Fund and games PART 5 (zabawy z kostkami)

sobota, 4 maja 2013 20:13

Kolejnym sposobem na urozmaicenie zajęć językowych, i to nie tylko tych dla najmłodszych, może być wykorzystanie kostek do gry :). Tradycyjne bądź nie świetnie sprawdzą się w wielu grach i zabawach!

COUNTING

Czyli zabawa najprostsza z możliwych. W zależności od tego, z jaką grupą wiekową pracujemy możemy użyć  jednej, dwóch lub większej liczby kostek. Dzieci rzucają po kolei, a ich zadaniem jest policzyć liczbę oczek, która wypadła. Z najmłodszymi grupami (3-latki) liczę na kostce do 6, ze starszymi do 12. Do tego najlepiej nadadzą się większe niż tradycyjne kostki :).


FIND YOUR NUMBER

Tę zabawę możecie wykorzystać dosłownie przy każdym temacie :). Wystarczy, że na odwrocie flashcards, których używacie na zajęciach, narysujecie liczbę oczek lub napiszecie cyfry od 1 do 6, 12 czy 18 (jeżeli macie zajęcia ze starszymi już dziećmi). Dziecko rzuca kostką, a my pytamy What number do you have? i prosimy by odnalazło taki sam na jednej z kart. Jeżeli chcemy po prostu poćwiczyć słownictwo, odwracamy ją i pytamy What's this? Jeżeli uczymy się na przykład o jedzeniu możemy zapytać Do you like...?, jeżeli o zabawkach - Would you like to get... for Christmas? etc.


COLOURS

Za pomocą kostek możemy poćwiczyć też kolory :). Można do tego wykorzystać zwykłą kostkę z kolorowymi bokami lub taką z kamieniami na ściankach (dostępna np. na Allegro).Tego rodzaju kostki możecie użyć też do zabawy podobnej do opisanej powyżej. Wystarczy, że rzeczom, o których się uczycie przyporządkujecie różne kolory lub będą to np. yellow teddy bear, orange ball etc. Dzieci po kolei rzucają kostką, gdy wypadnie np. żółty, zapytajcie What is yellow? i poproście by dane dziecko odpowiedziało lub odnalazło odpowiednią kartę :).

HOW'S THE WEATHER / HOW ARE YOU TODAY?

Na Allegro, eBayu czy w sklepach internetowych znajdziecie też kostki tematyczne, z różnymi rodzajami pogody lub nastrojami:


A dla starszych dzieci, które uczą się już formułowania pytań, idealne będą np. takie z zaimkami pytającymi:


W działach z zabawkami dla najmłodszych możecie poszukać też dużych kostek obrazkowych (najczęściej znajdujące się na nich obrazki też są dopasowane tematycznie, np. pojazdy, zwierzęta). Ja ostatnio trafiłam idealnie, w Simply Market znalazłam kostkę "wiosenną", którą wykorzystałam ostatnio na zajęciach z 3-latkami :).


Możecie też stworzyć własne kostki, dopasowane całkowicie do Waszych potrzeb, po instrukcję zapraszam na www.firstpalette.com.Jeszcze więcej pomysłów na gry i zabawy:


4 komentarze:

 1. Kolejny raz: dzięki za inspiracje! Ja jestem wielką fanką gier planszowych, więc często wykorzystuję kostki do poruszania się po znalezionych w internecie lub zaprojektowanych przeze mnie planszach.

  Udało Ci się znaleźć te kostki tematyczne na Allegro? Ja chyba nie mogę wpaść na to, jakie słowo-klucz powinnam wpisać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)

   http://allegro.pl/weather-dice-kosci-pogodowe-i3169770373.html - tylko pogoda chwilowo.
   Emocje wszędzie niestety niedostępne teraz...

   Za to są kolory http://www.planszomania.pl/akcesoria/2008/Kostka-z-kolorami.html :)

   Usuń
  2. Dzięki za linki!

   Usuń
 2. Też chcę takie kostki! Mam tylko 2 gąbkowe - jedna cała niebieska, a druga na każdej ścianie ma inny kolor. Pisałam o nich na blogu. Pomyślałam również, że do moich kostek mogę przyklejać różne obrazki itd. i wykorzystywać je na różne sposoby :)

  OdpowiedzUsuń