Rosie's walk by Pat Hutchins

niedziela, 22 lutego 2015 09:32Dziś pora na recenzję! Dawno żadnej nie było, a jest o czym pisać ;). Ostatnio przerabialiśmy w przedszkolu tematy "zwierzęce". Na pierwszy ogień poszły te zamieszkujące farmę. Jest to na tyle popularne zagadnienie, że w Internecie co rusz można znaleźć jakieś ciekawe pomoce czy inspiracje. Brakowało mi jednak książeczki (w przedszkolu staram się czytać jak najczęściej) nawiązującej do tematu, która byłaby prosta, ale zarazem niezbyt infantylna - do wprowadzenia w grupach 4- i 5-latków. Zwykłe książeczki prezentujące wybrane zwierzęta odpadły w przedbiegach... Na szczęście z pomocą przyszła mi strona www.annzaan.com. Odkryłam dzięki niej świetną Rosie's Walk.

Rosie's Walk to zabawna opowieść o kurze imieniem Rosie, która udaje się pewnego dnia na spacer po farmie. Całą drogę śledzi ją głodny lis, ale niczego nieświadoma Rosie spokojnie idzie przed siebie, najpierw przez podwórko, następnie dookoła stawu, obok młyna... Całej historii możecie wysłuchać na youtubie.

To, co przede wszystkim przykuło moją uwagę to ilustracje. Oryginalne, "nieprzesłodzone" tak, jak w wielu dziecięcych książeczkach, gdzie róż i słodkie minki dominują nad tekstem ;).
Tu tego ostatniego też nie za wiele, a jednak w połączeniu ze wspomnianymi ilustracjami tworzy zabawną i całkiem treściwą opowieść :). Książeczka jest idealnym materiałem do wprowadzenia/przećwiczenia zaimków: across, around, over, past, under, a sama historia aż prosi się o jej odegranie w klasie :). To zadanie znacznie ułatwi dołączone do książeczki nagranie, które będzie idealnym tłem dla role play! Poza samym tekstem usłyszymy na nim zabawne odgłosy, naprowadzające słuchaczy na to, co dzieje się właśnie ze śledzącym Rosie lisem. Dzieci dosłownie padają ze śmiechu :).


Na płycie znajdziecie też piosenkę. I to w kilku wersjach:

1. Story song - oryginalna piosenka, nagrana specjalnie do książki

2. Kid song - w wykonaniu dziecięcym

3. Song with children - śpiewana chóralnie przez dzieci (ta wersja najbardziej przypadła mi do gustu)

W moim odczuciu jest trochę za mało dynamiczna, jednak rytmiczne nagranie z pewnością ułatwia dzieciom zapamiętanie tekstu :). Do jego nauki możecie wykorzystać też echo chant, w której drylujemy z dziećmi całe wyrażenia.


Do tego, w Internecie aż roi się od darmowych materiałów opracowanych na podstawie książki :). Można pobrać m. in. flashe, wordcards czy preposition BINGO (szukajcie ich TUTU i TU). Znajdziecie też rozmaite worksheets, kolorowanki oraz kukiełki pomocne przy odgrywaniu historyjki:

source

W poszukiwaniu kolejnych inspiracji  koniecznie zajrzyjcie na moja Pinterestową tablicę! :)


1 komentarz: