Drużynowy wyścig flashcards

niedziela, 6 marca 2016 12:00


Hello! Dziś mam dla Was propozycję gry dla dzieci, do której potrzeba naprawdę niewiele. Choć stworzyłam do niej specjalne materiały, które znajdziecie poniżej, spokojnie będziecie mogli zagrać w nią przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie swoich zasobów :).

Drużynowy wyścig flashcards to kolejna gra na zasadach podobnych do BINGO, które tak bardzo lubimy. Jednak nie jest BINGO i to jej ogromny plus :).


Co będzie potrzebne?

* dwa (najlepiej takie same) zestawy flashcards o dowolnej tematyce - ilość zależeć będzie od liczby graczy, ale im więcej takich podwójnych kart możecie skombinować, tym lepiej :)

* talerzyki jednorazowe / plastikowe obręcze / kolorowe kartki... właściwie wszystko, co może "robić za" pola w grze

Do gry wykorzystać możecie też gotowe materiały - planszę i przygotowane przeze mnie wiosenne karty, a to wszystko pobrać można STĄD / download HERE.
Jak grać?

Jeżeli grupa jest bardzo duża, dzielimy dzieci na większe zespoły. W mniejszych grupach drużyny mogą być 2-osobowe, a w bardzo małych uczniowie mogą grać nawet indywidualnie. Każdej drużynie rozdajemy po ileś (np. 4-6 - to już zależy od tego, iloma kartami dysponujemy) flashcards z jednego z zestawów, które wcześniej przygotowaliśmy.

Jeżeli drużyny są np. 4-osobowe, każda może otrzymać po 4 karty, a tym samym każdy z uczetników zabawy po jednej. Pojedyncze karty mogą się powtarzać, warto jednak zadbać, by każda drużyna miała inny zestaw tych 4 czy 6 flashy.

Na podłodze układamy nasze pola - dla każdej drużyny po tyle pól, ile posiada kart. Pola można zrobić np. z jednorazowych talerzyków, które łatwo dostać w dużej ilości. Pola układamy jedno za drugim tak, by prowadziły do mety, która znajduje się na środku sali/dywanu - przykładowy układ widoczny na planszy powyżej (pól może być więcej w zależności od liczby graczy) :).

Drugi zestaw kart należy do nauczyciela (dla sarszych uczniów lub dla grup, które już bardzo dobrze opanowały dane słownictwo, możecie przygotować karty wyrazowe; u maluchów lepiej sprawdzą się jednak karty obrazkowe, które będziecie mogli im prezentować). Prowadzący odkrywa po kolei swoje flashcards i każdą nazywa (w razie potrzeby pokazuje uczniom obrazek) - drużyny, które posiadają dane karty układają je na swoich kolejnych polach. Drużynam, która dotrze do mety (= ułoży na polach swoje wszystkie karty) krzyczy "FINISH" i tym samym kończy grę :). Rozgrywkę możecie jednak kontynuować do odkrycia przez nauczyciela wszystkich pól.


Zabawa naprawdę prosta do przygotowania, a za to bardzo wciągająca! :) Jak Wam się podoba? 
10 komentarzy:

 1. Pomysł bardzo mi się podoba! Wykorzystam w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie daj znać jak wyszło :) Ja, choć wymyśliłam to już jakiś czas temu, też dopiero z dziećmi zagram - na podsumowanie tematu "food" pewnie w przyszłym tygodniu :).

   Usuń
 2. Bardzo mi się podoba ta gra! Świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Jeżeli wypróbujesz, daj znać jak wyszło :)

   Usuń
 3. Dziś wypróbowałam w grupie 4-5 latków na powtórzenie części ciała.
  W miejscu "finish" postawiłam pudełeczko z naklejkami, jako nagroda.
  Był szał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Dzięki za podzielenie się :) A naklejki dostawali wszyscy czy tylko zwycięzcy? ;)

   Usuń
 4. Naklejki były dla zwycięzców, choć nie ukrywam, że troszkę "dopomogłam losowi" :), żeby choć raz każda drużyna wygrała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wraz z Twoim przedstawieniem o ZOO, włączam do programu mojego dnia angielskiego. Dzięki za super pomysł!

  OdpowiedzUsuń