Sea/ocean animals

piątek, 12 kwietnia 2013 22:14

Dziś chciałabym przedstawić Wam kilka pomysłów na naukę o mieszkańcach morskich głębin. W moim programie ten temat nawiązywał do innego, wspomnianego już przeze mnie What is blue? i przerabiałam go z dziećmi na początku roku. Niektóre idee możecie wykorzystać na zajęciach nawet z dużymi grupami, inne - na indywidualnych, ale większość z nich jest już sprawdzona - więc warto wykorzystać je w ogóle ;).

Pośród niebieskich rzeczy wymienialiśmy morze, także łatwo było przejść potem do tematu o zwierzętach, które w nim żyją.

Poniżej znajdziecie flashcards, które przedstawiają całe słownictwo wprowadzone  przeze mnie w grupach 5-latków (dodatkowo jest na nich wieloryb, to słowo poznaliśmy akurat przy innej okazji).


Na zajęciach u starszych dzieci super sprawdzają się właśnie tego typu flashcards - przedstawiające zdjęcia prawdziwych zwierząt, których na codzień nie widujemy, więc niewątpliwie są atrakcją ;).

Jednak to nie wszystko, z czego korzystaliśmy. Zaczęliśmy od poznania:

a dolphin
a shark
a clam
starfish
an octopus
a seahorse

Ciekawe ćwiczenia dotyczące właśnie tych słów znajdziecie na www.2teachingmommies.com. Korzystając z Ocean Spelling exercise, które stamtąd pobrałam, zrobiłam duże flashcards A5. Na dobry początek, jak wprowadzicie już pierwsze słowa, polecam Wam zmodyfikowaną nieco What's missing game. Możecie użyć niebieskiej folii (jak w zabawie River), która będzie robiła tym razem za morze/ocean, w którym pływają nasze zwierzątka. Gdy dzieci nie patrzą (mają zamknięte oczy), jedno lub więcej schowajcie pod folię, następnie poproście uczniów o odgadnięcie które jest pod wodą/którego brakuje.

Jeżeli chodzi o piosenki, jak zwykle nie zawiodło mnie Maple Leaf Learning :). Na ich kanale na youtubie znajdziecie piosenkę zatytułowaną Let's go to the beach, w której pojawiają się kolejne morskie "żyjątka":

a lobster
a (puffer) fish

Możecie włączyć ją razem z "teledyskiem". Jak zwykle w teledyskach MLL zabawny koniec na pewno się wszystkim spodoba. Jednak równie łatwo jest przedstawić słowa za pomocą gestów, także można skorzystać tylko z audio :). Na moje zajęcia przyniosłam duży obrazek  (A3) plaży i umieszczaliśmy tam zwierzątka, które możemy na niej spotkać.


Świetna zabawa ruchowa związana z tym tematem, to oczywiście Shark - chcąc ją trochę urozmaicić zrobiłam ostatnio opaskę, którą zakłada nauczyciel lub któreś z dzieci, jeżeli zostanie wybrane do roli rekina :).


Żeby trochę się poruszać, możecie wykorzystać też łatwo wpadającą w ucho The Octoups Song.


No i na koniec, w celu utrwalenia słownictwa koniecznie zagrajcie  w fishing game! Świetna gra, którą możecie wykonać sami, również z dziećmi na zajęciach :).


Każdy może wyciąć z pianki lub kolorowego papieru jedno zwierzątko, dla urozmaicenia mogą być w różnych kolorach. To w jaką wersję zagracie, zależy już od Was - dzieci mogą łowić zwierzątka z wody za pomocą sitka, można też przypiąć do nich biurowe spinacze, a wędki z magnesami zrobić np. ze słomek :).

Tu znajdziecie też fajną, ale trochę bardziej skomplikowaną wersję: www.positivelysplendid.com. Żeby ćwiczyć angielskie słownictwo proście dzieci po kolei o złowienie jakiegoś konkretnego zwierzaczka, np. Catch the octopus.

Jeżeli planujecie jakieś nagrody, też możecie nawiązać do tematu, np. robiąc dla każdego dziecka rekinka przyczepianego do ubrania albo dając mu naklejkę przedstawiającą delfina.


See you!
M.


5 komentarzy:

 1. Octopus song - znakomita. czy chciałbyś też mieć filmy animowane ze słownictwem angielskim? zabawki@lukka.com.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jasne, że bym chciała :) często wprowadzane słownictwo muszę dopasowywać do materiałów, które udało mi się znaleźć, fajnie gdyby to filmy mogły być dopasowane do moich potrzeb :)

   pozdrawiam
   M.

   Usuń
 2. Jak dla mnie - idealny temat na lato! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! :) Właśnie planuję nawiązać do niego podczas czerwcowego summer party :))) Ale to już akurat nie z dziećmi przedszkolnymi, dlatego też u nich robiłam to (dużo) wcześniej ;)

   Usuń
 3. przerabiając ten temat można też wykorzystać fajne coloring pages ze stronki
  http://www.easypeasyandfun.com/ocean-and-sea-animals-coloring-pages-free-printable/
  :):)

  OdpowiedzUsuń