On The Farm - wheel puzzle game

piątek, 8 sierpnia 2014 11:08

W ostatnim poście wspominałam o moim nowym zakupie, jakim są super kołowe puzzle firmy Mudpuppy :). Dziś pora na krótki opis zabawy, dzięki której przy ich użyciu można utrwalić nazwy kolorów i zwierząt (lub inne słownictwo, w zależności od tego co znajduje się na obrazkach), a także liczenie i cyferki od 1-3 lub nawet dalej :).

Moim zdaniem zabawa będzie idealna dla dzieci 4-letnich, ale można spróbować jej w każdej innej grupie wiekowej. 5-latki mogą bardzo szybko zapamiętać co kryje się pod jakim kolorem (to oczywiście dobrze, ale zabawa nieco straci na atrakcyjności), natomiast dla 3-latków może być nieco za trudna ze względu na pojawiające się cyfry i szeregowanie. Ale każdy nauczyciel sam najlepiej zna swoją grupę i jej możliwości :).


Co trzeba przygotować?

- kołowe puzzle Mudpuppy (lub samodzielnie wykonane na takiej samej zasadzie, po jednej stronie obrazki, po drugiej kolory)

- kolorowe kartki: wszystkie kolory, jakie znajdują się na puzzlach (niebieski, pomarańczowy, fioletowy, zielony, czerwony, żółty)

- nieprzezroczysty worek

Zabawa jest bardzo prosta i opiera się na losowaniu, co dzieci bardzo lubią! Żeby każdy miał szansę wziąć udział, kolorowe kartki trzeba pociąć na mniejsze kawałki, minimum 2 lub 3 danego koloru (w zależności od tego jak grupa jest liczna). Na karteczkach każdego kolory piszemy duże cyfry od 1 do 3, składamy i wrzucamy do woreczka.


Dzieci losują po kolei karteczki, następnie odkrywają elementy w danych kolorach (zgodnie z tym, co wylosowały) i mówią co znajduje się po drugiej stronie. Wylosowaną karteczkę dziecko kładzie w widocznym miejscu cyfrą do góry, a puzzel odwraca i gra toczy się dalej. Dopiero gdy wszystkie 3 karteczki, ułożone w odpowiedniej kolejności (od 1 do 3), pojawią się na podłodze element dokładamy do układanki.Dzięki temu każdy weźmie udział, każdy kolor i nazwa zwierzęcia zostaną powtórzone 3 razy, a dzieci poćwiczą cyfry od 1 do 3.

Enjoy!
M.


1 komentarz: