W tym roku znowu ruszyły dodatkowe lekcje francuskiego, tym razem w szkole. Na początku nie chciałam ich prowadzić (chyba wystraszyła mnie wizja przygotowywania kolejnych zajęć), ostatecznie jednak się zdecydowałam i bardzo się z tego powodu cieszę. W końcu brak regularnego kontaktu z językiem nie pozostaje bez konsekwencji… Już jakiś czas temu angielski zepchnął francuski na dość daleki drugi plan i chyba po prostu zaczęło mi go brakować ;). Mam nadzieję, że dzięki prowadzeniu zajęć choć trochę się to zmieni!

Na pierwszą lekcję przygotowałam dwie piosenki, które znalazłam oczywiście na youtubie!
1. Bonjour Madame

Trochę się naszukałam, ale udało się! Znalazłam piosenkę, która nie jest za trudna na sam początek, ale też nie jest „nudna”. Ma też całkiem fajną melodię, także pewnie szybko wejdzie dzieciakom do głowy :). Może jakość dźwięku nie jest idealna, ale ważne, że w ogóle jest. Czasem mam wrażenie, że znalezienie fajnych materiałów do nauki francuskiego dla dzieci graniczy z cudem… Także jeżeli ktoś z Was miałby jakieś ciekawe sugestie, chętnie przyjmę! 🙂

Do piosenki wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy pacynki:
Przy ich użyciu przećwiczyliśmy krótkie dialogi – powitanie i przedstawianie się.

Jakiś czas temu znalazłam też kolorowankę, dzięki której dzieci łatwiej zapamiętają znaczenie słów „Bonjour” i „Au revoir” :). 
*W oryginale była anglojęzyczna, znajdziecie ją u mnie na Fb 🙂
2. Les jours de la semaine  par Pierre Lozère

Analogicznie do lekcji angielskiego, na początku każdych zajęć będziemy określać jaki mamy dzień tygodnia, a z czasem porę roku i pogodę. W nauce pomoże nam piosenka:

A poniżej znajdziecie przygotowane przeze mnie materiały:
Dni tygodnia…
… i rakietę, którą znalazłam na www.worksheetfun.com (w oryginale miała angielskie dni tygodnia). Pocięta wzdłuż linii świetnie sprawdziła się jako puzzle, które dzieci miały ułożyć w odpowiedniej kolejności.

Przy okazji wprowadziłam liczenie do 7, które będziemy ćwiczyć razem z dniami tygodnia.
Taki „zestaw” sprawdził się idealnie na pierwszej lekcji z 7-latkami, którzy wyszli z zajęć pozytywnie „nakręceni”. Mam nadzieję, że ich entuzjazm i zapał do nauki kolejnego języka szybko ich nie opuszczą! 

A bientôt
M.
0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Français-mon-amour
7 lat temu

Widzę, że będę jeszcze częstszym gościem u Ciebie 😉 wprawdzie dzieci nie uczę, ale często elementy zabaw można wykorzystać na lekcjach z gimnazjalistami- również świetnie się wtedy bawią!

Sylwia
7 lat temu

Kolejne wyzwania, kolejne pomysły!

panoramiks
7 lat temu

na to czekałam:) ja z angielskiego i od Ciebie ściągnęłam the very hungry caterpilar czyli la chenille qui a tres faim – pełna wersja na youtube

Madame Frenglish
6 lat temu

Super pomysły! Merci, wykorzystałam madame, monsieur i słonia na 1-szej lekcji z ośmiolatką. Była zachwycona i mówiła, że codziennie będzie ich używać i mówić po francusku 🙂 Z ciekawych stron trafiłam na: https://validees.eklablog.com/toutes-les-couleurs-a118650776 🙂 Pozdrawiam!

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
4
0
Zostaw komentarzx
()
x