5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii

poniedziałek, 25 maja 2015 10:00


Ostatnio na blogu dużo się działo. Nadążaliście z czytaniem? Jeżeli nie, zajrzyjcie do poprzednich wpisów, a poznacie kilka ciekawostek na temat mojej własnej osoby ;). Dziś natomiast, w ramach comiesięcznej akcji "W 80 blogów dookoła świata" zapraszam Was do odkrycia 5 ciekawych faktów na temat Wielkiej Brytanii. Czy słyszeliście kiedyś o którymkolwiek z nich? Jeżeli tak, to jesteście do przodu nawet w stosunku do samych Wyspiarzy ;).

1. Czy wiedzieliście, że...

Ta wiadomość może nie tyle spodobała, co zainteresowała mnie najbardziej, ponieważ dotyczy jakże pięknego imienia Mary :). 

...w 1811 roku prawie 1/4 wszystkich kobiet w Wielkiej Brytanii nosiła imię Mary

Cóż, mimo że imię swoje bardzo lubię (także jego anglo-spolszczoną wersję Mery), nie chciałabym znaleźć się w tak licznym gronie imienniczek.


2. Czy wiedzieliście, że...

Czy to aby na pewno fakt, a nie mit? ;)

...w 1252 roku król Henryk III dostał w prezencie od Norwegów... niedźwiedzia Polarnego? Podobno przetrzymywał go w Londyńskiej Tower i pozwalał mu pływać w Tamizie, by ten mógł łowić ryby.

Teraz tak serio, wierzycie?!


3. Czy wiedzieliście, że...


...w epoce wiktoriańskiej w podręcznikach dla kobiet można było znaleźć niezwykle cenną radę, mającą na celu uchronić niewinne niewiasty przed niechcianymi pocałunkami? 
Jeżeli też borykacie się z tym problem, pamiętajcie - wystarczy włożyć sobie do ust igłę!

As simple as that! ;)


4. Czy wiedzieliście, że...

Przodkiem Elżbiety II był hrabia Drakula? Trochę się pospieszyłam...

...podobno Elżbieta II (jak i cała rodzina królewska) jest spokrewniona z niejakim Władem Palownikiem, który znany ze swej brutalności i upodobania do wbijania ludzi na pal, stał się inspiracją dla kiążkowego hrabii Drakuli.

Nie lubię wampirów, porzucam ten wątek.


5. Czy wiedzieliście, że...

Uwaga! Ten fakt (?) nie dla ludzi o słabych nerwach ;)

...w epoce wiktoriańskiej, gdy ktoś, ze względów finansowychnie, nie mógł pozwolić sobie na zatrudnienie kominiarza, wrzucał do swojego komina... żywą gęś, która "odwalała" całą robotę?*

*Nie próbujcie tego w domu!


Jeszcze więcej interesujących faktów znajdziecie na www.travel.allwomenstalk.com.


Wpis powstał w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata" - wspólnej inicjatywy blogerów piszących o różnych krajach i językach. W ramach akcji, co miesiąc o tej samej porze (25-ego o 10:00, nie tylko w Polce!), publikujemy posty dotyczące wybranego zagadnienia. W ten sposób możecie wspólnie z nami zwiedzać świat! ;) A jeżeli sami piszecie podobnego bloga, dołączcie - odwiedźcie naszą Fb stronę lub piszcie na adres blogi.jezykowe1@gmail.com.
Jeżeli chcecie poznać inne ciekawostki, nie tylko na temat Wielkiej Brytanii, zapraszam do odwiedzenia pozostałych blogów:

Chiny:
Francja:

Gruzja: 
Holandia:
Kirgistan:
Niemcy:
Norwegia: 
Rosja: 
Tanzania:
Turcja: 
Wielka Brytania: 

Włochy: