Na razie wciąż pozostaję w temacie gier i dziś mam dla Was moja wersję Catch a bug game, zainspirowaną propozycją z bloga picklebums.com, którą też bardzo polecam jeżeli w małej grupie chcecie poćwiczyć kolory :).

W mojej wersji głównym celem jest przećwiczenie nazw owadów. Słownictwo nawiązuje do tego, które pojawia się w filmiku z serii Maisy Mouse, o którym pisałam tu, a zasady właściwie niewiele różnią się od tych w bingo. Tym razem jednak każdy z uczestników ma swoją planszę w postaci pustego słoika.

Zaletą tej gry jest to, że możecie wydrukować tyle słoików, ile liczy Wasza grupa. Podobnie zresztą z obrazkami, które następnie rozdajecie dzieciom, jednak jeżeli grupa jest spora, przygotujcie się na sporo wycinania ;). Dla każdego dziecka wycinacie 6 obrazków, ale przed rozdaniem musicie je  wszystkie ze sobą wymieszać. Dzieci losują po 6 owadów tak, by do każdego trafił inny zestaw (np. 2 pająki, 1 pszczoła i 3 komary).

Zadaniem jest uzupełnienie słoików, a można się do tego zabrać na kilka sposobów:

1. Wykorzystując przygotowaną przeze mnie kostkę – nauczyciel (lub po kolei każdy z uczniów) rzuca kostką. Jeżeli wypadnie np. pszczoła, wszyscy gracze, którzy mają pszczołę lub pszczoły w swoim zestawie, wkładają je do słoików (jeżeli mają 2 lub więcej wkładają wszystkie na raz). Grę kontynuujemy do czasu aż pierwsza osoba uzupełni całą swoją planszę. Ma to jednak swoje minusy, może zdarzyć się, że jeden z owadów przez dłuższy czas w ogóle nie wypada na kostce i gra staje się po prostu nużąca….

2. …dlatego też kostkę można zamienić po prostu na odkrywane po kolei karty (gotowe do wydruku znajdziecie TU). Tu minusem jest fakt, że ta wersja bardzo przypomina często wykorzystywane przeze mnie BINGO. Jednak jeżeli Dzieci lubią tę grę, na pewno będą się świetnie bawić! 🙂

3. Jeżeli z kolei macie mało dzieci w grupie, możecie spróbować zagrać jeszcze inaczej – dzieci tak, jak w powyższej wersji, losują 6 obrazków z owadami. Następnie każdy po kolei rzuca kostką, jeżeli trafi na obrazek, który znajduje się w jego zestawie, wkłada go do słoika, jeżeli nie, następny gracz próbuje swojego szczęścia. I znowu, wygrywa ten, kto jako pierwszy uzupełni cały słoik.

A może Wy macie jeszcze jakieś pomysły na to, jak grać z wykorzystaniem przygotowanych przeze mnie materiałów? Podzielcie się w komentarzach! :)))

Have fun!

M.

0 0 votes
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HummingbirdELS
10 lat temu

Fajny pomysł! Kiedy gramy w memo,czy board games proszę dzieci o mówienie na głos wylosowanego słowa. Jeśli tego nie zrobią lub mówią źle, to nie mogą wykonać ruchu w danej rundzie. Tutaj też by się to sprawdziło.

HummingbirdELS
Reply to  HummingbirdELS
10 lat temu

Czy mogę wiedzieć jakiego programu używasz do robienia flash cards? Rysunki owadów są genialne!

Head Full of Ideas
Reply to  HummingbirdELS
10 lat temu

picmonkey.com – edytor zdjęć online 🙂

Kasia
Kasia
6 lat temu

A czy słoiki i owady można wydrukować? Nie widzę linku 🙁

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
5
0
Zostaw komentarzx