Colours/Les couleurs

niedziela, 13 października 2013 19:26

Czyli znowu o kolorach. O tym jak można wprowadzić je na zajęciach z języka angielskiego możecie przeczytać tu, dlatego dziś trochę więcej na temat tego, jak robię to na francuskim (na zajęciach indywidualnych).


To właśnie od tego tematu, oczywiście poza podstawowymi podstawami ;), jak witanie się czy przedstawianie, postanowiłam zacząć tegoroczne lekcje w przedszkolu. Na youtubie znalazłam świetną piosenkę, do której opanowania będziemy dążyć. Pojawiają się w niej chyba wszystkie kolory (no, może poza złotym, srebrnym itp.) wraz z przykładowymi rzeczownikami. Dzięki temu można poćwiczyć konstrukcję Bleu/jaune/vert comme... . Jednak zanim to nastąpi, długa droga przed nami ;). Mam dla Was kilka ćwiczeń na same kolory, a także propozycje gier, które świetnie sprawdzą się szczególnie na zajęciach indywidualnych. Można wykorzystać je zarówno do nauki francuskiego, jak i angielskiego czy hiszpańskiego!

1. Sortowanie

Jedno z prostszych ćwiczeń, które wykonywać możemy w dowolnym języku, o dowolnym stopniu trudności w zależności od wieku, a także powiązać z dowolnym tematem :). Dziś jednak pozostajemy przy kolorach, a szczególnie tych francuskich: www.storage.canalblog.com.
Obrazki do sortowania możecie pobrać także stąd: www.homeschoolcreations.com :).

2. Kolorowanie, według podanych instrukcji.

W zależności od poziomu tego typu ćwiczenia można wykonać na różne sposoby, niekoniecznie pokazując, ale np. dyktując kolory poszczególnych rybek. Można połączyć to także z liczeniem, np. na kostce :).3. Projekty

Czyli robienie książeczki o kolorach bądź własnych kart obrazkowych :).


Po więcej przydatnych linków zajrzyjcie tu, koniecznie zobaczcie też TEN pomysł!


3. Gra "Poznajemy Kolory"

Czyli jedna z gier firmy Alexander, które cechują niewygórowane ceny :). Gra zawiera dwie kostki z kolorowymi bokami oraz 21 kartonowych figurek kogutów, które wszystkie różnią się od siebie kolorami. W wersji "grupowej" dzieci rzucają kostkami i mają za zadanie, jak najszybciej odnaleźć koguta, którego "wylosowały". Kolory podajemy oczywiście tylko i wyłącznie w języku francuskim (angielskim). Na lekcjach indywidualnych, można pozwolić sobie na grę zgodnie z zasadami. Jedna osoba rzuca kostkami, a kto pierwszy odnajdzie prawidłowego koguta, kładzie na nim swój żeton, oczywiście wygrywa ten, kto ma żetonową przewagę.4. Gra "Balance Game"

Kolejna gra z wykorzystaniem kostek. Tym razem nie mam wersji grupowej (chyba, że grupa jest naprawdę nieduża :)), za to bardzo polecam ją na zajęcia indywidualnych. Na niebieskim księżycu trzeba układać kolejno klocki w kolorach, które wypadną na kostce. Zadanie wcale nie jest takie łatwe ;). Grę znajdziecie w Tigerze.O tak popularnych grach, jak memory czy domino nawet już nie wspominam, miejcie jednak na uwadze, że możecie wykorzystać dowolną tego typu grę i jeżeli macie taką możliwość (szczególnie na zajęciach jeden na jeden) róbcie to jak najczęściej! Z doświadczenia wiem, że dzieci to uwielbiają i właśnie dzięki temu, taka nauka przynosi efekty :).

Amusez-vous bien!
M.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz