Greeting songs

sobota, 7 września 2013 10:21

Dawno mnie tu nie było... Niestety natłok pracy związany z początkiem roku szkolnego i zarazem początkiem nowej pracy, naprawdę mi na to nie pozwalał. Jednak już jakiś czas temu chciałam zebrać w jednym miejscu wszystkie, albo zdecydowaną większość (fajnych!) piosenek, których możemy używać na powitanie i pożegnanie. Wprowadzamy je uczniom zazwyczaj właśnie we wrześniu i towarzyszą nam przez większość roku. Dobrze jednak mieć kilka w zanadrzu, żeby co jakiś czas, lub po jakimś czasie, móc nieco urozmaicić nasze zajęcia :).


Ponieważ przyszło mi w tym roku uczyć także 2-latki, to od nich i 3-latków zacznę. Piosenki, które wprowadzamy najmłodszym, powinny być naprawdę proste i jeżeli mowa tu o piosenkach powitalnych czy pożegnalnych, warto skupić się na takich, w których słowa (przynajmniej na początku) ograniczają się głównie do hello czy bye-bye, a dzieci muszą opanować ich "odgrywanie", co w praktyce oznacza po prostu machanie rączką w odpowiednim momencie :). Oczywiście są 3-latki i 3-latki - także poziom "zaawansowania" piosenki można dobrać w zależności od ich potrzeb, choć na starcie, by ośmielić dzieci, warto zacząć od rzeczy najprostszych.  Tu polecam zajrzeć do dostępnych na rynku programów, np. Cookie&Friends, My First English Adventure czy Cheeky Monkey (z którym będę pracować w tym roku).

Jeżeli chodzi o piosenki dla dzieci starszych, warto już nieco "podnieść poprzeczkę" by za szybko nie znudziły się piosenką. Możecie od razu przemyśleć temat i skupić się na dwóch piosenkach, które wprowadzicie, oczywiście nie na raz, ale np. w zależności od przerabianego tematu. W moim odczuciu piosenki z wyżej wymienionych programów dla 4- czy 5-latków są nieco za proste, choć podobnie jak w przypadku młodszych dzieci - na początek warto wypróbować coś prostego, a gdy dzieci dobrze to opanują, przejść na "wyższy" poziom ;).

A ja mam dziś dla Was kilka sprawdzonych propozycji:

1. (Hello) How are you today? - tę piosenkę wprowadzałam z powodzeniem także w grupach 3-latków (oczywiście nie we wrześniu, raczej w drugim semestrze). Dzieci ją uwielbiały i dzięki niej odpowiadanie całym zdaniem na pytanie How are you today? nie sprawiało im większych problemów :).2. Hello, (how are you?)
3. Super simple songs

Good Morning Mr. RoosterHello SongHello HelloKnock Knock HelloBye Bye Goodbye

4. The Greetings Song
See you later! ;)
M.


1 komentarz:

  1. Dwulatki?? Przecież niektóre nawet nie umieją mówić...
    Podziwiam i życzę powodzenia

    OdpowiedzUsuń