Colour match, czyli gra na każdą okazję! :)

niedziela, 1 czerwca 2014 21:05

A właściwie puzzle, które jednak można wykorzystać jako grę i skuteczną pomoc na zajęciach językowych :). To nowość marki Orchard Toys, którą znajdziecie w asortymencie sklepu Eduplanet :).


Puzzle są bardzo porządne, wykonane z grubego, laminowanego kartonu, więc na pewno posłużą mi przez dłuższy czas. To, co bardzo mi się w nich podoba to liczebność i wielkość elementów. Na cały zestaw Colour match składa się 12 układanek, z których każda to 5 różnych elementów nawiązujących do danego koloru (pośród nich jedna multicoloured). Dodatkowo po drugiej stronie poszczególne elementy także są w danym kolorze, tak więc po ułożeniu i obróceniu ich na drugą stronę powstaje układanka w jednolitym kolorze. Dzięki temu można wykorzystać je na wiele sposobów! :)

Z najstarszymi grupami bawiliśmy się na razie w najprostszą wersję, każdy miał za zadanie ułożyć dany kolor (lub dwa), ale kiedy już lepiej nauczymy się słów, które pojawiają się na każdym z elementów, mam pomysł na wykorzystanie Colour match w trochę bardziej "skomplikowany" sposób. Wystarczy kostka z różnymi kolorami na ściankach (np. z innej gry Orchard Toys). Dzieci rzucają kostką i odkrywają puzzel w danym kolorze, następnie muszą powiedzieć co się na nim znajduje. Potem mogą wspólnie ułożyć całe układanki lub spróbować wymienić się z innymi uczestnikami zabawy tak, by każdy miał jedną układankę w całości. W ten sposób można przećwiczyć np. podstawową 6-tkę kolorów :).Gra przeznaczona jest teoretycznie dla dzieci wieku 3-7 lat, ale ja bawiłam się w układanie kolorów także z 2-latkami, tam ograniczyłam się do 4 kolorów, a jednak dzięki temu, że na każdy kolor przypadają aż 3 duże obrazki każdy z 12-osobowej grupy mógł mieć swój wkład w układanie. Bardzo się to dzieciom podobało. Z trochę starszymi dziećmi, które znają już większość kolorów, wykorzystywałam puzzle jako flashcards do wprowadzenia słów, które się na nich znajdują.
Taką zabawę możecie zacząć od puszczenia dzieciom piosenki o kolorach, np. I see something blue/pink z Super Simple Songs, następnie zaprezentować uczniom kilka wybranych puzzli i poprosić by dopasowali do nich elementy z odpowiednimi napisami i kolorami.

Jednym słowem Colour match to super zabawa dla dzieci w każdym wieku i świetna pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, którą bardzo polecam!

See you!
M.


1 komentarz:

  1. Zapraszam do mnie po materiały dodatkowe do tej gry... :)
    https://peekabooenglish.wordpress.com/2015/07/25/gra-colour-match-orchard-toys-materialy-dodatkowe/
    Pozdrawiam, D.

    OdpowiedzUsuń