Francuski w przedszkolu - z czego skorzystać?

niedziela, 6 października 2013 18:03

Nowy miesiąc, to i nowe zajęcia. Tak, od października wcielam w życie już dawno wspomniane nauczanie francuskiego. Na razie w trybie indywidualnym :).

Całe przygotowania do prowadzenia lekcji zaczęłam już dawno od przeszukania Internetu. Oczywiście sam schemat zajęć nie będzie bardzo odbiegał od tego, co dzieje się na lekcjach angielskiego, jednak materiały (nie mówię tu oczywiście o nagraniach czy piosenkach, co jest oczywiste ;)) dobrze by były inne, by dzieci kojarzyły je tylko z jednym językiem. Tu jednak z zawodem stwierdzam, że tych do nauki francuskiego, a przynajmniej takich zadowalającej mnie jakości, jest jak na lekarstwo.... Na próżno szukać w naszych księgarniach, przynajmniej stacjonarnych. Trochę lepiej jest w tych internetowych, jednak najbardziej polecam odwiedzać strony wydawnictw. Choć jeżeli chodzi akurat o francuski dla przedszkolaków, nie oferują one wcale wielkiego wyboru...  Niemniej jednak udało się i znalazłam ostatnio całkiem interesującą propozycję wydawnictwa Hachette o uroczym tytule Tatou le Matou :).Po dokonaniu rejestracji na ich stronie (najlepiej francuskiej www.hachettefle.com) można pobrać darmowy przewodnik pedagogiczny w formacie pdf, karty obrazkowe, maskę głównego bohatera i przykładowe strony z książki, a rejestrując się jako nauczyciel na polskiej stronie wydawnictwa, otrzymać możliwość kupowania wszystkiego w niższych cenach.

Jeżeli będziecie szukali dodatkowych piosenek itp. polecam zajrzeć także na stronę krakowskiej księgarni Edukator. Ja już zamówiłam stamtąd jedną książkę i już niedługo, miejmy nadzieję, będę miała okazję przekonać się czy było warto :).

Jednak, mimo tych odkryć, patrząc na moją (powiem nieskromnie) imponującą już "kolekcję" materiałów anglojęzycznych, wciąż czułam niedosyt... Na szczęście z pomocą przyszły mi zagraniczne strony i blogi:

www.jt44.free.fr
www.webinstit.net
www.logicieleducatif.fr
www.materalbum.free.fr
www.maternellecolor.free.fr
www.maternelle.sylviane.free.fr
www.champagnematernelle.blogspot.com

Jeżeli też zajmujecie się prowadzeniem zajęć z języka francuskiego i traficie na jakieś fajne materiały, zachęcam do podzielenia się! A już niedługo pojawi się pierwszy post dotyczący samych lekcji :).

A bientôt ! :)
M.


8 komentarzy:

 1. witam, jeżeli chodzi o lekcje języka francuskiego w przedszkolu to mam na ten temat sporo do powiedzenia. Aktualnie prowadzę 8 grup przedszkolnych w tym dwulatki. Z mojego punktu widzenia metoda Tatou le Matou daje bardzo mało pomysłów na przeprowadzanie lekcji... rzeczywiście nie ma w ogóle żadnych rewelacji na rynku... osobiście,lekcje prowadzę w oparciu o metody: Alex Zoe et Compagne, Zigzag, les Loustics. Są to książki przeznaczone dla dzieci od 7 r. życia, dlatego wykorzystuję tylko ćwiczenia ze słuchu, ilustracje, flash cartes, i niektóre pomysły na ćwiczenia... sama do tego przystosowuję program do wieku uczniów, i tak wieczorami ślęczę i przygotowuję: rybki, memo, domino, karty, puzzle itp... na szczęście wiele pomysłów podsuwa mi ten blog, za co jestem wdzięczna i dzięuję:) Matylda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to samo, wciąż przygotowuję i przygotowuję - nie ma innego sposobu na pracę z dziećmi ;). Dlatego też zastanawiałam się nad jakimś podręcznikiem, który mógłby wyznaczać "kierunek", a ich scenariusze nadbudowywałabym własnymi pomysłami i materiałami. Podobnie to działa u mnie na zajęciach z angielskiego. Ale dziękuję za cenną uwagę, zastanowię się nad innymi propozycjami.

   Usuń
 2. jeżeli chodzi o lekcje z 5 latkami to Alex et Zoe w pewnym sensie nadaje się żeby nadać taki kierunek, bo podręcznik dla nauczyciela ma sporo sugestii zabaw nadających się do pracy już z tą grupą wiekową. Polecam. Ostatnio z wszystkimi grupami wprowadzałam figury i tak wymyśliłam: wycinanie foremkami kształtów z masy solnej - wyszło świetnie, rozpoznawanie figur po dotyku z zamkniętymi oczami, garnuszek na klocuszek firmy Fisher Price, młotek który po uderzeniu wydaje dźwięk tłuczącego się szkła - dzieci miały po kolei uderzać w figurę o którą prosiłam - zakupiłam w Pepco... niestety nie znalazłam do tego żadnej piosenki i dzieci ciągle słabo opanowały temat. Mój synek na angielskim nauczył się piosenki o kształtach i sprawa prosta, umie je wszystkie nazwać:) pozdrawiam Matylda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, piosenki są niezawodne! Tak więc pytanie: jak z piosenkami w Alex et Zoe? Szczerze powiedziawszy nie jestem fanką wydawnictwa CLE International, ale nie znam dobrze akurat tego podręcznika, wiec rzeczywiście się nad nim zastanowię :). Dziękuję za rady!

   Usuń
  2. W Aleksie są zamieszczone piosenki w ilości, jeżeli chodzi o 3, 4 latki w ilości niewystarczającej. To co jest, jest dobre i zawsze je wykorzystuję ale wzbogacam popularnymi piosenkami francuskimi z Comptines à chanter avec CD audio - Thérèse Bonté, Vincent Bourgeau, Marianne Dupuy-Sauze, Laurence James, bo są to bardzo krótkie piosenki z pokazywaniem i podoba mi się wykonanie na tej płycie ale oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych pozycji do woli. Uczę dzieci dwutorowo, z jednej strony wprowadzam materiał z Alexa, z drugiej strony utrwalam słownictwo z piosenek.

   Usuń
 3. Powiedzcie, czy francuski sie sprawdza u maluchów? Czy lepiej radzą sobie z angielskim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może ktoś ma doświadczenie z większą liczbą godzin i będzie tak umiał porównać. U mnie angielski odbywa się 5 razy w tygodniu, francuski raz... tylko w formie zajęć dodatkowywch, dla chętnych. angielski tak intensywnie mają wszystkie dzieci, więc siłą rzeczy radza sobie z nim lepiej. Choć muszę powiedzieć, że chodziła do mnie grupka 4-latków i szło im zaskakująco dobrze jak na ten raz w tygodniu :)

   Usuń
 4. witam, czy mogłabym prosić o wysłanie książki Tatou le matou 1 na maila ? nigdzie tej książki nie mogę znaleźć, a jestem początkującą nauczycielką francuskiego w przedszkolu, jeżeli nie ma takiej możliwości wysłania książki to proszę mi skopiować spis treści do tej książki, żebym miała bazę do tworzenia lekcji, uprzejmie proszę, Anna, anusia189@onet.eu

  OdpowiedzUsuń