Jungle animals - pomysły na gry i zabawy

czwartek, 18 kwietnia 2013 10:25

Posta dotyczącego dzikich zwierząt muszę rozbić na (co najmniej) dwa, inaczej pisałabym go chyba tydzień ;). Zacznę więc od jungle animals. Na wstępie muszę powiedzieć, że jeżeli chcecie wprowadzać taki temat, należy zwrócić uwagę na to, że np. lwy czy żyrafy nie żyją w dżungli (a często przedstawiane są na rożnych rysunkach właśnie jako jej mieszkańcy). Mimo, że to właśnie lwa określamy mianem króla dżungli, nie jest to wcale środowisko, w którym żyje na co dzień (tak miał chyba tylko Król Lew, i to też tymczasowo ;)). Lwy, żyrafy czy zebry zamieszkują raczej afrykańskie sawanny (lub lasy parkowe, których jednak nie możemy określić mianem dżungli) - o tym dzieci uczą się dopiero później, ale to nie znaczy, że wcześniej można wprowadzać je w błąd :). Dlatego właśnie odpowiedź na pytanie what lives in the jungle? ograniczam głównie do 4 zwierząt:
a gorilla
an elephant
a snake
a crocodile


Dodać do tego można oczywiście jeszcze kilka innych, np. a tiger, a monkey - to już zależy od Was i od materiałów, jakich użyjecie, natomiast to akurat ta czwórka występuje w (naprawdę) uwielbianej przez dzieci wersji piosenki Down in the jungle :).* Przy okazji możecie wprowadzić opozycję dirty/clean oraz pouczyć się o ubraniach ;). 

Super sprawdzi się tu też piosenka Walking in the jungle z www.supersimplelearning.com - na stronie znajdziecie przykłady zabaw proponowane przez jej twórców.


MATERIAŁY

Podobnie jak przy temacie dotyczącym sea animals, mnóstwo fajnych materiałów znajdziecie na blogu www.2teachingmommies.com.

Na zajęciach ze starszymi już trochę dziećmi możecie wykorzystać książkę The Animal Boogie, piosenkę do niej znajdziecie na youtubie, a ostatnio znalazłam też flashcards, które pobrać możecie z  www.rainydaymum.co.uk.


GRY i ZABAWY związane z tematem

Animal Kingdom

Zabawa ruchowa, w którą może być zaangażowanych kilkoro lub nawet kilkanaścioro dzieci na raz. Jedna osoba, w zależności od zaawansowania - uczeń lub nauczyciel zostaje królem i siada po jednej stronie sali, dzieci stają po drugiej. Król wybiera kilkoro uczniów podając ich imiona i pytając czego sobie życzą.

Wybrani uczniowie zadają pytanie: Can we come back to the kingdom?" A następnie śledzą wskazówki króla, który odpowiada:  "Only if you can... hop like a rabbit / roar like a tiger / waddle like a penguin" etc.

Wcześniej oczywiście przećwiczcie z dziećmi nazwy zwierząt i wszystkie komendy. Zabawę możecie urozmaicić przygotowując koronę i/lub tron dla króla, rozdając uczniom flashcards ze zwierzętami czy komplikując zadania.


Możecie pobawić się też w nieco zmodyfikowaną wersję, trochę na zasadzie kalamburów (raczej dla mniejszych grup): każde dziecko losuje obrazek ze zwierzęciem, którym ma być, król tylko wywołuje imię, a dana osoba prezentuje co wylosowała, zadaniem reszty jest odganąć co to za zwierzę.


Sleeping Elephant

Jeżeli chcecie wyciszyć trochę dzieci (i macie w miarę duża salę albo niewiele dzieci na zajęciach) możecie pobawić się właśnie w tę zabawę. Jedno dziecko zostaje słoniątkiem, które smacznie śpi na środku sali, pozostałe dzieci są rozbrykanymi małpkami, które bawią się niedaleko. Kiedy słoń zasypia, małpki mają za zadanie podkraść się do niego, tak by się nie obudził - muszą być bardzo, bardzo cicho (co nie jest zazwyczaj łatwe dla hałaśliwych małp)! Jeżeli osoba będąca słoniątkiem coś usłyszy, wskazuje palcem w kierunku, z którego dobiegał odgłos, osoba która została usłyszana musi cofnąć się na linię startu.


The Longest Snake

Dla nieco mniejszej grupy dobrym zadaniem nawiązującym do tematu  może być "konkurs" na jak najdłuższego węża z kartki papieru :). Każde dziecko dostaje kartkę A4, jego zadaniem jest podarcie jej na kawałki i ułożenie ich w kształt węża - komu wyjdzie najdłuższy? Węże możemy zmierzyć za pomocą sznurka albo centymetra. Przy okazji tej zabawy, poza liczeniem, możemy wprowadzić też przeciwieństwa: long, short.


Od tego tematu łatwo przejść do nauki o zwierzętach z zoo - u nas w Polsce to właśnie tam możemy zobaczyć na własne oczy goryla, węża czy słonia, a także wiele innych zwierząt, o których więcej już w następnym poście! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz