Who is who in this family?

czwartek, 12 listopada 2015 08:30

angielski, przedszkole, family, flashcards, Head Full of Ideas, www.fullofideas.pl
Hello! Dziś mam dla Was prosty pomysł na utrwalenie nazw członków rodziny. Przygotowałam kilka zestawów kart, które wykorzystać możecie do prezentacji słownictwa czy gry w memory, ale także do wykonania fajnego projektu :).

Robiłam taki w zeszlym roku w ramach wasztatów, które prowadziłam w pierwszych klasach szkoły podstawowej - wyszło naprawdę super! Myślę, że odrobinę modyfikując ten pomysł, z powodzeniem wykorzystacie to także w młodszych grupach.


Co będzie potrzebne?


* Brystole

* Pocięte karteczki z bloczków na notatki w conajmniej 4 różnych kolorach

* Kleje, ewentualnie nożyczki

* Karty prezetujące członków różnych rodzin (jak widziecie, tym razem postawiłam na zwierzęta, ale równie dobrze mogą to być np. Flinstonowie i Jetsonowie - pamiętacie ich jeszcze?)


Przygotowanie zajęć krok po kroku :)


1. Przygotuj obrazki z członkami rodziny - możecie wcześniej je wyciąć (w zależności od liczby uczniów w grupie możecie wybrać po 3, 4 lub 5 członków w obrębie jednej rodziny - jeżeli wybierzecie mniej niż 5, rodziny mogą się różnić - w jednej będzie mama, tata i dziecko, w innej mama, brat i siostra itd.)

2. Karteczki z bloczku na notatki (byle nie samoprzylepne) potnij na mniejsze kawałki (ja tnę jedną kwadratową na 4 części)

3. Na każdym z tak przygotowanych kawałków w obrębie każdego z czterech kolorów zapisz litery tworzące wybrane nazwy członków rodziny (mummy, daddy, sister, brother, baby) - ma to wyglądać mniej więcej tak

4. Wszystkie materiały posegreguj, np. rodzina małpek będzie rodziną żółtą - obrazki i litery zapisane na żółtych karteczkach z bloczków na notatki schowaj do koperty. Tak samo zrób z pozostałymi rodzinami

5. Wszystko zabierz na zajęcia :)


A na zajęciach..:


1. Zapisz na tablicy słowa mummy, daddy, sister, brother i baby

2. Podziel uczniów na grupy (* na zajęciach w małych grupach, każdy może pracować samodzielnie)

3. Daj każdej do wylosowania kolor rodziny oraz rozdaj wszystkie materiały - obrazki i litery/słowa i brystole, kleje, ewentualnie nożyczki

4. Wytłumacz zasady: każda drużyna decyduje kto jest kim w danej rodzinie (w wypadku przygotowanych przeze mnie obrazków nie jest to specjalnie trudne). Następnie posługując się zapisanymi na tablicy wzorami podpisuje każdego z członków rodziny wykorzytując do tego otrzymane litery (układa słowa tak, jak to robimy np. w grze scrabble). Wszystko przykleja na otrzymanym brystolu. Aha! Jeżeli nie potniecie wcześniej obrazków, poproście dzieci by w obrębie swoich drużyn podzieliły się rolami - jedna osoba wycina, druga przykleja obrazki, trzecia litery...

5. Poproś każdą z drużyn o zaprezntowanie powstałych plakatów :)Jak podoba Wam się ten pomysł? Z powodzeniem wykorzystacie go też na zajęciach z młodszymi dziećmi! Mogą po prostu segregować członków rodziny i dopasowywać do obrazków nie litery, a całe słowa :).
8 komentarzy:

 1. Fajna gra :) Tylko teraz mam problem, którą rodzinkę wybrać na zajęcia indywidualne, ale chyba wygrają... małpki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koty są the best! Dzięki za podzielenie się!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz super pomysły. Żałuję, że nie miałam takiej nauczycielki. Te obrazki i temat rodzina mogę nawet zrobić z dwulatkiem. Spróbuję. Aż jestem ciekawa co córa na to. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Miło to słyszeć! Daj znać jak się podobało :)

   Usuń
 4. Super pomysł! Wykorzystam na zajęciach rosyjskiego z dzieciakami! Dzięki za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń