English Play Box 3 - nietypowy kurs dla starszaków + KONKURS

poniedziałek, 18 września 2017 18:00


Często pytacie o propozycję kursu idealnego dla najstarszych grup przedszkolnych lub szkolnej zerówki. Ostatnio miałam okazję zapoznać się bliżej z kursem English Play Box, a konkretnie jego 3. częścią przeznaczoną właśnie dla 5-6-latków. I jedno mogę powiedzieć Wam na pewno - jest to kurs nietypowy. A dlaczego? Zobaczcie, a raczej przeczytajcie sami! Czytajcie uważnie do końca, bo tam czeka na Was niespodzianka :).

Nie będę długo trzymać Was w niepewności i od razu Wam to zdradzę... Otóż bohaterem kursu English Play Box jest nie kto inny, jak pudełko! Tak, tak, dobrze widzicie. Koncepcja nieco surrealistyczna, ale na pewno oryginalna :).

Chwilowo nie mam okazji zobaczyć, jak jego wprowadzenie wypadłoby w praktyce, ale sądząc po tym, jak żywą sympatią moi uczniowie zapałali do Charliego, śmiem twierdzić, że mogłoby się sprawdzić ;).

A Box to nie tylko narysowany bohater kursu. Cały zestaw nauczycielski otrzymacie bowiem w dużym kartonowym pudle, które pomieścić może także wiele innych nauczycielskich skarbów. Co sądzę o takim rozwiązaniu? Cóż... A czy jest wśród Was osoba, która nie wykorzystuje (jakiegoś) pudełka na zajęciach? ;) (Jeżeli tak, to znaczy, że jeszcze nie wiecie, jaki drzemie w nim potencjał!)


English Play Box 3 to propozycja przeznaczona dla najstarszych dzieci w przedszkolu, obecnie mogą to być 5- lub 6-ciolatki. Sprawdzić się może także w szkolnej zerówce. Wydaje się to być kurs całkiem ambitny. 


Co się na niego składa?

1. KSIĄŻKA NAUCZYCIELA z płytami CD


Poziom 3. to 7 rozdziałów, a w obrębie każdego 8 lekcji, gdzie ta ostatnia jest podsumowującą, plus dodatkowe propozycje na lekcje okolicznościowe (bożonarodzeniową, wielkanocną i z okazji Dnia Matki). W książce nauczyciela znajdziecie zatem łącznie 59 scenariuszy zajęć. Ale to oczywiście nie wszystko! Pierwsze strony to dokładny opis metody, w której ważne elementy stanowią:

* Box, czyli nietypowy bohater kursu

* Połączenie elementów tradycyjnych i cyfrowych, o których więcej za chwilę

* Nauka przez zabawę - w teacher's booku znajdziecie także podpowiedzi, jak zorganizować Kącik Angielski, w którym dzieci mogą mieć dostęp do elementów związanych z językiem angielskim także poza tradycyjnymi zajęciami

* Wsparcie dla nauczycieli anglistów, którzy rozpoczynają pracę w grupach przedszkolnych lub nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy rozpoczynają swoją przygodę z nauczaniem języka

Dlatego w książce nauczyciela przeczytacie także jak zorganizować zajęcia, jak korzystać ze scenariuszy zajęć, jak wprowadzić klasową rutynę wraz z konkretnymi propozycjami piosenek i rymowanek do wykorzystania, pomysły na gry i zabawy.


Na dołączonych płytach CD znajdziecie piosenki, rymowanki oraz historyjki do wykorzystania na zajęciach.


2. KSIĄŻKA UCZNIA z płytą CD


To coś, o co pytacie zdecydowanie najczęściej - podręcznik, choć ja stricte podręcznikiem żadnej książki dla przedszkolaków bym nie nazwała ;). Jest to zbiór, i to całkiem obszerny, kart pracy i muszę powiedzieć Wam, że mi całkiem się one podobają. Są bowiem na fajnym poziomie, odpowiadającym możliwościom 5-6-ciolatków, ale także możliwościom nauczyciela na ich wykorzystanie podczas zajęć.

Na każdy rozdział składają się karty pracy, na których trzeba coś pokolorować (często jest to kolorowanie zgodnie z kluczem) lub narysować, wyciąć czy połączyć (no właśnie, nie znajdziemy tu prostego rysowanie po śladzie, które dzieci w tym wieku mają już opanowane, ale np. trochę bardziej skomplikowane łączenie kropek), karty pracy związane z historyjką w danym rozdziale oraz wypychanki lub "naklejanki" (karty pracy z dołączonymi naklejkami).


Tematyka tej części kursu to:

Rozdział 1. "Mieszamy kolory"

Rozdział, w którym uczniowie mają szansę powtórzyć nazwy kolorów oraz kształtów, a przy okazji także nazwy zwierząt morskich (mamy tu zatem wspomnienia z wakacji i/lub powtórkę tego, na czym zajęcia zakończyliśmy, często bowiem to właśnie ten temat poruszany jest na czerwcowych zajęciach).

Rozdział 2. "W przedszkolu i w szkole"

Rozdział poświęcony przyborom szkolnym, ale także innym wyrazom związanym ze szkołą czy przedszkolem, które będą używane podczas zajęć oraz przyimkom: oninunder.

Rozdział 3. "Moja Rodzina"

Jakie słownictwo się tu pojawia? Członkowie rodziny, części ciała, a także przymiotniki: long, short, tall.

Rozdział 4. "Ubrania, które noszę"

Połączenie nauki słownictwa związanego z ubiorem oraz z wybranymi stanami pogodowymi.

Rozdział 5. "Jestem szczęśliwy"

Zaskoczę Was! To rodział, w którym dzieci przypomną sobie/utrwalą lub poznają słownictwo związane z emocjami ;). Nie tylko happysad czy angry, ale także takie bardziej skomplikowane, jak frightendsurprised oraz worried. Przy okazji poznają nazwy czynności, które można połączyć z wybranymi stanami emocjonalnymi.

Rozdział 6. "Na wsi"

Uczniowie poznają i/lub utrwalą słownictwo związane ze zwierzętami, które spotkać możemy na wsi. Jest ich całkiem sporo i to nie tylko te najczęściej się pojawiające, jak horsecow czy pig, ale też nazwy wybranych baby animals. Dodatkowo, nazwy pomieszczeń.

Rozdział 7. "Jedziemy w świat"

Muszę przyznać, ze to jeden z moich ulubionych tematów na zakończenie roku - transport, a do tego w połączeniu z przymiotnikami: fastslowbigsmall.

Dodatkowo, w tej części kursu słownictwo związane z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą oraz Dniem Matki.


3. FLASCHCARDS & STORYCARDS


60 dwustronnych kart obrazkowych oraz 55 storycards, przedstawiających historyjki z kursu.


4. Wspomniany wyżej BOX

Nasz wesoły bohater może pełnić rolę magic boxa, z którego wyczarowywać będziecie kolejne, przydatne na zajęciach materiały, możecie schować do niego towarzyszącą Wam zawsze pacynkę lub zaprosić uczniów do wspólnej zabawy w odgadywanie co przygotował dla nich Box. Pomysł nieco zwariowany? Skądże! Przecież "ożywające" przedmioty to w naszej pracy nie nowość! ;)

  
5. PLAKAT - plansza do gry

Plakat dołączony do zestawu nauczycielskiego wykorzystać możecie do stworzenia dużej gry planszowej w celu utrwalania i powtarzania słownictwa.


6. DVD

Płyta DVD, na której znajdziecie filmy z wybranymi piosenkami z kursu wykonanymi przez native speakera.


7. CYFROWE LEKCJE, do których dostęp otrzymacie na stronie englishplaybox.pl

EP3 to 7 rozdziałów, przerabianych w trakcie 8 zajęć każdy, a dodatkowo 4–5 zasobów multimedialnych na każdą z lekcji, razem prawie 250 materiałów, które wykorzystać możecie Wy w swojej codziennej pracy lub raz na jakiś czas dla jej uatrakcyjnienia. Do korzystania z zasobów multimedialnych możecie zachęcić także rodziców.


8. MATERIAŁY DODATKOWE dostępne na stronie - gratka dla niejednego nauczyciela, szczególnie początkującego

program nauczania - nie raz pytacie, jaki program przedłożyć u dyrekcji (wpisać na wniosku dotyczącego wybranego programu) - tu macie program podany na tacy :). Oczywiście zgodny z obowiązującą podstawą programową;

roczny plan pracy, czyli duże ułatwienie, jeżeli chodzi o prowadzenie dokumentacji - możecie wykorzystać go w takiej, jak podana formie, lub zainspirować się nim do stworzenia własnego, np. bardziej rozbudowanego, jeżeli zajęcia prowadzicie częściej, niż 2-3 razy w tygodniu;

plan wynikowy, który ułatwi Wam m. in. ocenę postępów edukacyjnych dzieci, o którą to coraz częściej proszą dyrektorzy placówek oraz pomocny przy sporządzaniu diagnozy gotowości szkolnej.


Jedną z podzakładek na stronie jest także blog, na którym znajdziecie teksty dedykowane rodzicom oraz nauczycielom.


Jak podoba Wam się ta propozycja? Zetknęliście się z EP3 wcześniej? A może już na nim pracujecie? Koniecznie podzielcie się wrażeniami!* * *

A jeżeli wpis Was zainteresował, ale nie mieliście jeszcze okazji poznać EP3, zapraszam do udziału w KONKURSIE!

Tym razem będzie to tak zwana "szybka akcja" - kto pierwszy ten lepszy ;). Co musiscie zrobić, by mieć szansę na zgarnięcie całego zestawu nauczycielskiego (TB z płytą CD, flashcards, storycards, książka ucznia, plakat, DVD i oczywiście pudełko!)

1. Zapoznaj się z regulaminem konkursu (TU)

2. ZGADNIJ ILE POSTÓW (wraz z dzisiejszym) POJAWIŁO SIĘ DOTĄD NA BLOGU. By nie było za prosto chwilowo ukryłam archiwum bloga. Podpowiem Wam tylko, że jest to naprawdę ŁADNA liczba ;). Odpowiedzi umieszczajcie w komentarzach. UWAGA! Musisz podać przynajmniej swoje imię, anonimowe komentarze nie będą brane pod uwagę. Zwycięską będzie pierwsza poprawna. Powodzenia!


EDIT 19.09.2017

Dziękuję za wszystkie i tak liczne zgłoszenia! Miło mi, że niektórzy z Was podawali liczby w tysiącach - może kiedyś dobrnę ;). A tymczasem prawidłowaodpowiedź to:


A najszybciej udzieliła takiej Daga, której serdecznie gratuluję i którą proszę o kontakt mailowy! :)


* Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem NOWA ERA *
81 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. UWAGA! Anonimowe komentarze nie będą brane pod uwagę, także proszę o podanie imienia, albo jakiegoś nicku ;)

   Usuń
 2. magdalenaa102a@gmail.com18 września 2017 18:17

  550 :)

  OdpowiedzUsuń
 3. 250 wpisów. Kasia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Honorata Ślusarska18 września 2017 20:09

  Wpisów było 257 ��

  OdpowiedzUsuń
 5. wpisów było 665
  Marzena S.

  OdpowiedzUsuń
 6. 328 wpisów
  Marysia

  OdpowiedzUsuń
 7. 3 257 Asia Wtorek

  OdpowiedzUsuń
 8. 240 Gosia D. mew-d@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. 200! :) Ewelina Er

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedź: 830

  pozdrawiam,
  Małgosia
  E-mail: long_lashes123@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Kasia W. Odp: 627
  e-mail: katarzynawawak@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. 151
  Malwina
  malwina41@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. SylwiaBugdol@interia.pl19 września 2017 07:41

  261

  OdpowiedzUsuń
 14. 997
  lady.panda@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. 345 :) Lubię takie konkursy, są trochę jak gra w Lotto :p

  OdpowiedzUsuń
 16. WOW! Ile komentarzy!! Chyba Wam się konkurs spodobał, a ja już widzę poprawą odpowiedź! Dam znać już dziś po południu do kogo poleci zestaw EP3 :) Stay tuned!

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam korzystalam z tej propozycji i bylam bardzo zadowolona.Dzieciom szczegolnie przypadla rymowanka zeby otworzyc play boxa :) polecam ja korzystam do tej pory

  OdpowiedzUsuń