Lambs in the field game

środa, 17 lutego 2016 08:00


Milion pomysłów na minutę - to cała ja ;). Jeden z wiernych Czytelników bloga podesłał mi w weekend piosenkę o owieczkach i wilku. Jeżeli jeszcze jej nie słyszeliście, posłuchajcie koniecznie. Jest urocza! No ale do rzeczy. Poza kartami do piosenki, które znajdziecie na moim facebookowym fanpage'u, przygotowałam też nową grę . Enjoy!

Zabawa jest super prosta. Pomoże przećwiczyć Wam liczenie oraz zapis graficzny cyfr, co przyda się w każdym języku! :)


Co będzie potrzebne?

- przygotowane przeze mnie karty i obrazek pastwiska:


wszystko do pobrania TU / download HERE

- (opcjonalnie) samoprzylepna taśma rzepowa lub metalowa foremka + taśma magnetyczna


Co z tym wszystkim zrobić? Przede wszystkim przygotować - karty i obrazek pastwiska (który musiscie złożyć z dwóch kartek A4 lub, jeżeli macie taką mozliwość, wydrukowac na A3). wydrukujcie w formacie A4 i zalaminujcie. Możecie dodatkowo okleić wszystko samoprzylepnym rzepem (karty pod spodem, a pastwisko w 10 wybranych miejscach) lub taśmą magnetyczną (wówczas obrazek pastwiska musiscie umieścić na jakiejś większej metalowej blaszce lub tablicy).


Jak grać?

1. Pastwisko umieśćcie w jaimś widocznym miejscu - na tablicy, dywanie czy stole. Jest to plasza, którą dzieci mają za zadanie zapłenić owieczkami. By zakończyć grę na pastwisku musi paść sie 10 owiec;

2. Karty do gry najlepiej rozłóżcie obrazkami do dołu lub, jeżeli nie uda Wam się wydrukowac tak, by nic nie prześwitywało, wrzućcie do nieprzezroczystej torby;

3. Poproście dzieci by losowały po kolei. Owieczki idą wypasać się na trawce, więc każdą wylosowaną kartę z owieczką umieszczajcie na planszy*, jednak przeszkodzić im w tym może głodny wilk - jeżeli ktoś na niego trafi, wszystkie owieczki wracają z powrotem do "zagrody". Celem gry jest umieszczenie wszystkich 10 owieczek na pastwisku.

*Jeżeli chcecie przećwiczyć znajomość numbers 1-10, proście dzieci by mówiły która z nich znajduje się na wylosowanej owieczce. Na koniec gry wspólnie je policzcie, najlepiej zaczynając od 1 ;).

Możecie zrobić z tego grę grupową, w której wszyscy razem pracują na wspólny sukces i uwalnia się pożądany przez nas team spirit lub indywidualną - idealną na zajęcia 1:1 lub w b. małych grupach, w której każdy otrzymuje swoją planszę (wówczas przyda sie też więcej owieczek, ale nie musi być ich koniecznie po 10 na każdego zawodnika - celem może być uzbieranie np. 6 dowolnych owieczek). Jeżeli chcecie, by gra potrwała dłużej, przygotujcie dwie (lub nawet więcej, w zależności od liczby graczy) karty z wilkami. Pamiętajcie jednak, że o tyle, o ile rozłożenie ich na podłodze, umożwliwi graczom zapamiętanie pozycji wilka, tak umieszczenie ich w torbie sprawi, że o wszystkim decydować będzie tylko los, który lubi płatać figle. Wówczas warto odkładać na bok wylosowane już wilcze karty.

To wszystko poprzedźcie oczywiście wporwadzeniem piosenki Pink Fong :).19 komentarzy:

 1. Fajne , na pewno wykorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że super się sprawdzi na zajęciach w mniejszych grupach i indywidualnych. Jestem ciekawa czy zda egzamin w większej grupie :)

   Usuń
 2. Extra! Idea tego wilka mi sie podoba. A owieczki słodkie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owieczki wyszły mi nieźle, muszę przyznać ;)

   Usuń
 3. Ale czad!!! Trochę w stylu różnych gier Orchard Toys. Bardzo podoba mi się, że można połączyć z konkretną piosenką, jak Eency Weency Spider np. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno wykorzystam (tak jak wszystkie Twoje pomysły :) Nie mogę się doczekać warsztatów !!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydrukowane! Suuuper gra! Maluchy będą piszczeć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. graliśmy dziś i dzieciaki aż wstrzymywały oddech przy losowaniu ;) świetna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Dzięki za ten komentarz :) ja dopiero będę grać z moimi uczniami :)

   Usuń
  2. Super! Dzięki za ten komentarz :) ja dopiero będę grać z moimi uczniami :)

   Usuń
 7. Jutro spróbuję. Masz może jakąś zabawę do tej piosenki, dzieci wykonują jakieś szczególne ruchy, gesty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piosenkę śpiewam z wykorzystaniem wydrukowanych obrazków; liczymy wspólnie owieczki/na palcach, potem nadchodzi wilk - wówczas pokazujemy jak uciekamy i że wracamy do domu, robiąc nad głową daszek z rąk :) I potem liczenie od tyłu - znowu z wykorzystaniem wydrukowanych owieczek lub paluszków :)

   Usuń
 8. Zrobiłam z przedszkolakami dziś. Było super! Piosenka, owieczki, wilk, pole, a potem gra, a potem taka karta, na której liczyli owce: http://www.activityvillage.co.uk/count-the-lambs-puzzle-and-colouring-page
  Uśmiałam się , bo wszyscy szukali wilka na kolorowance i pytali mnie gdzie wilk?:) Tak im się spodobał! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie! Dzięki za podzielenie się :)

   Usuń
 9. Materiały wydrukowane, jutro wypróbuję! :)

  OdpowiedzUsuń