko w czasie ferii odbywa się normalnie, dostałam w tym roku zadanie poprowadzenia warsztatów językowych dla dzieci z zerówek i pierwszych klas, które spędzą u nas najbliższe dwa tygodnie w ramach „zimy w mieście” (choć o zimie, z wiadomych względów, mówić ciężko…).

Dziewczyny, które poprowadzą normalne polskojęzyczne zajęcia wymyśliły dwa, myślę bardzo atrakcyjne dla dzieci w tym wieku, tematy, z którymi teraz i ja muszę się zmierzyć… Na pierwszy ogień idzie kosmos, a raczej „wszechświat”, o którym powiedzieć można naprawdę bardzo wiele. Robi się trochę ciężej, kiedy trzeba zmieścić się w dwóch, około 45-minutowych jednostkach. Angielski w tym wypadku nie ułatwia sprawy ;). Postanowiłam zatem nie wchodzić zbytnio w szczegóły i darować sobie m.in. nazywanie wszystkich planet układu słonecznego. Skupimy się za to na słownictwie, które pojawia się w przecudnym video (i książeczce, której niestety nie posiadam) Barefoot BooksSpace Song Rocket Ride:

 

 

 

Tekst, melodia, ilustracje… wszystko mi się tu podoba i, mimo tego, że treść do prostych wcale nie należy, jestem pewna, że video będzie stanowiło niezłą „bazę” do naszych rozmów o wszechświecie i o tym, co się w nim znajduje. Na pewno tez spodoba się dzieciakom! 🙂

Przygotowałam sobie już dopasowane do tekstu karty obrazkowe, które, jak zwykle, posłużyć mogą jako flashcards i/lub karty do gry w memo :).

Na pierwszych zajęciach każdy będzie „projektował” swoją rakietę i przygotował się do podróży w kosmos. Można do tego wykorzystać rozmaite dostępne w sieci worksheety:

I przy okazji jeszcze jedną świetną i dużo prostszą, niż poprzednia, propozycję od The Kiboomers:

Na następnych zajęciach, po utrwaleniu słownictwa za pomocą różnych gier i zabaw, będziemy wykonywać projekt plastyczny:

Do jego wykonania potrzebujemy:

– obrazków słońca, ziemi, księżyca oraz rakiety (dostępne tu)

– gwiazdek wyciętych wcześniej (za pomocą odpowiedniego dziurkacza – można też poprosić o to dzieci, najlepiej jednak poza zajęciami)

– bloku technicznego z czarnymi kartkami

Żeby dzieciom nie było za łatwo, pozostawię im nie tylko do pokolorowania, ale także wycięcia wszystkie obrazki. No… może daruję im jedynie rakietę, bo ze względu na jej niewielki rozmiar, mogłoby z niej wiele nie zostać ;).

Macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje w kontekście anglojęzycznych zajęć o wszechświecie? 🙂 A może coś o dinozaurach? (Ten temat czeka mnie już w przyszłym tygodniu…)

0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
9 lat temu

No i znów rewelacyjne zajęcia! 🙂 Super pomysły! A piosenka rewelacyjna, chociaż rzeczywiście nie za łatwa.

M. z Head Full of Ideas
Reply to  Dorota
9 lat temu

piosenka raczej nie do śpiewania. zdała egzamin jako "urozmaicacz" lekcji. Ale dzieci bardzo szybko zapamiętały poszczególne słowa i mogły je wyłapywać podczas słuchania 🙂

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Marysiu, dziękuję za kolejną inspirację! Bardzo często korzystam z Twoich pomysłów – są świetne. Przy okazji znalazłam jeszcze ciekawe materiały dydaktyczne pasujące do tematu na stronie NASA: https://www.nasa.gov/audience/foreducators/topnav/materials/listbytype/3-2-1.Liftoff a na moich zajęciach wykorzystałam też piosenkę the Hokey Cokey British Council w wersji z kosmonautami https://www.youtube.com/watch?v=ulsFONO-qZg
Pozdrawiam
Ania

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
3
0
Zostaw komentarzx