Fruit & Vegetables

środa, 26 czerwca 2013 17:43

To już ostatni w tym roku szkolnym taki post. Przez wakacje moje wpisy będą miały nieco inny, trochę mniej "naukowy", charakter i zresztą pewnie pojawiać się będą rzadziej, bo i ja rzadziej będę przed komputerem. Przez pierwsze tygodnie lipca przerzucam się też na polski, ale za to od nowego roku w moim repertuarze pojawią się nie tylko zajęcia anglo-, ale też francuskojęzyczne! ;)

Przed nadejściem wakacji, porozmawialiśmy trochę z dziećmi na temat ich i samego lata, ale to, czemu poświęciliśmy najwięcej czasu, to warzywa i owoce, a zaraz dowiecie się dlaczego :).


Otóż w tym roku, wśród moich pomocy do zajęć, pojawiły się nowości związane z tym tematem, aż żal byłoby ich nie wykorzystać! ;)

1. Przede wszystkim przecudne pluszowe owoce i warzywa z Ikei. Dzieci, które uwielbiają urozmaicenia, bardzo się na ich widok ucieszyły, a najwięcej zainteresowania wywołał chyba "otwierany" banan ;). Takie gadżety będą świetne  także do zabawy w sklep itp.


2. Do moich zbiorów dołączyły też plansze Play Me: owoce, warzywa, które jak zwykle świetnie sprawdziły się w dużych grupach i zapewniły nam trochę ruchu ;).


3. No i wreszcie The Very Hungry Caterpillar - książka, która, tak jak większość pozycji tego autora, skradła moje serce ;). Nie tylko dlatego, że jest przecudnie napisana, zilustrowana, a dzieci ją uwielbiają, ale też ze względu na ilość dostępnych materiałów i pomysłów z nią związanych.


Podobnie jest zresztą z piosenkami i filmikami - w sieci znajdziecie ich całe mnóstwo, takie, dzięki którym utrwalicie z dziećmi słownictwo, ale i takie, które nauczą je nieco więcej ;).

1. I like... - te słowa w przypadku owoców sprawdzą się świetnie. Większość dzieci deklaruje, że bardzo lubi, a nawet kocha różne owoce, także nauka o nich to doskonała okazja by wprowadzić i poćwiczyć ten zwrot!


2. -Dou you like...? -Yes I do/ No, i don't! - to pytanie i odpowiedź mamy opanowane już do perfekcji dzięki "filmikowi z krową". Ostatnio zauważyłam, ze dzieci same z siebie "odgrywają" scenkę z niego, oczywiście po angielsku, a gdy nie pamiętają jakiegoś słowa, zastępują je innym, np. apples zamiast tomatos :))).Możecie poćwiczyć to z dziećmi także za pomocą zabawy z kostką - przyporządkujcie każdemu z warzyw/owoców numerki od 1 do 6 (ja wykorzystałam tu swoje drewniane cyferki z Tigera ;)). Dzieciaki rzucają i w zależności od tego, na co wypadnie muszą powiedzieć czy lubią czy nie lubią tej rzeczy. Jeżeli używacie kart*, możecie je zakryć, zabawa będzie bardziej wciągająca, bo dzieci nie będą wiedziały (przynajmniej na początku) na co wypadło :). W grupach, w których dzieci nie znają jeszcze obrazu graficznego cyfr, możecie zamiast cyferek wykorzystać karteczki z narysowanymi kropkami - niech odpowiadają tym na kostce.


3. I like.../I don't like... - te zwroty z kolei macie szansę poćwiczyć zwłaszcza jak dodacie warzywa ;). Oczywiście są też dzieci, które lubią wszystko, ale jednak większość znajdzie wśród nich chociaż jedną rzecz, której nie lubi. I tu z pomocą przyjdzie filmik od Maple Leaf Learning:


Tu czas także na zabawę ruchową :). Każdy ma pewnie swój własny "system znaków", który wykorzystuje za na zajęciach, u mnie są to kciuki, w górę, żeby pokazać I like i w dół - I don't like.


Rozłóżcie obrazki na dwóch końcach sali, kładąc je pokazujcie i wymawiajcie głośno I like/I don't like. Następnie poproście by dzieci ustawiły się po środku. Pokazujcie im kolejne owoce/warzywa i obserwujcie, do którego ze znaków biegną. Następnie proście by głośno powtarzały: te dzieci, które lubią daną rzecz I like (np. cherries), te, które stanęły przy opuszczonym kciuku - I don't like (cherries). Jeżeli rozegracie to dynamicznie, dobra zabawa gwarantowana! :)


*Karty, których możecie użyć jako flashcards, do sortowania lub gry w memory pobierzecie z www.kizclub.com.***

Na koniec mam dla Was niespodziankę! Także ostatni już w tym roku, przynajmniej szkolnym, KONKURS! :) Przez wakacje będziecie mieli szansę pomyśleć czy i jak włączyć nagrody do Waszych programów, albo po prostu wykorzystać je, żeby urozmaicić sobie i dzieciom ten czas ;).

Tym razem do wygrania świetne gry od EDUPlanet:


1. Insey Winsey Spider - gra, na temat której więcej przeczytacie tu.

2. Shopping List: Fruit&Veg - czyli kolejna ciekawa rzecz, która może być pomocna przy okazji nauki o owocach i warzywach :).


A oto, co trzeba zrobić:

a. Zapraszam do polubienia Head Full of Ideas na Fb;

b. oraz EDUPlanet - sklep internetowy :);

d. Następnie do wysłania do 30.06 zdjęcia przedstawiającego jakiś ciekawy pomysł na powitanie wakacji - tu pozostawiam Wam całkowicie wolną rękę i liczę na Waszą kreatywność :). Tym razem o pomoc w podjęciu decyzji będę chciała poprosić Facebookowiczów ;). Dlatego 1.07 stworzę na fanpage'u galerię z nadesłanymi pracami, a cały konkurs potrwa do 3.07;

d. Zachęcam także do zaproszenia do zabawy swoich znajomych! :)

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny tutaj.


3 komentarze:

 1. Ależ idealne wyczucie - akurat dziś kupiłam w IKEI zestaw warzyw na zajęcia (polowałam w sumie na owoce, ale nie znalazłam)! Opowiesz, jak grać w grę Shopping List?

  OdpowiedzUsuń
 2. :)

  Tutaj znajdziesz więcej informacji nt. gry Shopping List

  http://www.playbasedlearning.com.au/2011/04/shopping-list-game/

  u mnie do wygrania jest "dodatek" - warzywa i owoce, ale można zagrać w 2 osoby lub użyć kart, kszyków, list do jakichś innych celów na zajęciach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo inspirujące, dziękuję!

   Usuń