Temat dotyczący dzikich zwierząt może być tematem baaaaardzo obszernym, w końcu jest ich naprawdę dużo :). To, jakie słownictwo wprowadzimy zależy już tylko od nas, no i od materiałów, jakie chcemy wykorzystać.

Niektóre z dzikich zwierząt, jak np. zebra, giraffe czy lion możemy wprowadzić pod hasłem Safari Animals. Ostatnio znalazłam kilka fajnych obrazków, które można wykorzystać do zrobienia memory game oraz interesującą książeczkę, w której nie tylko zaprezentowane są te zwierzęta, ale także sposób, w jaki możemy je z dziećmi narysować, znajdziecie ją tu: www.shop.salariya.com :).

Ja, tak jak już pisałam, tegoroczną „przygodę” z tym tematem zaczęłam od  wprowadzenia nazw zwierząt zamieszkujących dżunglę, potem gładko przeszliśmy do zoo animals, odpowiadając sobie na pytanie gdzie w Polsce spotkamy te wspomniane wcześniej (gorilla, snake, crocodile, elephant).

Nowością wśród moich materiałów są idealnie nadające się na przedszkolne zajęcia plansze Play Me – to właśnie one były podstawą przy tworzeniu planów moich lekcji :). Dzięki nim poznaliśmy:

a lion

a monkey

a zebra

a giraffe

a rhino

a hippo

Wspólnie z dziećmi wykorzystaliśmy je na kilka sposobów, a ich duży format i liczebność (każdy zestaw liczy 24 karty, po 3 z jednym wyrazem)  były zarazem urozmaiceniem jak i sporym ułatwieniem podczas zajęć z licznymi grupami.

GRY I ZABAWY
Dokładne wskazówki dotyczące niektórych z poniższych zabaw, a także wieeeeeeeeeeelu innych, znajdziecie na kanale playmeandlearn na youtubie.

Throw the beanbag
To idealna zabawa na rozpoczęcie pracy ze słownictwem. Dzieci po kolei rzucają woreczek wypełniony grochem (taki, jakiego używają na zajęciach z korektywy) na rozłożone na podłodze karty. Mogą wycelować w słowo, które już znają, a może im się to nie udać, tak czy inaczej wspólnie powtarzamy „wylosowany” wyraz. Po jednej rundzie można przyspieszyć tempo zabawy i/lub w pierwszej rundzie każdy wyraz powtarzać dwa razy (np. wolno i szybko), w drugiej tylko raz (szybko). Bardzo fajna i angażująca wszystkich zabawa.

Step  on…
Czyli nowa na moich zajęciach zabawa, na punkcie której dzieci dosłownie oszalały! 🙂 Zasady bardzo proste: dzieci biegają/chodzą po sali, w tle gra muzyka, nauczyciel zatrzymuje ją w pewnym momencie i wypowiada słowo, które dzieci muszą szybko odnaleźć i na nim stanąć.
Ta zabawa świetnie sprawdziła się też na moich zajęciach indywidualnych :).

Memory
Ponieważ kart z jednym obrazkiem jest w zestawie aż 3, można wykorzystać je do zagrania w dużą wersję memory game – ich rozmiar zdecydowanie działa na plus – wszystkie dzieci dobrze widzą jaki obrazek został okryty, dzięki czemu zaangażowanie w grę całej grupy jest łatwiejsze niż przy małych kartach :).

Gra memory fantastycznie utrwala słownictwo, a także umożliwia skuteczne zachęcanie dzieci do mówienia. Więcej na jej temat możecie przeczytać tu.

Telescope
Ta zabawa to także nowość, idealnie nadająca się do powtórzenia poznanych słów, także dla najmłodszych dzieci. Kartę z obrazkiem zwijamy w rulonik i związujemy gumką-recepturką, podajemy ją dzieciom prosząc by po kolei każde zajrzało do środka i spróbowało odgadnąć, co widzi. Następnie rozwijamy kartę i sprawdzamy na ile przewidywania dzieci się sprawdziły :).

River
Tę zabawę opisywałam jakiś czas temu na blogu, krótki opis zasad znajdziecie tu, a ja dodam tylko, że Plansze Play Me sprawdziły się w  niej idealnie! 🙂

Guess!
Na sam koniec zajęć, kiedy przychodzi czas na sprzątanie, możecie wykorzystać tę grę. Wszystkie karty odwracamy tak, by nie było widać co się na nich znajduje, wskazujemy jedną z nich i mówimy What’s this? Guess! Kartę odwracamy dopiero, kiedy dzieci odgadną znajdujące się na niej słowo. Po kolei zbieramy wszystkie plansze z podłogi :).

MATERIAŁY

Jeżeli odwiedzaliście już bloga www.2teachingmommies.com, to dobrze wiecie, że znajdziecie tam materiały nawiązujące i do tego tematu :). Ponadto zapraszam Was na www.kizclub.com. Szczególnie polecam pobrać stamtąd animal headbands – możecie wykorzystać je do różnych gier, zabaw, a ich wykonanie „zlecić” dzieciom na zajęciach. Na stronie dostępne są dwie wersje: czarno-biała i kolorowa.

5 1 vote
Ranking
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Udostępnij ten artykuł

Kategorie

ODWIEDŹ MNIE

NEWSLETTER

Jeśli podobają Ci się moje pomysły, zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco!
Archiwa
0
Zostaw komentarzx