Gry, zabawy i pomysły na zajęcia o tematyce FAMILY

niedziela, 8 stycznia 2017 16:00


Za sprawą Dni Babci i Dziadka temat "rodziny" często przewija się podczas styczniowych zajęć. Dziś mam dla Was nowe materiały (w 4 wersjach językowych!) + zestaw subiektywnie najlepszych pomysłów do wykorzystania przy okazji wprowadzania tego tematu :).

1. Zacznijmy od najfajniejszych, czyli moich materiałów - flashcards w 4 różnych wersjach językowych.

W każdym z plików znajdziecie karty przedstawiające:

* mamę
* tatę
* siostrę
* brata
* dziecko
* babcię
* dziadka
* całą rodzinę

PLUS

* kota
* psa


Pobierz: ENGLISH VERSION

Pobierz: FRENCH VERSION 

Pobierz: SPANISH VERSION 

Pobierz: GERMAN VERSION

UWAGA! Jeżeli z jakiegoś powodu plik po pobraniu nie wyświetla Ci się prawidłowo, otwórz go po prostu w oknie przeglądarki i stamtąd wydrukuj :).


2. Piosenki

Tu niestety z innymi językami, poza angielskim, Wam nie pomogę, ale jeżeli znacie takie godne polecenia, koniecznie podzielcie sie w komentarzach lub w ramach linkowego party (szczegóły na końcu wpisu)! :)

Chyba najpopularniejszą ogólnodsotępną piosenką o tej tematyce jest Finger Family - wersji na YT do wyboru do koloru, moją ulubioną znajdziecie poniżej:Piosenka na pewno wpada w ucho i pomaga zapamiętać nazwy podstawowych członków rodziny :).


W zestawieniu nie może zabraknąć Rain, Rain Go Away, która jednak do moich ulubionych nie należy ;). Znowu znajdziecie w niej tylko (albo aż ;)) 5 podstawowych członków rodziny.Polecam Wam też wolniejszą, ale za to bardzo fajną zarówno dla młodszych, jak i starszych piosenkę z kanału ELF Learning My Family and Me:I na koniec mega hit, jakim jest piosenka Baby Shark. W wersji z kanału PINKFONG pojawiają się także grandma i grandpa, także będzie idealna, jeżeli ten temat wprowadzacie właśnie z okaji zbliżających się Dni B. i D. Potem do piosenki możecie wrócić w okresie letnim (polecam także tę w mojej ulubionej wersji, z kanału Howdytoons!)


SPOŚRÓD PIOSENEK ANGLOJĘZYCZNYCH DODALIBYŚCIE COŚ JESZCZE? :)


3. Zabawy

Na moim blogu już nie raz pisałam o różnych zabawach, które fajnie sprawdzają się w tym temacie. Chętnie jednak je Wam przypomnę. W większości są bardzo proste i wystarczy przygotować do nich flashcards :).

Who changed places?


Dzieci ustawcie w kółku, kilkorgu z nich rozdajcie karty z obrazkami: mummy, daddy, sister, brother etc. Całą resztę poproście o zamknięcie oczu. Wśród dzieci trzymających obrazki wskażcie, bez wymawiania imion, kto ma zamienić się miejscami. Pozostałe muszą odgadnąć who changed places. Zwróćcie jednak uwagę by nie podawały imion kolegów i koleżanek, a nazwy członków rodziny :).

Knock, knock...


Czyli kolejna zabawa z zamianą miejsc :). Tym razem też przydadzą się flashcards, musicie mieć ich jednak tyle, ile dzieci w grupie - każda powtórzona co najmniej raz. Rozdajcie obrazki dzieciom i poproście by szybko zobaczyły kto jest którym z członków rodziny. Następnie naśladujcie odgłos pukania do drzwi, mówiąc Knock, knock, dzieci odpowiadają Who's this?, a Wy podajecie któregoś z członków rodziny. Dzieci, które mają odpowiednie karty muszą szybko zamienić się miejscami. Jeżeli chcecie zabawę trochę ułatwić, poproście by dzieci po prostu wychodziły na środek, a jeżeli chcecie by było trochę trudniej, zamiast rozdawać wszystkim flashcards, przylepcie każdemu na plecy karteczkę z wybranym członkiem rodziny i na ucho powiedzcie kto to taki. Potem łatwo sprawdzicie czy wszyscy dobrze zapamiętali ;).

Who is who in this family?


Do tej akurat zabawy przydzadzą Ci się dodatkowe materiały, które znajdziesz w moim archiwalnym wpisie pod tym samym tytułem wraz z dokładnym opisem całej zabawy. Jest to super propozycja dla starszych uczniów!


4. Karty pracy dla starszych uczniów

A na koniec mam dla Was jeszcze zestaw kart pracy opracowanych specjalnie do tego tematu. Zajrzyjcie do środka pliku - część z nich możecie wykorzystać również z przedszkolakami! :)POBIERZ: Family_worksheets 


Inne fajne wpisy o tej tematyce:
* "Goldilocks and the three bears"
* "Who is who in this family?"
* "Snowman family flashcards"


A Wy, jakie aktywności i zabawy wykorzystujecie podczas wprowadzania tematu "Family"?  :)


7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dzięki! Choć to raczej dzięki clipartom, ale przynajmniej dobrze wybrałam ;)

   Usuń
 2. Marysia, ja proponuję też z kanalu YouTube a song 'Family members' jest super. Tą piosenkę wybralam dla moich dzieci na dzień babci i dziadka ☺ serdecznie pozdrawiam i wogole czytasz w moich myślach bo właśnie mam wprowadzoną tematykę o rodzinie 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję :) Mam załatwioną powtórkę z family w klasie 1 :) Marysiu, coś jest nie tak z plikiem family English version. Po pobraniu na kartach są jakieś dziwne nacieki. Zrobię zdjęcie wyślę na FB . Pozdrawiam Renata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak się zdarza... ale nie bardzo wiem z czego to wynika. Dlatego polecam wydrukować z przeglądarki - na podglądzie :)

   Usuń
 4. Świetnie :) czekamy na kuzynostwo i wujostwo :)

  OdpowiedzUsuń