Przedszkolne zasady na angielskim

piątek, 28 sierpnia 2015 22:30


Przedszkolne zasady są bardzo ważne. Dzieci uczą się dzięki nim funkcjonowania w odmiennym niż domowe środowisku, współpracy w grupie czy poznają ogólnie obowiązujące normy. Ich jasne określenie i konsekwentne przestrzeganie pozwalają zaprowadzić w grupie (nawet dużej) ład i porządek. Warto zaprezentować je dzieciom już na samym początku roku, a następnie umieścić w widocznym miejscu w sali, tak by w przyszłości można było się do nich odwołać. Dziś przedstawiam Wam kilka sposobów na zapoznanie dzieci z podstawowymi rules.


1. Grupowy kodeks obrazkowy

Wytnijcie zielone i czerwone koła oraz obrazki przedstawiające różne zasady - zarówno te zachowania, które sa pożądane i te, których na zajęciach nie akceptujecie. Wraz z dziećmi przyklejcie obrazki we właściwych kołach,  a następnie stwórzcie z tego kodeks w formie plakatu, przy okazji ucząc się słownictwa :). Wspólnie wybierzcie miejsce w sali, w którym zawiśnie.


2. STOP!

Przy wprowadzaniu zasad możecie wykorzystać jedną z najprostszych, a zarazem "najulubieńszych" zabaw moich uczniów - Go/Stop! Podobnie jak przy tworzeniu plakatu, przydadzą się czerwone i zielone koła, na które nakleicie obrazki. Celem wprowadzenia, możecie pobawić się w tradycyjną wersję, w której zielone uniesione do góry koło oznacza, że dzieci moga swobodnie poruszać się po sali, a czerwone, że muszą się zatrzymać. Potem wystarczy już tylko zwykłe koła zastąpić obrazkami, a przy okazji na głos wypowiadać obowiązujące na zajęciach zasady :).3. Tak czy Nie? 

Kolejna prosta zabawa, która sprawdzi się tu idealnie to tradycyjne Yes or No? Potrzebne Wam będą obrazki, napisy Yes i No lub kolorowe kartki papieru - czerwona i zielona. Po jednej stronie sali połóżcie Yes lub zieloną kartkę, po drugiej - No lub czerwoną kartkę. Nastepnie pokazujcie dzieciom obrazki. Ich zadaniem jest podbieganie do odpowiedniego napisu lub koloru.


4. No i najważniejsza zasada...

...o której nie możecie zapomnieć, a skierowana powinna być nie tylko do uczniów! :)
***Edit 29.08***
Właśnie wpadłam na jeszcze jeden pomysł, idealny dla starszych dzieci, do którego przydadzą się nasze ulubione packi na muchy! Wystarczy zaopatrzyć się w takie w dwóch kolorach - zieloną i czerwoną :).
1. Ćwiczymy z dziećmi nasze zasady, w jeden z powyższych sposobów;
2. Kiedy dzieci już je opanują, kładziemy obrazki na dywanie, a obok kolorowe packi;
3. Wybieramy dziecko do udziału w zabawie - wymawiamy jakąś zasadę, a jego zadaniem jest wybranie packi w odpowiednim kolorze i "pacnięcie" danego obrazka.
Jak Wam się podoba?
16 komentarzy:

 1. Ładne i przejrzyste obrazki! Ja w zeszłym roku z pierwszymi klasami używałam tych http://3.bp.blogspot.com/-VWdmn0F4o0o/Uth4S-dTmhI/AAAAAAAACmg/0oV3N_9OsdA/s1600/classroom+rules+autism+classroom+news.png

  OdpowiedzUsuń
 2. O rany, uwielbiam Twoje pomysły i porady! Wydaje mi się, że szkolne i przedszkolne zasady to bardzo ważna sprawa, a kwestia tego, jak fajnie je przedstawić na zajęciach często jest pomijana...

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne! Aż żałuję, że nie pracuję w przedszkolu :) Ale może z moimi prywatnymi dziećmi też uda się to zastosować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne obrazki i fajny pomysł na zaangażowanie dzieci w pomoc w przyklejaniu tych obrazków i wdrażaniu tych zasad za pomocą koloru czerwonego i zielonego! Ja zwykle korzystałam z kart twinkl, ale te mi sie tez bardzo podobają! Dobra robota!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ale muszę się przyznać, ze z tymi kolorami to akurat nie całkiem mój pomysł. Zainspirowały mnie Dziewczyny prowadzące grupy, za co jestem im bardzo wdzięczna :)

   Usuń
 5. Można wiedzieć skąd/z jakiej stronki masz obrazki?
  Bardzo ładnie wyglądają, wszystkie w jednym stylu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. znalazłam po prostu w internecie, wpisując "obrazkowy kodeks przedszkolaka" ;)

   Usuń
 6. Dzięki Marysiu za inspiracje, zajęcia wyszły wspaniale a kodeks zawisł na tablicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale się cieszę!!! Dziękuję za feedback! :)

   Usuń
  2. U mnie też teraz kodeks :) :) :)

   Usuń
 7. A ja znalazłam takie cudeńko https://pl.pinterest.com/pin/546483736021144947/
  I teraz nie wiem co wybrać. Twój kodeks jest super, ale GIVE ME 5 również interesujące. A co lepsze dla klas 1-3 ???? Jeszcze chwilka została do początku roku, może coś wymyślę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah te dylematy w nauczycielskim świecie hihi! Czego nie wybierzesz, na pewno się Twoim uczniom spodoba! Moje zasady i w ogóle sposób ich prezentacji są spójne z tym, jak wprowadzają dziewczyny "normalne" przedszkolne zasady tam, gdzie pracuję. Być może Twoi uczniowie lepiej zapamiętają 5-kę ;)

   Usuń