Insey Winsey Spider

czwartek, 13 czerwca 2013 09:43

Kolejnym tematem, który możecie wykorzystać przy okazji zbliżającego się lata, jest pogoda! W końcu zmienia się ona ostatnio jak w kalejdoskopie, raz słońce, raz deszcz. Na pewno znacie bardzo popularną, angielską rymowankę nawiązującą właśnie do takich zmian.Insey Winsey Spider climbed up the water spout;
Down came the rain and washed the spider out.
Out came the sun and dried up all the rain;
And Insey Winsey Spider climbed up the spout again.

Jej słowa można bardzo łatwo zaprezentować, a gdy dodamy melodię, bez trudu wchodzą do głowy nawet przedszkolakom :). Wersja Maple Leaf Learning to jedna z ulubionych piosenek moich najmłodszych uczniów.

Ale na youtubie znajdziecie jeszcze kilka innych (do wyboru, do koloru ;)), a ja mam dziś dla Was krótką prezentację, stworzonej w nawiązaniu właśnie do tej rymowanki, gry firmy Orchard Toys.

Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, czyli właśnie dla przedszkolaków, które bardzo entuzjastycznie reagują na historyjkę małego pajączka :). Może być ona fajnym uzupełnieniem zajęć o pogodzie, albo po prostu świetną zabawą sama w sobie! :)

Ale to nie wszystko! W opakowaniu znajdziecie 4 kolorowe plansze - rynny, które, przy użyciu dołączonych kostek, mogą być wykorzystane na 2 sposoby - do nauki liczenia lub kształtów.


Od Was zależy, którą wersję wybierzecie, każda plansza jest dwustronna i znajdują się na niej takie same pola. Do każdej dopasowany jest także pionek:


A cały zestaw uzupełnia dołączone koło:

 

COUNTING GAME

Zarówno w tej, jak i w drugiej, celem gry jest dodarcie pionkiem z dołu na samą górę planszy  - rynny. Tutaj potrzebna będzie jednak jedynie tradycyjna kostka (z numerami).

* Gracze wybierają swoje pionki i odpowiadające im plansze, które umieszczają przed sobą białymi polami do góry. Pionki ustawiają na starcie (pola ze strzałką).

* Wybór kolejności jest dowolny, możecie ustalić, że zaczyna najmłodszy bądź ten, kto wyrzuci większą liczbę oczek. 

* Pierwszy gracz rzuca kostką i przesuwa pionek o daną liczbę miejsc do góry. Następnie kręci kołem - jeżeli strzałka wskaże słońce, pionek pozostaje na miejscu, jeżeli deszcz - niestety wraca na start.

* Kolejni gracze powtarzają. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze na samą górę :).


SHAPE GAME

Cel gry jest taki sam, jak poprzednio. Kostkę zmieniamy na tę z kształtami.

* Gracze wybierają swoje pionki i odpowiadające im plansze, które umieszczają przed sobą tym razem białymi polami do dołu. Pionki ustawiają na starcie (pola ze strzałką).

* Wybór kolejności jest dowolny, możecie ustalić, że zaczyna najmłodszy bądź ten, kto wyrzuci większą liczbę oczek. 

* Pierwszy gracz rzuca kostką i przesuwa pionek na pierwszy napotkany kształt, który odpowiada temu na kostce. Następnie kręci kołem - jeżeli strzałka wskaże słońce, pionek pozostaje na miejscu, jeżeli deszcz - niestety wraca na start.

* Kolejni gracze powtarzają.

* Jeżeli na kostce wypadnie kształt, którego nie ma już przed graczem na planszy, traci on kolejkę.

* Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze na samą górę :).Z założenia gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy, ale jeżeli dzieci w grupie nie jest bardzo dużo, możecie zagrać drużynowo! :)

Zdecydowaną jej zaletą jest to, że nawiązuje do popularnej piosenki, co "przyciąga" dzieci :). Nawet jeżeli już świetnie liczą czy znają kształty, chętnie zagrają dla samej zabawy! Z punktu widzenia nauczyciela, mogę natomiast dodać, że gra jest bardzo porządnie wykonana, a załączone rzeczy, np. pogodowe koło czy kostkę z kształtami, można wykorzystać również do innych aktywności podczas zajęć :).


Tę i wiele innych gier Orchard Toys znajdziecie w sklepie EDUPlanet, który naprawdę gorąco Wam polecam. Jeżeli go jeszcze nie znacie, zajrzyjcie koniecznie! ;)


1 komentarz:

  1. Nie wiedziałam, że pająki mogą wyglądać tak saympatycznie! :)

    OdpowiedzUsuń