Count and move (numbers 1-20)

sobota, 21 lutego 2015 18:45

Zajęcia, podczas których ćwiczyliśmy z pierwszakami liczenie w zakresie od 1 do 20 odbyły się jeszcze przed lekcją walentynkową. Wcześniej nie udało mi się znaleźć czasu by o tym napisać, a pomysł wydaje mi się ciekawy i daje możliwość przećwiczenia większego zakresu materiału :). Moim zdaniem nada się zarówno dla nieco starszych, jak i nieco młodszych dzieci.


Większość z Was zapewne kojarzy jedną z Super Simple Songs - "Count and move". To właśnie ona zainspirowała mnie do wymyślenia poniższego scenariusza :). Zakłada on utrwalanie liczenia, a nie jego naukę, także dobrze by było, żeby dzieciaki już wcześniej miały styczność z liczbami od 1 do 20 (o co teraz, kiedy większość zaczyna naukę angielskiego w przedszkolu, raczej nietrudno :)).

Zaczynamy od powtórki liczenia, do której niezbędna będzie właśnie "Count and move". Piosenkę można znaleźć na youtubie:


Możecie wspólnie z uczniami poruszać się do piosenki na wiele sposobów. Moi uwielbiają skakanie! Przy każdej liczbie podskakuje do góry inne dziecko. W prostej wersji podskakują jedno po drugim, tak jak siedzą/stoją w kole. W trudniejszej - każdy losuje numer i musi go zapamiętać, podskakuje kiedy usłyszy go w piosence :).

Jeszcze zanim przejdziecie do zadania głównego, w celu utrwalenia wszystkich liczb, możecie włączyć dzieciakom video lub zagrać np. w numeryczne BINGO. Znajdziecie takie np. TU.

Następnie wydrukujcie szablony liczb od 1 do 20. Najlepiej w wersji do pokolorowania :).
Wszystkie znajdziecie TU.


Liczby rozłóżcie po całej sali. Pod każdym numerem ukryjcie jakąś kartę obrazkową bądź przedmiot związany ze słownictwem, które akurat chcecie utrwalić. U mnie były to kolorowe kształty. Przygotujcie też małe karteczki z tymi samymi liczbami, które uczniowie będą losować. Możecie wykorzystać też te z gry BINGO :).

Zadaniem uczniów jest wylosowanie i odnalezienie danego numeru w klasie, a następnie nazwanie rzeczy (bądź kilku), która się obok/pod nim znajduje. Na koniec dzieci ozdabiają wylosowane przez siebie liczby.

U mnie ta zabawa wyszła bardzo fajnie przy kilkunastoosobowej grupie, w związku z czym opuściłam kilka pierwszych numerków (te dzieci znają najlepiej). Sama je pokolorowałam i przedstawiłam jako przykład. A tak prezentują się wszystkie prace:6 komentarzy:

 1. Super lekcja, bardzo mi się podoba! Przypinam do mojej tablicy na Pinterest!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciesze się, że Ci się podoba :) pozdrawiam!

   Usuń
 2. Niedawno tez robiłam lekcję z liczbami - http://teachers-zone.com/blog/?id=3eheta1j
  Następnym razem na pewno skorzystam też z Twoich pomysłów, są świetne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marysiu!
  Jest szansa uzyskać te karty do wydrukowania w kompletnej wersji, tj numerki od 1 do 20?
  Tutaj pokazują się tylko wybrane.. :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach,... mam !
  Dziękuję za świetny pomysł ! :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe, na pewno wykorzystam z maluchami! Do tej pory w ramach materiałów do powtórki podsyłałam dzieciakom (trochę starszym już haha) to: https://speakin.pl/liczby-po-angielsku/

  OdpowiedzUsuń