Share Week 2017 + CZYTAMy i POLECAMy vol. 2

poniedziałek, 20 marca 2017 17:00


Hello, hello, czy wiecie, że trwa właśnie kolejna, 6. już edycja Share Week? To inicjatywa Andrzeja Tucholskiego (andrzejtucholski.pl), która zakłada promowanie autorów przez autorów. Tych udzielających się w internecie - blogerów, youtuberów czy podcasterów. To już trzeci raz, kiedy dołączam i ja. Tak samo, jak w poprzednich latach, w moim zestawieniu nie pojawią się blogi edukacyjne. Dlaczego? Z tego prostego powodu, że nie umiałabym wybrać tylko 3 (zgodnie z zasadami SW), jednak, tak jak w zeszłym roku, proponuję Wam przyłączenie się do akcji CZYTAMy i POLECAMy blogi edukacyjne, w ramach której możecie polecić blogi, którzy sami tworzycie lub które wyjątkowo Was inspirują! Zapraszam!

Najpierw zobaczcie, jakie blogi pojawiły się u mnie wśród polecanych w zeszłorocznym wpisie i tym sprzed dwóch lat:

Share Week 2015

Share Week 2016

Trochę się do tamtego czasu pozmieniało, choć większość odwiedzam wciąż, zwłaszcza te, które prężnie się rozwijają :). W tym roku moje wybory będą zdominowane tematem, który aktualnie najbardziej zaprząta moją głowę, czyli...? Tak, zgadliście - ciążą i rodzicielstwem! ;)

Na wstępnie muszę Wam powiedzieć, że nigdy nie byłam fanką blogów (około)parentingowych (tak, również dlatego, że nie to nie były do końca moje tematy, ale nie tylko :)). Teraz zaczęłam odwiedzać niektóre z nich. Niektóre, ponieważ w Internecie mamy całe ich morze, albo nawet ocean! Niestety to zdecydowanie za dużo do przerobienia, zwłaszcza że co blog, to opinia. I czasami można odnieść wrażenie, że po lekturze wielu postów dotyczących podobnych tematów nie wiemy już nic ;).

Na mojej liście znalazły się jednak 2 blogi poświęcone tej tematyce, które od jakiegoś czasu chętnie odwiedzam, ponieważ znajuje na nich to, czego potrzebuję - rzetelne informacje na temat, który jeszcze nie jest mi jeszcze tak dobrze znany. Może się Wam przydzadzą:Ten blog (i zresztą cały portal zapytajpolozna.pl) to istne kompendium wiedzy na temat ciąży i opieki nad małym dzieckiem. Kasia, autorka bloga, fajnie opisuje różne kwestie z punktu widzenia położnej, ale także sama jest mamą kilkunastomiesięcznej dziewczynki, dlatego też dzieli się swoimi własnymi doświadczeniami.


To całkiem niedawne moje odkrycie. Mama Lekarz to kolejny blog, który dostarcza wielu odpowiedzi na nurtujące zapewne każdą młodą mamę lub kobietę w ciąży pytania. Tu też mamy dwie perspektywy - tę mamy oraz tę lekarza. Wpisy są zwięzłe i praktyczne. Nie ze wszystkim trzeba się zgadzać, ale jeżeli już czytasz tego typu posty, to myślę, że warto właśnie tam.


Trzeci blog to z kolei zupełnie inna bajka:


Zawsze lubiłam uczyć się "o języku". Każdym, także naszym - polskim :). Mimo, że jak każdy czasem popełniam błędy, staram się dbać o jego poprawność i być na bieżąco ze wszystkimi zasadami, co nie jest wcale takie łatwe (polecam tu cykl "Miniporadnia językowa"). A teraz, w czasie ciąży, przyznaję bez bicia - bywa chwilami mega trudne i sama czasem nie wierzę w to, co mówię czy piszę ;). Blog Uli to w dużej mierze fajna, przystępnie przekazana dawka infromacji na temat tego, co w j. polskim piszczy, ale nie tylko! Jest lekko, różnorodnie i naprawdę ciekawie - zajrzyjcie!
A teraz zapraszam Was do udziału w akcji:


Drogi Autorze! 

Piszesz bloga o tej tematyce? Niekoniecznie związanego z językiem angielskim czy z pracą z dziećmi, ale skierowanego do innych nauczycieli, których w końcu w Polsce tak wielu? Z pewnością polecasz swoją działalność! :) Podziel się linkiem i daj się poznać!


Drogi Czytelniku! 

Na bazie własnych doświadczeń wiem, że czytasz :). I jestem pewna, że możesz polecić jeszcze niejednego, świetnego bloga, z którego czerpiesz inspiracje! Skoro inspiruje Ciebie, na pewno zainspiruje też innych nauczycieli. Podziel się linkiem do niego! Daj nam go poznać!Stwórzmy wspólnie bazę blogów 
tworzonych przez nauczycieli dla nauczycieli!Jak się przyłączyć?

1. Zastanów się, jakiego bloga (lub blogi) chciałabyś/chciałbyś polecić. Jeżeli sama/sam jesteś autorem, sprawa jest jasna :). Pamiętaj, że możesz wybierać spośród wszystkich blogów, jakie znasz! Kryterium jest jedno: mają być to blogi edukacyjne, ale czy poświęcone nauczaniu języka, czy matematyki nie ma znaczenia. Jeżeli na danym blogu znajdujesz interesujące Cię informacje czy inspiracje, bez względu na to czego uczysz, poleć go!

2. Przyporządkuj go do wybranych przez siebie kategorii. Żeby Ci to ułatwić, przygotwałam wstępny podział na blogi:


* dla nauczycieli języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki itd.

* dla nauczających innych przedmiotów: matematyka, j. polski, plastyka itd.

* dla nauczycieli wychowawców (wychowanie przedszkolne, edukacja zintegrowana)

* dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi

* z materiałami dla nauczycieli

* ze wskazówkami/poradami dla nauczycieli


UWAGA! Możesz, a nawet powinnaś/powinieneś wybrać WIĘCEJ, niż jedną kategorię! :) A jeżeli brakuje Twoim zdaniem kategorii, w którą wpisuje się polecany blog, nie wahaj się - dodaj coś od siebie.

3. Adres bloga wraz z kategoriami, do jakich go przyporządkowałaś/przyporządkowałeś wpisz w komentarzu pod TYM postem do 15 kwietnia b.r. posługując się poniższym wzorem:

www.fullofideas.pl
j. obce dla najmłodszych; materiały, porady i wskazówki dla nauczycieli

UWAGA! Możesz, ale nie musisz, dodać kilka słów od siebie na temat bloga, który polecasz.


Informacje, które się tu pojawią, ale z którymi sama dokładnie wcześniej się zapoznam tak, bym mogła polecać coś w zgodzie ze swoimi odczuciami, zbiorę w JEDEN, KOMPLEKSOWY WPIS, który wyląduje na moim blogu. W ten sposób będziecie mieli dostęp do bazy ciekawych, inspirujących, przydatnych blogów.


Jeżeli sama/sam prowadzisz bloga, też będziesz mogła/mógł stworzyć taki wpis i umieścić go u siebie. Ty stworzysz wpis, udostępniając linki do innych, oni udostępnią link do Ciebie. Takie działania zwiększają zasięg, wpływają na pozycjonowanie = sprawiają, że na blogi dociera więcej użytkowników. Dołącz, a nie pożałujesz!


Akcję wspierają Lerni for Teachers oraz Inspirownik Nauczyciela:

  
36 komentarzy:

 1. www.eduprzestrzen.wordpress.com
  j.obce, organizacja przestrzeni edukacyjnej, porady i wskazówki dla nauczycieli

  OdpowiedzUsuń
 2. http://kakaludek.com/
  Blog prowadzony przez mamę nauczycielkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://ourbabelschool.blogspot.com/
  Mnóóóóóóstwo inspiracji, porad, wskazówek! Sporo o edukacji domowej i nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. https://olganina.com/
  ekspertka od Hiszpańskiego <3 porady, wskazówki, praktyczne informacje

  OdpowiedzUsuń
 5. https://eduhibou.wordpress.com/
  Ten jest mój. Raczkujący ;) Mama i nauczycielka. dla nauczycieli wychowawców (wychowanie przedszkolne, edukacja zintegrowana), dla nauczycieli, Wskazówki/porady, wkrótce również materiały do pobrania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U lalala ile poleceń! Dziękuję bardzo :)

   Usuń
 6. www.letsreadinenglish.wordpress.com
  * dla nauczycieli języków obcych: angielski

  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi / dla rodziców

  * recenzje książeczek anglojezycznych dla dzieci, prezentacje slajdów wybranych publikacji.

  Na swoim blogu przedstawiam zarówno nowości jak i starsze publikacje brytyjskiej literatury dziecięcej i staram sie zachęcić do czytania dzieciakom w języku angielskim. Pod recenzjami można rownież znaleźć pomysły na wykorzystanie książek na zajeciach oraz linki do gotowych materiałów. Zapraszam serdecznie! Maria

  OdpowiedzUsuń
 7. bbsplayground.com
  Blog dla nauczycieli i rodziców z pomysłami na własne pomoce dydaktyczne, gry i nietuzinkowe lekcje czy zajęcia. Uwielbiam wykorzystywać, co tylko znajdę w domu, np starą ceratę, prześcieradło, za małe jeansy, stare ale czyste skarpetki ;), butelki i mnóstwo innych! Zapraszam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To ja polecę swój: języki obce, zwłaszcza hiszpański, bo tym się zajmuję. Materiały, wskazówki itd. ;) oleedu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Monika Łączna-Kur - Niemiecki z Pasją24 marca 2017 03:47

  www.niemieckizpasja.blogspot.com


  stworzony dla uczących się języka, lubiących kulturę krajów niemieckojęzycznych,
  dla rodziców i nauczycieli szukających pomysłów na zajęcia
  PRZEZ nauczycielkę, lektorkę - pasjonatkę, MAMĘ eksperymentującą metodycznie :) [blogującą niegdyś również oczekując potomstwa]


  * dla nauczycieli języków obcych: NIEMIECKI
  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi
  * z materiałami dla nauczycieli
  * ze wskazówkami/poradami dla nauczycieli/rodziców - jak uczyć?
  * z POMYSŁAMI na proste materiały DYDAKTYCZNE
  * z językiem specjalistycznym (dla lekarzy, mechaników itd.)
  * z opisem ciekawych miejsc, gdzie można edukować
  * z gotowym słownictwem tematycznym dla nieco wygodniejszych ;)
  * przekonujący o tym, że niemieckie piosenki tez mogą być piękne :P


  Pozdrawiamy wiosennie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo nauczyciele nimieckiego się ucieszą :)

   Usuń
 10. Pozwolę sobie polecić własnego bloga: http://ilonapp.blogspot.com/ Kierowany jest on

  * dla nauczycieli języków obcych: pomysły możemy adaptować do różnych języków,

  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi

  * z materiałami dla nauczycieli

  * ze wskazówkami/poradami dla nauczycieli

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze, że sobie pozwoliłaś ;)

   Usuń
 11. http://en-joyenglish.weebly.com/
  język angielski, materiały i pomysły dla nauczycieli, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, dorośli, uczenie wartości i różnorodności poprzez angielski, edukacja globalna

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest i moja stronka i mój blog, oczywiście! :)
  www.polskinaczasie.pl
  * dla nauczycieli języków obcych;
  * dla nauczających innych przedmiotów: j. polski,jpjo
  * dla nauczycieli wychowawców (wychowanie przedszkolne, edukacja zintegrowana)
  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi
  * z materiałami dla nauczycieli
  * ze wskazówkami/poradami dla nauczycieli

  OdpowiedzUsuń
 13. polecam mój raczkujący jeszcze blog: https://justynatrzeciak-gorzelanna.blogspot.com/

  * dla nauczycieli języków obcych: niemiecki

  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi

  * z materiałami dla nauczycieli

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapraszam do mnie Jankowska.lerni.us :) *język angielski w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapraszam do siebie: kasiadzielisie.blogspot.com

  * dla nauczycieli j. angielskiego (niektóre pomysły można wykorzystać w nauczaniu innych języków),
  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi,
  * z materiałami dla nauczycieli,
  * ze wskazówkami/poradami dla nauczycieli.

  OdpowiedzUsuń
 16. Brakuje kategorii:
  EDUKACJA DOMOWA - dla rodziców edukujących swoje dzieci w domu.
  Mój blog mieści się w tej kategorii:
  bajdocja.blogspot.com
  Zapraszam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie dodam. Może pojawi się takich blogów więcej :)

   Usuń
 17. Zgłaszam blogi:
  http://frajdap.blogspot.com/ - o przyrodzie dla dzieci
  http://przyrodana6.blogspot.com/ - o przyrodzie dla uczniów klas 4-6
  http://mamatyka.blogspot.com/ - o matematyce dla dzieci
  http://www.zabawyzarchimedesem.pl/ - o matematyce i nie tylko
  http://edudomowa.blogspot.com/ - edukacja domowa
  http://ed.bexlab.pl/ - edukacja domowa

  Jeśli coś mi się jeszcze przypomni, to dopiszę :-)

  Pozdrawiam :-)
  Buba

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapraszam do mnie : http://little-english-playground.blogspot.com/

  * dla nauczycieli języków obcych, zwłaszcza angielskiego

  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi/młodzieżą/dorosłymi

  * z materiałami dla nauczycieli

  * z recenzjami książeczek w j.angielskim

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapraszam na mojego młodziutkiego bloga pisanego z perspektywy nauczyciela, dla którego to pierwszy rok pracy ;)
  http://stepniakpisze.blogspot.com/
  dla nauczycieli języka angielskiego (może norweskiego w przyszłości ;), ze wskazówkami na nauczycieli, dla nauczycieli uczących dzieci

  OdpowiedzUsuń
 20. 1. http://przedszkolezpomyslem.blogspot.com/
  Blog mój własny, całkiem świeży, ale wciąż uzupełniany. Jestem nauczycielką i dzielę się tym, co sama robię, wszystko sprawdzone na żywych organizmach ;)
  * dla nauczycieli wychowawców (wychowanie przedszkolne, edukacja zintegrowana), dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi, z materiałami dla nauczycieli, ze wskazówkami/poradami dla nauczycieli

  OdpowiedzUsuń
 21. 2. http://dzieciecafizyka.pl/
  Blog wykładowcy z APSu, gdzie znajdziecie mnóstwo materiałów, filmów, opisów eksperymentów do wykorzystania na zajęciach w każdej grupie wiekowej. Fizyka w przystępnej formie, z dokładnymi wyjaśnieniami.
  kategorie: dla nauczających innych przedmiotów, przede wszystkim fizyki, dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi, z materiałami dla nauczycieli

  OdpowiedzUsuń
 22. 3. http://www.totylkofizyka.pl/
  Podobny w formie, ale zawierający filmy z udziałem dzieci. Mnóstwo pomysłów na eksperymenty, wraz z wyjaśnieniem zjawisk. Inspirujący, szczególnie dla tych, którym w szkole nie było po drodze z fizyką ;)
  kategorie: dla nauczających innych przedmiotów, przede wszystkim fizyki, dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi, z materiałami dla nauczycieli

  OdpowiedzUsuń
 23. londonopoly.blogspot.com

  * dla nauczycieli języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki itd.

  * dla nauczających innych przedmiotów: matematyka, j. polski

  * dla nauczycieli pracujących z dziećmi / młodzieżą / dorosłymi

  * z materiałami dla nauczycieli

  * ze wskazówkami/poradami dla nauczycieli

  Uff jeszcze się wyrobiłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Pomysły przy tablicy polecają same siebie :)
  www.pomyslyprzytablicy.wordpress.com
  dla nauczycieli języków obcych: angielski, niemiecki
  dla nauczycieli wychowawców (wychowanie przedszkolne, edukacja zintegrowana)
  dla nauczycieli pracujących z dziećmi
  z materiałami dla nauczycieli
  materiały do druku, recenzje książeczek i gier, pomysły na prace plastyczne

  OdpowiedzUsuń